Teknik Eğitim Fakülteleri İle İlgili Gelişmeler!

bu açıklamayı bugün ben de okudum ama lys ygs olaylarını bilmediğimden anlamadım. bilen biri açıklayabilirmi lütfen...
Normalde Teknoloji Fakültelerine Meslek Liselerinden gelenlere ayrı kontenjan ayrılır ve buralara YGS ile yani eski sistemdeki 1. bölüm sorularıyla girerlerdi fakat Danıştay bunu iptal etti meslek liseli öğrencilerinde bu fakültelere LYS ile girmeleri gerektiği kararını verdi bu da meslek liseli öğrencilerin eski sistemle 2.bölüm sorularını (yeni sistem LYS) çözmesi ve de Anadolu ile Fen Liseli öğrencilerle yarışması anlamına gelmektedir ve maalesefte bu yarışın sonucu eğitim farklarından dolayı bellidir ! Bu bana göre meslek liselerine uygulanan 2. kat sayı engelidir.
Benim anladıgım ve de bildiğim kadar olay böyle eğer yanlış bildiğim yer varsa şimdiden affola.

Arkadaşlar,
Bir zamanlar bu işlerle ilgilenen dernek,vakıf gibi kuruluşlar vardı onlar ne oldu neden kimse ilgilenmiyor?

arkadaşlar bu başlık altında kı konuyu pek okumadım ama bahsetmek istediğim bir iki nokta var belki konuyla ilgilidir.Belki ilginizi çeker;
mezun olduğum üniversiteye girdiğim tarihte elektrik mühendisliği bölümüne 120 kişi alınıyordu. Şimdi ise öss ( öys her ne olduysa artık ) ile 300 kişi alnınıyoor bunlarla birlikte yan dalıydı yatay dikey geçişiydi derken duyduğum kadarı ile bu rakam 400 e dayanmış. Ki okulun mevcut yapısı nekadar büyük veya küçük olsun farketmez teknik olarak bukadar öğrenci için hayatta yeterli değildir. Geçenlerde bir hocamla görüşüyorum gelen adamların meslekle alakası yok hepsi kontenjanlar hayvanlar gibi arttığı için oraya girebildiklerinin farkında fakat kimse de ben burayı haketmiyorum demiyor ( kimse de demez zaten ),gelen çoçuklar hala öss mantığında vize yapıldığında " sorunun cevabı kitapçığın arkasındadır " gibi absürd ve mantığın neye endeksli olduğunu gösteren cümleler yazıyorlarmış.Potansiyelleri belli olan bu kitle öyle veya böyle mezun olduğunu bir düşünün . bu kitleye yurt dışında rüşvet vere vere ite kaka bir eğitimle mühendislik diploması alan ( burada istisnalar mevcuttur hakkıyla okuyanlarda vardır ) ve türkiyeye gelip ösym den çatır çatır denklik alan tonla adam var bunları da ekleyin. ( bu adamların mühendis olması olmaması zerre beni ilgilendirmez varmak istediğim noktayı daha sonra açıklayacağım ). Ki bende göçmenim örneğin bulgaristan ve muadili bir ülkede okula gitmeden 15-20 bin dolara diploma satın alan tonla adam biliyorum.Bunları da katın hesaba. Ardından şuanda her ilde açlılan üniversitelere bir bakalım; örneğin bilecik üniversitesi! Bileik Üniversitesi ,Anadolu üniversitesinin bir meslek yüksek okulu iken daha sonra ayrıldı ve yeni bir üniversite olmuşş bir okul.Şimdi bazı insanlar üniversitelerin arttırılmasından yana bende destekliyorum .Fakat mühendislik eğitimi için sadece kara tahta veya prokelsiyon aleti yetmez ;laboratuar olması lazım bilgisayarlarınız olması lazım yetişmiş kaliteli;onu bunu yalayarak ordan burdan çeviri makale sunarak akademisyen olmuş insanlar değil işini bilen ve hakkaten hayatını o işe adamış akademisyenler lazım.Bu saydıklarımın içinde bunların hiçbiri yok.Bilecik ünv. gibi yeni açılmış bir üniveriste ve bunun gibi üniversiteler 5-6 tane akademisyenle ki bu akademisyenlerin hepsi en yüksek Yardımcı Doçenttirler ki bunlarda ÖYP denilen bir 5 yıllık asistanlık programından snra hemencecik yar doç yapılmış insanlardır; piyasaya çatır çatır mühendis vermektedirler. Ki mühendislik eğitiminde çok farklı disiplinler vardır ve 5 tane insanın bir elektrik-elektronik mühendisi yetiştirecek kadar her konuya süper hakim olamayacağı olmadığı aşikardır.Neyse buradan mezun olan zorlama mühendisleri de hesaba katın. Şimdi gelin genele bakalım ;şimdi piyasaya çıktığımız zaman hepimiz iyi olan nasıl olsa iş bulur diyoruz.Çok şükür elektrşk sektöründe zaten işsiz kalmak zor birşey heryerde ekmek var fakat şöyle bir durum var ; piyasa da tonla mühendis var siz bir 10-15 yıl önce işe 2-2buçuk milyar ( yeni para ile 200-2500tl ) ile başlarken artık adamlar sizin sadece imza yetkinizi kullanmak istediğinden veya işletme mezunu bır adamı yönetici yapacağına sizi yani işten teknik olarak daha iyi haberi olan bir adamı yönetici yapmak istediğinden saçma sapan adeta aşağılayıcı fiyatlara işe almaya kalkıyorlar.Adamın zaten kalite ile işi yok yani çoğu firmanın öle .Zaten türkiye hard mühendisliüin yapıldığı bir ülke değil;bir montaj ülkesi;artık orataya yeni birşeyler çıkaran değil mevcut pozitif bilimleri mühendislik yasalarını iyi uygulayan mühendisler iyi mühendis olarak adlandırılyor.Siz bir işyerine gidip bir proje üretseniz yani mühendislik yapmaya kalksanız hemen maliyeti kapı gibi önünüze çıkarıyorlar işverenin parası çok kıymetli olduğu için 3-4 ayda o paranın geri dönmesi lazım!.Özetle işvereninde işi zaten yürüyor yasalar gereği mühendis alması gerektiğinden asgeri ücrete çalış diyen işverenleri de duydum. ( çok şükür böyle bir adam bana denk gelmedi yoksa kontrolümü kaybedip hapse girerdim herhalde). Demek istediğimi inşallah anlatabilmişimdir.Resme dibinden değilde deniş açıdan bakmak lazım diye düşünüyorum. Bir atasözü vardır ; " Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa " diye .Daha gördüğüm söylemnek istediğim çok şey var ama sistem bu olduktan sonra nerden mezun olursak olalım nerden gelirsek gelelim karşılaşacağınız manzara bu olacak. İnşallah herkes istediği gibi bir iş bulur ve hakettiğini alır.Bu yazımda kimseyi kırmak üzmek dokundurmak için yazmadım . Konunun başında da belirttim bu başlıktaki konuya pek hakimnd eğilim sadece ilginizi çekeceğini düşündüğüm konulardan bahsetmek istedim. Kalp kırdıysam affola .
Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Allah gönlünüze göre versin.

Teknoloji Fakültelerine YGS puanı ile öğrenci kabul edilmesine ben de karşıyım. Ancak;

Meslek Lisesi mezunları için LYS puanında olmak koşuluyla hem teknoloji hem de mühendislik fakültelerinde ayrı bir kontenjan ayrılmalıdır.

Eğer TMMOB, Mesleki ve Teknik Eğitimi güçlendirme noktasında samimi ise bunun uygulanması için çalışmalarını yapmalıdır.

yıllardır etiket peşinde koşturuldu, bu insanlar siyasetçiler tarafından kullanıldı,
bir amaca azda olsa ulaşmak için kendi mesleğine saygı duymak lazım...
bizler teknik öğretmeniz, çocukları eğitmek istiyoruz, okulumuzu istiyoruz diye mücadele edilseydi
halk bu öğretmenlerin arkasında dururdu...
hangi halk öğretmenin arkasında durmaz..
ama ne yapıldı, ünvan istiyoruz ,etiket istiyoruz,mühendis olmak istiyoruz dendi..
ünvanı, üstelik en değerli ünvanı olan, başka ünvanlar peşinde olursa sonunda elindekinide kaybeder..
teknoloji fakültesi mi ,mühendislik mi, adı ne olursa olsun varsa ihtiyaç açılır,kimse
itiraz etmez..
bakın arkadaşlar, medet umulan insanlar ortalığı ne hale getirdi..
sihirli bir şifre yok ki çözelim sorunları...

Son düzenleme:
arkadaşlar çalışmalarımız devam ediyor 3795 sayılı teknik öğretmene mühendislik tamamlama adlı 1992 yılında çıkartılmış ama çeşitli bahanelerle bir türlü işletilmemiş kanunun işletilmesi için TEKEV le birlikte harekete geçilmiştir. TEKEV yetkililileri ve özellikle kamuda çalışan teknik öğretmenler olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde 3795 sayılı kanunun işletilmesi için çalıştay çalışmalarımız başlamıştır. tekevin internet sitesindenda duyrulan çalıştay çalışmalarına tüm ünvan sorunu yaşıyan teknik öğretmenlerin katılmasını burdan bir kez daha rica ediyorum. özellikle somut bişeyler olmadığından yakınan arkadaşlar lütfen destek olalım. Teknik Eitim Vakf :: TEKEV ::

Sayın TEKEV Yetkilileri,
Yapmış olduğunuz başarılı bazı çalışmalar herkesçe malumdur. Yanlız uzun zaman sesiz kalışınız bende hayal kırıklığı yaratmıştır. Ben KKTC'de yaşıyorum ve TEF mağduriyetini yaşıyorum KKTC'deki üniversitelerde 1 yıllık tamamlama eğitimini kabul etmiyor. Bundan önceki TBMM'de en azından bizden bir milletvekili vardı şimdi oda yok bu işler nasıl halledilecek merak ediyorum. Ben KKTC'de olduğum için Çalıştaya katılamıyorum ama herkesin katılmasını diliyorum.

meslek liselerinin önü açıldığı taktirde bize öğretmenlikten ekmek var

[FONT=Verdana !important]TEF Yapı Öğretmenliği ve Yapı Ressamlığı Bölümü mezunları için Bulgaristan Üniversitelerinden Avrupa Politeknik Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Tamamlama Programları açılmıştır[/FONT]
[FONT=Verdana !important]
AVRUPA POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ[/FONT]
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ve MİMARLIK TAMAMLAMA PROGRAMI GENEL BİLGİLER[/FONT]
Teknik eğitim fakültesi mezunlarının mühendislik unvanı alabilmeleri için Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan'da, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesi olan üniversitelerde uygulamaya alınmış bir eğitim programıdır. Katılımcıların çoğunluğunun Türkiye'de aktif olarak iş hayatları bulunduğundan, program modül eğitim olarak uygulama geçirilmiş olup, örgün öğretim müfredatlarına göre fark dersler verilmektedir.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Avrupa Politeknik Üniversitesi'nde bulunan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerin tamamlama program eğitimleri toplam 3 sömestre olup, sömestre başına en az 3 hafta üniversitede bulunma zorunluluğu vardır. Bu 3 haftalık eğitim, sınıflar bazında verilmekte olup, üniversitenin verdiği eğitim tarihlerine uyma zorunluluğu mevcuttur. İş hayatı olmayan veya zorunlu sebeplerden Türkiye'de bulunması gerekmeyenkatılımcıların, mecburi 3 haftalık eğitimin dışında da üniversitede bulunup, derslerekatılmaları üniversite tarafından önerilmektedir.[/FONT]
YABANCI DİL SEVİYESİ[/FONT]
Eğitime başlamadan önce katılımcılar, üniversitenin ilgili komisyonu tarafından İstanbul’da uygulanacak olan seviye tespit sınavına katılarak, gerekli puanı aldıklarında mühendislik tamamlama eğitimine başlayabilmektedirler.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Seviye tespit sınavında başarılı olamayan katılımcılar, üniversitenin İstanbul’da vereceği hızlandırılmış yabancı dil kursuna katılacaklardır. Bu kursun içeriği teknikİngilizce eğitimidir. Eğitim, 6 gün X 6 saatten oluşmakta olup, toplam 36 saatte verilecektir. 7. Gün hızlandırılmış kursun sınavı yapılacaktır.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]İngilizce seviyesi intermediate derecesinde olmayan katılımcılar, seviye tespit sınavına girmeden sadece hızlandırılmış kursa katılabilirler.[/FONT]
ÜCRETLER[/FONT]
Üniversitenin mühendislik tamamlama programı sömestre ücreti 1.500 Euro olup, üniversiteye her sömestre başında ödeme yapılmaktadır. Bu ücretlerin dışında ödenmesi gerekenler; danışmanlık hizmeti ücreti (1000 Euro), vize ücreti (160 Euro) , seviye tespit sınavı ücreti (250 Euro) veya hızlandırılmış kurs ücreti (550 Euro) ödemeleri bulunmaktadır.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Seviye tespit sınavları için üniversitenin belirlediği organizasyon bedelleri vardır. Bu sınavlara Bulgaristan'da (üniversitede) girilmesi halinde katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sınavlar Türkiye'de yapıldığı için ve üniversitenin ilgili komisyonu Türkiye’ye geleceği için masrafların karşılanabilmesi adına sınavlar ve kurslar için belirlenen tutarlar ödenmektedir.[/FONT]
PROJE
TEZİ ÇALIŞMASI ve STAJ SÜRECİ[/FONT]
Programın sonunda proje tezi hazırlanacak ve çalışmanın sunumu üniversitenin belirli komisyonuna yapılacaktır. Başarılı olan öğrenciler, proje çalışması bitiminde 3 aylık stajlarını tamamlayarak Mühendislik diplomalarını hakedeceklerdir.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Eğitim sonunda yapılacak olan stajın organizasyonu katılımcıya aittir. Katılımcınınçalışmakta olduğu bir firma varsa, staj bu firmada da yapılabilmektedir.[/FONT]
EĞİTİM KAZANIMLARI[/FONT]
Programdan mezun olup, diplomalarını alan katılımcılar Avrupa Politeknik Üniversitesi tarafından Bulgaristan Mühendisler Odası Birliği’ne üye yapılacak olup, üyelik belge ve sertifikaları üniversite tarafından katılımcılara teslim edilecektir.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Avrupa Politeknik Üniversitesi, İrlanda’da bulunan ve Avrupa’nın en iyi Mimarlık ve İnşaat fakültesi olarak bilinen University of ULSTER ile Erasmus çalışmalarıyapmaktadır. Üniversitenin mühendislik tamamlama programına katılan kişiler, 2.sömestre sonunda 1 haftalık süreyle üniversitenin organizasyonu ile University of ULSTER’de eğitim ve araştırma programına katılabilirler. Bu programa katılmakisteyen kişiler, uçak ve konaklama masraflarını karşılayacak olup, eğitim ve organizasyon için extra bir ücret ödemeyeceklerdir. 1 haftalık eğitim ve araştırma programı için İrlanda’ya University of ULSTER’e giden katılımcılar, eğitim sonunda sertifika alacaklardır.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Avrupa Politeknik Üniversitesi mühendislik tamamlama programını bitiren katılımcılar, Avrupa Mühendisler Birliği’ne (FEANI)üye olabilmektedirler. Bunun için eğitim sonundan itibaren 2 yıl staj yapılması gerekmektedir. 2 yıllık staj yapan katılımcıların stajları sonunda Avrupa Mühendisler Birliği’ne üyelikleri yapılabilmektedir.[/FONT]
ULUSLAR ARASI GEÇERLİLİK ve DENKLİK[/FONT]
