Telsiz

Celal61

Üye
merhabalar standart bir el telsizi 5 watt çkış üretmektedir ben bunu 10 watt ve üştüne nasıl çıkarabilirim

evet kanunen yasak b sınıfı lisansımın izin verdiği wattlara kadar daha doğrusu sabit istasyonumu kurana kadar çıkış gücümü arttırmak istiyorum bulun duğum konumun dolayısla 5 wattlık güç yeterli gelmiyor onun için arayışa girdim eğer mümkünse yurt dışında ihtiyacım olan cihaz daha üretilmiyor bu cihaz sayasinde el cihazı sabit cihaz gibi çalışıp hiç bir sorun kalmıyor YASAL WATTLARI AŞMADIKTAN SONRA

1643987906879.jpeg

RF güç amplifikatörü 30-40W​

Son düzenleme:
evet kanunen yasak b sınıfı lisansımın izin verdiği wattlara kadar daha doğrusu sabit istasyonumu kurana kadar çıkış gücümü arttırmak istiyorum bulun duğum konumun dolayısla 5 wattlık güç yeterli gelmiyor onun için arayışa girdim eğer mümkünse yurt dışında ihtiyacım olan cihaz daha üretilmiyor bu cihaz sayasinde el cihazı sabit cihaz gibi çalışıp hiç bir sorun kalmıyor YASAL WATTLARI AŞMADIKTAN SONRA

Ekli dosyayı görüntüle 84807

RF güç amplifikatörü 30-40W​

harici anten yapıp bnc-sma adaptör ile bağlayabilirsin. ampliye gerek kalmayabilir.

el_emek şuanda halihazırda yeni yapmış olduğum anteni var fakat dediğim gibi konumun dolasıyla uhf ve vhf rölelere sağılıklı giremiyorum bu durumda bana sabit istasyonumu kurana kadar gerekli devreyi yapmam lazım

İyi bir haberleşmenin en uç noktası antenlerdir.
Güç faktörü ele alınacak olursa, her birkaç db lik kazanç faktörü için iki katı güç unsuru gerekmektedir. Bu da antenin kayıp faktörüne bağlıdır ki kayıpları fazla olan bir antene uygulanacak her güç artışının büyük bölümünün yine kayıpla sonuçlanacağı ve dolayısı ile hedef üzerine gönderilen sinyallerde önemli bir kazanç olamayacağını gösterir.
5W lık güç unsuru oldukça fazla bile denilebilir. Çünkü ileri düzey radyo amatörleri bu kadar güç ile uydulara ve hatta ay'a kadar (EME) ulaşabilmektedir.
https://en.wikipedia.org/wiki/Earth–Moon–Earth_communication

İyi TUNE edilmiş bir anten ile tune edilmemiş bir anten arasındaki farkın 6 ila 9db bile olabileceği ele alınırsa, anten faktörünün önemi ortaya çıkacaktır.
ANTEN OPTİMİZASYONU için etken faktörler.
1 SWR olgusu.
Standing wave ratio (duran dalga oranı) bir antenin en önemli optimizasyonudur. SWR 3 ayrı bölgede ölçülüp inceleniyor olsa da genel olarak VSWR nin iyi olması antenin iyi tune edilmiş olduğunu ifade etmektedir.
SWR hem alınan hem de gönderilen sinyallerde en büyük etkendir. Bu sebeple uzak istasyonlarla görüşmelerde alınan sinyallerin kalitesinde önem taşıdığı için bilinçli amatörler mutlaka antenlerini en iyi SWR değerine göre TUNE ederler.
SWR ölçüm aletleri kullanılacak frekanslara göre değişiklik göstermektedir.
https://www.telektronik.com/kategori/swr-metre-ve-anten-analizorleri
https://tr.aliexpress.com/item/3287...%3B-1%40salePrice%3BUSD%3Brecommend-recommend
Bahsi geçen VHF bandında ulaşılabilecek ideal VSWR 1:1.2 civarıdır. 1:1.3 kabul edilebilir olsa da, daha yüksek değerlerde kaybın aşırı büyük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
2 Anten polarizasyonu ve lokasyonu.
Polarizasyon bilindiği üzere 2 türlüdür. Yatay veya dikey. Zaten amatör radyo haberleşmesinde röle için polarizasyon bilgileri verilmiş olup, her yönde haberleşmenin sağlıklı yapılabilmesi için düşey polarizasyon tercih edilir.
Lokasyon konusu ise antenlerin bulundukları bölgeleri ifade etmektedir.
Çoğumuz arabada radyo dinlerken birkaç metrede bile dinlenilen radyo yayınının azalıp arttığına tanık olumuşuzdur. Radyo yayınlarının 108MHz e kadar olduğu ele alınırsa 450MHz lerde bu unsurun her yarım dalga boyunda (Takribi yarım metre) fark edebileceği bilinmelidir.
Bu fark genellikle her iki antenin birbirlerini görmemeleri veya etraftan yansıyan ve faz farkı oluşmuş aynı dalgaların birbirini yok etmesinden kaynaklanmaktadır.
Örneğin bizler antenimizi daha iyi alış yapabilmesi için çatımızın en uç noktasına yerleştirmişsek, ancak komşu binanın duvarından yansıyarak aynı noktaya ulaşan sinyaller direk alınan sinyallerimizi büyük oranda zayıflatıyor olabilmektedir. Bunun en güzel örneği yerel TV yayınlarını alabilmek için çatıya yerleştirilen antenlerin konumu ve bundan dolayı TV deki GÖLGELİ yayınlardır.
Bunu engellemenin en güzel yolu ise anten lokasyonumuzu çok iyi belirlememizdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri