tirifaze sayaca giriş kabloları takılırken kablolarda enerji varsa ne olur.

elromandan

Üye
arkadaşlar iş gereği veya şartlardan ötürü diyeyim arada hiçbir kesici olmadan ve enerjiyi kesme gibi bi şansım olmadan iki adet sayaç bağladım...bu sayaçlar ( 60 A ) değerinde dijital sayaçlar her ikisi de son ucu bağlarken patladı...her iki sayaç farklı mekanda farklı panolara bağlandı...şimdi anlamadığım konu hata benim'mi yoksa sayaçta'mı bi sorun var...benim se lütfen beni aydınlatın...ilkinde önemsemedim ikincisinde ise tesadüf olamaz diyip size yöneldimmm herkese şimdiden minnettarımmm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
elromandan ' Alıntı:
arkadaşlar iş gereği veya şartlardan ötürü diyeyim arada hiçbir kesici olmadan ve enerjiyi kesme gibi bi şansım olmadan iki adet sayaç bağladım...bu sayaçlar ( 60 A ) değerinde dijital sayaçlar her ikisi de son ucu bağlarken patladı...her iki sayaç farklı mekanda farklı panolara bağlandı...şimdi anlamadığım konu hata benim'mi yoksa sayaçta'mı bi sorun var...benim se lütfen beni aydınlatın...ilkinde önemsemedim ikincisinde ise tesadüf olamaz diyip size yöneldimmm herkese şimdiden minnettarımmm
elroman kardeşim trifazesayaç bağlarken önce nötür bağlanır arkadaşım nötürü ensonabağlarsan sayaç 3 faza kalır yani yüksek voltaja kalır tavsiyem her bağlantıda sökerken enson nötürü bağlarken ilk nötürü bağla hem tehlikeaçısından 2 tanede olsa iki kabloyu tehlikesiz bağlamış olursun

Ustam sorun sende olsa, o zaman fazın şebekeden kaynaklanan sebeblerden gidipgelmesi durumunda sayaç patlar ve her seferinde sayaç değiştirmek gerekmezmiydi? Bazen insan hiç aklına gelmeyecek hata yapabilir(Altı üstü bir sayaç deme). öncelikle bağlantını kontrol et derim.

Sayaca fazları bağlamadan önce nötür bağlantısını yapıyormusun?

ben her iki sayaca da öncelikle nötür'ü bağladım...tabi bunu bilinçli olarak yaptım diyemem...
amacım sadece başı boş kabloyu sağa sola çarpmadan sabitlemekti...yani kısaca ilk önce nötürü bağladığımdan kesinlikle eminim...

Sn.elromandan ,bu yaptığınız çok tehlikeli bir iştir.İşin doğrusu enerjiyi kesmektir.Enerjisiz ortamda bile sayaç bağlarken akım girişleri ile gerilim girişleri bazen yanlış hizalanıp yanlış girişe yanlış uç takılabiliyor.Ben şahsen enerji altında yüzlerce kez hen elektromekanik sayaç hem de dijital sayaç söküp takmışımdır.Anlattığınız olayda sizin bağlantı hatası yaptığınızı düşünüyorum.Akım trafolu sayaç bağlantı devrelerinde ölçme ayırma klemesler kullanmanızı öneririm.Son olarak şunu iddia ediyorum ki nötürü önce de bağlasanız sonra da bağlasanız uçların yerini hizasını karıştırmadıkça asla kısa devre veya patlama meydana getiremezsiniz.

tknsyn ' Alıntı:
Sn.elromandan ,bu yaptığınız çok tehlikeli bir iştir.İşin doğrusu enerjiyi kesmektir.Enerjisiz ortamda bile sayaç bağlarken akım girişleri ile gerilim girişleri bazen yanlış hizalanıp yanlış girişe yanlış uç takılabiliyor.Ben şahsen enerji altında yüzlerce kez hen elektromekanik sayaç hem de dijital sayaç söküp takmışımdır.Anlattığınız olayda sizin bağlantı hatası yaptığınızı düşünüyorum.Akım trafolu sayaç bağlantı devrelerinde ölçme ayırma klemesler kullanmanızı öneririm.Son olarak şunu iddia ediyorum ki nötürü önce de bağlasanız sonra da bağlasanız uçların yerini hizasını karıştırmadıkça asla kısa devre veya patlama meydana getiremezsiniz.

Evet bu sözler yeterli açıklamayı yapmış zaten. Sevgili arkadaşım hiç bir zaman enerji altında iken yani senin bağlayacağın devrede enerji kesilmemiş olduğu zaman böyle sayaç bağlaman zaten doğru bir yöntem değildir. Bırakalım sayacı hiç bir zaman devrede bir yük var iken enerji kesilmeden herhangi bir cihaz veya alet devreye direkt bağlanılmamalıdır. Bu hem can güvenliği açısından hem de oluşabilecek hasarlar açısından çok önemlidir. Lütfen bu tarz işlemler yapar iken çok çok dikkatli olmak seni ve seni sevenleri üzmeyecektir.

Sevgi ve saygılarımla kolay gelsin!

arkadaşım
1- enerji altında sayaç bağlamak hayatınla oynamak demektir. lütfen yapmayın
2- son uçtan kastettiğin eğer 3. faz ucu ise ve de 3 fazlı alıcılarını devredışı etmediysen
3 ncü fazı taktığın anda akım çekilmeye başlıyacağından ark oluşur. bu nedenle patlamıştır.
3- bir fazlı alıcılarını devredışı etmeden bağlamaya çalışırsan nötürü ister başta bağla ister sonda bağla
her şekilde ark oluşur.

yok eğer ben bu sayacı akım çekilmiyorken sadece enerji varken bağladım diyorsan faz faz veya faz nötr kısadevresi yaptırıyosun demektir.

Sn.kertenkelebek tespitleriniz ve tavsiyeleriniz çok doğru

Bu şekilde bağlantı yapmayı uygun görmemekle birlikte, işin teorisini çözmek adına, şahsen burada teorik olarak sorun olmamalıydı diye düşünüyorum

Sn.kertenkelebek ilave etmekte fayda görüyorum.

3. faz ucu ise ve de 3 fazlı alıcılarını devredışı etmediysen
3 ncü fazı taktığın anda akım çekilmeye başlıyacağından ark oluşur.

bu ark olayı 3. fazdan ziyade 2. faz, hatta 1~ yük varsa 1. faz takılma esnasında oluşur. Ayrıca şimdi dikkatimi çekti bu arkadaşımız "uçtu" demekle neyi kastediyor. arızalandığını mı? yoksa abartılı bir şekilde patlama, ark olayını mı?

Bu sorunun en güzel değerlendirilmesi için elinde sayaç iç şeması (Elektronik sayaç) olan arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim.

Saygılarımla

haklısınız sn abuzettin20 arkadaşlar sorunları anlatırlarken daha açıklayıcı olurlarsa seviniriz.
daha teknik yazışmalıyız. teşekkürler.

arkadaşım normalde eğersenin sağatlerin çıkışından amper çekişi varsa yani çıkışlar dan beslenen moto türü şeyler varsa bu şekilde patlama veya şiddetli bir ark yaşaya bilirsin çünkü senin sayaç trifaze olduğuna göre motorlarında trifaze olasılığı yüksek bu yüzden sen fazın tekini çıkardığın zaman motorlar duracak veya çalışırken zorlanmaya başlayacak tekrar besledinde ise taktığın fazdan yüksek amper çekişi olacak buda ya ark meydana getirir yada patlama olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,843
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Geri