Avrupa Politeknik Üniversitesi, mühendislik tamamlama programı kapsamında Bulgaristan Eğitim Bakanlığı'ndan gerekli onayları alarak eğitimi başlatmıştır.Ayrıca Mühendislik Tamamlama Programı Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından, diğer üniversitelere örnek proje olarak sunulmuştur.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Program, Avrupa Kredi Transfer Sistemine (ECTS) göre fark dersler oluşturularak çıkarılmıştır. Avrupa Politeknik Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesi olup, eğitim sonunda alınacak olan diplomalar da Avrupa Üniversiteler Birliği diploması olacaktır. Tüm katılımcılar program bitiminde yapacakları 2 yıllık staj sonrasında Avrupa Mühendisler Birliği'ne üye olma hakkını elde edeceklerdir.[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Avrupa Politeknik Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınırlığı ( denkliği ) bulunan bir üniversitedir. Yüksek Öğretim Kurumu'nun denklik yönetmeliği belirli zamanlarde değişkenlik göstermektedir. Denklik yönetmeliği, program sonunda yapılabilecek olan seviye belirleme sınavı ve tanınırlık bilgileri hakkında Yüksek Öğretim Kurumu'na yazı gönderilerek gerekli bilgiler alınabilir. Denklik bilgisi, program sonunda yapılacak olan denklik işlemleri tamammen katılımcının yükümlülüğündedir. Şirketimiz sadece belirtilen programı katılımcıya sunmakla ve programın üniversite tarafından yürütülmesi ile ilgili sorumludur.[/FONT]
PROGRAM EĞİTİM TAKVİMİ[/FONT]
25 AĞUSTOS – 15 EKİM 2011:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Avrupa Politeknik Üniversitesi Tamamlama Programı kayıt tarihleri.[/FONT]
ARALIK 2011:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Türkiye’de yapılacak olan Seviye Tespit Sınavı (2 gün ) Seviye tespit sınavı harcı 250 Euro olup, üniversiteye makbuz karşılığı olarak ödenmektedir.[/FONT]
OCAK 2012:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Seviye tespit sınavında başarılı olamayan öğrenciler için Türkiye’de yapılacak olan Hızlandırılmış Teknik İngilizce eğitimi. 6 gün X 6 saatten oluşan 36 saatlik İngilizce eğitimi. Hızlandırılmış Teknik İngilizce eğitimi ücreti 550 Euro olup, üniversiteye makbuz karşılığı olarak ödenmektedir.[/FONT][/COLOR]
ŞUBAT 2012:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]1. Sömestre Eğitim dönemi. 3 haftalık eğitimin hafta sonu günleri de dâhil toplam 21 günde verilmesi. Üniversite eğitim harcı 1. taksidi 1500Euro’nun üniversiteye ödenmesi.[/FONT]
EKİM 2012:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]1.sömestre sınavları (3 gün) . 2. Sömestre eğitim dönemi kapsamında 3 haftalık eğitimin hafta sonu günleri de dâhil toplam 21 günde verilmesi. Üniversite eğitim harcı 2. taksidi 1500Euro’nun üniversiteye ödenmesi.[/FONT]
ŞUBAT 2013:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]2. sömestre sınavlarının yapılması. (2 gün). Proje tezi teslimi ve savunması ( 2 gün) .Geçici Mezuniyet Belgelerinin verilme tarihi. Üniversite eğitim harcı 3. taksidi 1500Euro’nun üniversiteye ödenmesi. 3 aylık staj sürecinin başlaması.[/FONT]
EYLÜL 2013:[/FONT]
[FONT=Verdana !important]Diplomaların verilme tarihi.[/FONT]
KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER[/FONT]
1 ) Lise Diploması Fotokopisi ( Noter Onaylı )[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Valilik veya Kaymakamlıktan Apostil mührü bastırılmış şekilde )[/FONT]
2 ) Lise Transkripti[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü )[/FONT]
3 ) Sağlık Raporu[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü - Sağlık raporunda akciğer röntgeni gerekli değildir. Herhangi bir Sağlık Ocağından alınması yeterlidir. Sadece yeni tarihli olması gerekmektedir. Bu sebeple bu evrakı en son hazırlayınız.[/FONT]
4 )Yüksek Öğrenim Yeterlilik Belgesi[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü - Kişin mezun olduğu liseden alınacak olan yurt dışında eğitim almasında sakınca bulunmadığını gösteren belge )[/FONT]
5 ) Üniversite Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü - Üniversite tarafından "Aslının Aynıdır" mührüyle birlikte )[/FONT]
6 ) Üniversite Transkripti[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü )[/FONT]
7 ) (Varsa) Yüksek Lisans ve Doktora Diplomaları[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Valilik veya Kaymakamlıktan Apostil Mührü bastırılmış şekilde )[/FONT]
8 ) İkametgâh Belgesi[/FONT]
9 ) Pasaport Fotokopileri[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Pasaportun en az 2 yıl geçerliliğinin olması gerekmektedir )[/FONT]
10 ) Taahhütname[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Kişinin ailesi veya yakını tarafından noterden alınacak olan, Bulgaristan'daki eğitim masraflarının karşılanacağına dair ibaresi bulunan belge Konsoloslukta vize başvurusu için gereklidir.)[/FONT]
11 ) 8 adet Biyometrik Resim[/FONT]
12 ) Adli Sicil Kaydı[/FONT]
[FONT=Verdana !important]( Apostil Mühürlü ve Bulgarca tercümeli )[/FONT]
13 ) Nüfus Cüzdan fotokopisi[/FONT]
Üniversite ile ilgili detaylı bilgiler için European Polytechnical University[/FONT]
Program ile ilgili iletişim için [email protected][/FONT]

Son düzenleme:
türkiyede yök denkligi varmı bu ünvnin yani ordan aldıgımız diploma burda kabul edilecekmi???

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri