termik ayarı ile motor akımı

cihangir2

Üye
125Ampere ayarlı bir motor var fakat motorun çektiği akım 172Amper . termikte atma felan olmuyor.bu nasıl iştir arkadaşlar bu işin içinden birtürlü çıkamıyorum.buarada motor yıldız-üçgen. yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Termiğiniz kol üzerinde bağlı ise,kol üzerinden 172 x 0,58 = 99 amper geçer.Termik ayarınız
100 amp ise,atmaması normaldir.

termik kontaktör girişine mi yoksa çıkışa mı bağlı?Eğer ana girişte ise termik özelliğini yitirmiştir.Kontaktör çıkışında kol üzerindeyse geçen akım motor akımının %58 i kadardır.Bu durumda atmaması da gayet olağandır.(172x0,58A)

kontaktör çıkışına bağlı.

Arkadaşlar cevabı,ihtimalleri vermiş.

Ya sen motor akımı ölçerken ana hat üzerinden ölçüyorsun yada termik arızalı olabilir.

Ana Hat Akımı 172A ise

Motor Sargılarına giden kol akımları ise (Ana Hat Akımı/Kök3) oda 99 A olur.Termiğin atmaması normal.

soruyu birde şöyle yönelteyim. ana hat akımı 100 A olsun. motora giden akım ana hat akımından daha düşük. burda neyin etkisi varki motora giden akımı düşürüyor?

Ekli bilgileri okumanızda yarar var.

Ekli dosyalar

• ASENKRON MOTORLARDA YILDIZ-ÜÇGEN YOL VERME VE JENERATÖR GÜÇ HESABI.rar
    13.6 KB · Görüntüleme: 140
motorun üçgen bağlanması durumunda akımlar aşağıdaki şekildeki gibi olur ve alternatif akımda tüm akımlar vektöreldir.

Motor sargılarından geçen akımlardan ilkinin açısını 0 aldım. Diğer sargılardan geçen akımların açısını arada 120 derece fark olacak şekilde aldım. Sargı akımlarından hat akımına geçiş yaptım. Tersi de yapılabilir. Hat akımlarından sargı akımlarına da geçiş yapılabilir.

Vektörlere baktığın zaman, yani vektörlerde toplamı işlemi yapıldığı zaman I1, I2 ve I3 akımlarının sargı akımlarının kök3 katı olduğunu görürsün. Eğer hat akımlarından sargı akımlarına geçersek 1/kök3 oda 0,58 olur.

saygılar...

Ekli bilgileri okumanızda yarar var.

FAHRİ BEY ;
VERDİĞİNİZ DÖKÜMANDA ; Yıldız-Üçgen yol vermede , kullanılan enerji ve üçgen kontaktöründen motorun faz akımı (In/√3) , yıldız kontaktöründen de motorun nominal akımının 1/3 (In/3) kadarı geçer ve bu akım değerlerine göre kontaktör seçimi yapılır. İBARESİ VAR. ŞU ŞEKİL ÜZERİNDEN, YILDIZ KONTAKTÖRÜ VE ÜÇGEN KONTAKTÖRÜN DEN KASIT HANGİLERİ DİR SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ?
yldzucgen.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri