telefon tesisatı tesbiti ?

korkmaz_design

Electrical & Industrial Automation
Yönetici
Yönetici
arkadaşlar sorun şu

8 dairelik yeni yapılan bir bina var aileler yavaş yavaş yerleşmeye başlamış ama telekom ankastre bağlamak istemiyo binaki bütün telefon prizlerinde girişe ayrı pano yapılmış telekomum bağlamama sebebide hangi kablonun hangi daire ait oldu belli olmadığı ve binaya tamamiyle yerleşilmdiği

şimdi ben tesisatı inceledim 2 katlı 8 daireli yani her hatta 4 daire var tesisatcı bunları 2 grup yapmış ve panoya 4 kablo çekmiş cat5 bu kabloların hangisinin hangi daireye ait olduğunu nasıl bulurum

benim aklıma telefon prizlerinden çıkma bir power supply ile 5v yada 12v vererek panodan ölçü alteli ile bakmak geldi ama kablolara bi zarara verirmi bilmem

Sayın korkmaz hocam !
Bir telefon fişine bir kaç santimlik telefon kablosu bağla ve uçlarınıda kısa devre yap. Bu fişi bir numaralı dairenin telefon prizine tak, ölçü aletini buzzer konumuna al ve aşağıdan tek tek kablolara tutarak bul. Daha sonra diğer daireleri aynı şekilde bulabilirsin.
Kolay gelsin.

sayın ŞEF!

verdiğniz bilgi için sağolun yarın ilk iş tesbit etmeye başlıcam

Sn korkmaz_design binanın yeni olduğunu ve daire sahiplerinin yeni yerleşdiğinden bahsettiniz.Bence Bu binanın Elektrik tesisat uygulamasını yapan Yetkilimi --Yetkisizmi ?Yanlışlıklar Yetkisizin yaptığı uygulamayı Yetkilinin imza altına alması. Uygulamalarda TV.Kablolama,Telefon Kablolama,Görüntülü Görüntüsüz Diafon tesisatları,bilare tüm tesisatın kablolamaları ve diğer uygulamalar.Verilen seminerlerde(Türktelekomun)Binalarda Numarataj sıralamalarına göre uygulanması ve Telefon Pano kapagına Kotlanması gerekmektedir.Sn ŞEF im yapılması gereken uygulamayı açıklamıştır.Teşekkürler.

sn.COŞKUN EMRE

binanın elektrik tesisatını yapan son kişi yetkili( daha önce 2 elektrikci değişmiş parayı alan gitmiş yani) diğer tüm tesisatlar sorunsuz ama telekomun panosunda kotlama yapılmamış yerleşenlerde haklı olarak telefon bağlatıcak ama tt teknisyenleri kotlama olmadığı için bağlamıyor şu anda 2. kat dolu ŞEF im dediği gibi bulucaz artık toplam 4 tane cat5 kablo var 32 tane teli tektek bulcaz artık

Sn korkmaz_design işlerinizde başarılar dilerim.Kolay gelsin.

Sayın korkmaz hocam !
Aklıma yeni geldi, inişler cat5 kablo ile çekilmiş dediniz.

Ben şöyle tahmin ediyorum. Daire içinden merdiven sahanlığında bir buata kadar bir yada iki çift telefon kablosu çekilmiş olup, buattan aşağı tabloya kadar cat5 çekilmiş olabilir. Şayet o merdiven sahanlığındaki buatlarda bağlantı yapılmamışsa ölçü aleti ile bulmanız mümkün olmayacaktır. Öncelikle o buatları kontrol edip, bağlı değilse bağlamanız gerekecek.
Kolay gelsin.

Sayın ŞEF im

şöyle yapmışlar 2.katdaki telefon buattından tt panosuna kadar cat5de içinde 6 tane kablo var dışından cat5 gibi gelmişti ama cat5 değil neyse

2.katdaki buata altındaki daireden 0,75 lik kablo ile çekmiş yani 2.kattdaki buata 2 tane 0,75 geliyo bunları (cat5 diyelim artık kodunu bilmiyorum) 2 si boşta diğer 4 tel bağlı bu şekilde pano 4 cat5 ile tt panosuna götürmüşler.

zaten bana temiz bi iş gelmez ki nerde karmaşık varsa onlar geliyo sabır yaa

sayın arkadasım adresi belli olmıyan telefon kablolarını bulmak için kablo dedektörü var 2 parça halinde birini bulmak istedğin dairede telefon kablosuna bağlıyorsun diğerini ana telefon kutusunda kullanıyorsun daireye bağladığın parçasında 9 voltuk enerjı veriyor aşağındanda kontrol kalemi gibi olan parçası ile kabloyu kesmeden uçlarına değdiriyorsun sesli ikaz sistemi ile çalsıyor doğru kabloyu bulduğun an ses yükseliyor metal dedektörü gibi resimdede görüceksın sarı renkli olanlar biraz eski ama kablo dedektörü bir tane krone çakısı vede kendım yapmıs oldğum kablo bağladğım telefon var bu telefonda krone test kablosu jak 2 adet kıskaçlı uc var çok kullanıslı sana tavsiyem bu tür malzemlerle çok rahat çalısırsın

Ekli dosyalar

• 0106184359.JPG
    0106184359.JPG
    75.5 KB · Görüntüleme: 87
Sayın Korkmaz hocam Bu tip işler sadece sımdı degıl herzaman karsına cıkacak bır olay.Benım sana tavsıyem telokomcuların kullandıgı bır frekans cıhazı var.Onlardan bırtane alıyosun hem karısık zıl tesısatlarında hem tel tesısatlarında vs.kullanabılırsın Kullanım seklı ıse cok basıt.Cihaz iki parcadan olusuyor .Cihazın birtanesini bulmak istediğin kablo ucuna takıyorsun;diğerini bugat veya ankastra kutusuna diger cihazı tuttuğun zaman sana sesli uyarı verıyor.Bu cıhazı her turlu elk tesısatlarında kullana bılırsın

Forum istatistikleri

Konular
129,553
Kullanıcılar
452,177
Son üye
m-u-s-t-a-f-a

Yeni konular

Geri