telefon kablosuna 220 volt enerji vermek

Arkadaşlar bu olayı denerseniz sadece ilgili abonenin kartına zarar verme olasılığınız var.Oda az bir ihtimaldir.Telekom santrallerinde her türlü önlem var.Örneğin hat çıkışında iki canlı ucun arasında Parafudr var.

mrb arkadaşlar.vatanımızı milletimizi severiz.ben sadece merak ettiğim için sordum.ve mahalle aralarında telefon hattına kazarada olsa 220 volt elektrik gidiyor.malumunuz bazı tesisatlarda kuvvetli akım borusu içinden telefon hattı çeken arkadaşlarda var.kolon yandığı zaman ister istemez telefon hattına 220 volt enerji yol bulur.

özel bir durummudur bilmiyorum ama ben kendi telefonumuza dalgınlıkla 220 ac verdim telefon sadece birisi arıyormuş gibi fakat kesintisiz çaldı... sonra hemen telefonu normal hattına bağlayıp kontol ettim çalışıyor (olayın üstüne 10 yıl geçti hala çalışıyor)... telekom transmisyonda staj yapmıştım... çok çeşitli kartlar sistemler var. misal aynı işi gören 5 çeşit kart veya santral var... hepsinin çalışma aralıkları ve emniyet sistemleri farklı farklıdır sanırım. fakat staj süresinde arada alarm çalardı hemen teknisyen arkadaşlar fırlayıp alarmı kapatırlar ve sistemi kontrole başlarlardı... fakat en eski sistemde yapılan bir cam sigorta değişikliği idi...

işin özü konuya çok hakim değilim kulak dolgunluğu ile bişiler biliyorum... fakat bende ne komşuların telefonlarının yanacağını düşünüyorum. nede telekomda bir patlama olacağını.... fakat bildiğim bir konu var böyle bir eylem kasıtlı veya kasıtsız yapılırsa telekomdan doğru hangi aboneden kaynaklandığı nokta atışı olarak eş zamanlı belirlenir... anca teknisyeni uğraştırmış olursunuz bol bol git gel yapar, alarmları kapatır, sistemi kontrol eder, kaynağı bulur, vs, vs,

diğer bir konu ise kazara da olsa telekoma hasar verecek bir eylemde bulunulması durumunda telekomun tazminat hakkı vardır. hem müşterilerine veremediği hizmet yüzünden sizi mesul tutabilir, hemde kendi hasarı için, (kamu davası gibi bir durum halini alır)

saygılarımla....

telefon hattına 220 V santralı devre dışı bırakma ihtimalin cok yüksek bulundugun bölgede bir cok telefon abonelerinin iletişimini koparta bilirsin yakalanma ihtimalin cok zor yaşandığında biliyorum denediysen ses cıkarma yok denemediysen hiç kalkışma telefonlar zaten 48V ile çalışır ve telefonun zilinin çalması esnasında 110 V ile çalışır

sayın erdem solmaz arkadaşım... eğer hitabın bana ise ben hatta değil telefona 220v verdim oda telefonun kablosunu geçici olarak uzatmak için normal elektrik ara kablosunu kullanıp. sonrasında ara kablonun ucunda telefon olduğunu unutmamdan kaynaklanmıştı... yazımın başındada belirttim özel bir durum mudur bilmiyorum? ama emin ol o telefon hala çalışıyor. şu pttnin evlere yeni yeni telefonlar girmeye başladığı zamanlar dağıttığı telefonlardan. saygılarımla...

hiç bir şey olmaz arkadaşlar telekom bunu düşünmüştür

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri