tirifaze sayaca giriş kabloları takılırken kablolarda enerji varsa ne olur.

arkadaşlar önce yazılanı anlayalım sayacın patladığını söledi benimde başıma geldi dijital sayaçlar ilk çıktığında oldu hatta firmayla bile görüştüm bu konuda size katlıyorum enerji altında çalışmak tehlikelidir ama bazen bunu yapmak gerekiyor elektrikçiyiz ve hepimizin başına gelmiştir enerji altında çalışmak şartlar gereği oluyor sorunu olan arkadaşımız ark demedi iki ayacında patladığını söledi bu benimde başıma geldi dijitaller ilk çıktığında oldu ve nötürü bağlamadığımdan oldu 2 fazı taktım üçüncüyü takarken patladı mekanik sayaçlarda böyle bir sorun yaşamamıştım araştırdık üretici firmayla görüştük verdikleri cevap şu :herfaz ayrı ayrı ölçüldüğünden fazlar direk olarak nötürle irtibatlandırılıyor nötür olmayınca ölçme devreleri yüksek voltaja maruz kaldığından patlıyor bildiğiniz gibi mekanik sayaçlarda üç fazda bir ölçülür ama dijital sayaçlarda herfaz ayrı ayrı ölçülüyor zaten bizim işimizi zorlaştıranda bu komponzasyon panolarında bu sorun oluyor bir fazdan indüktif yazarken diğer fazdan kapasitif yazabiliyor bayağa zorlaştı işlerimiz röleleri değiştirmek zorunda kaldık hepbenim fikrim şu arkadaşlar eğer enerji altında çalışıyorak ilk önce nötür girişi bağlanmalıondan sonra sayaçda arıza yoksa sorun olmaz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar bugün arızalı bir sayacı inceleme şansım oldu, yukarıda basedilen olaya sebeb olabilecek etkenler;
herşeyden önce nötür bağlantısı yapılmışsa ve çıkışta yük yoksa sayacın kesinlikle arıza yapma olasılığı yok.

Akım, akım trofoları ile,
gerilim ise, primerleri üç faz için de ayrı (faz nötür arasına) yıldız bağlı ve yıldız noktası nötüre bağlı.

Bir faz için, iki adet sekonder çıkışından birisi ölçüm girişine, ikinci sekonder sargının da çıkışı doğrultulup diğer fazlara ait doğrultulmuş çıkışlara parelel bağlanmış, faz eksikliği durumunda sayacın her zaman beslenebilmesi için.

Bilginize

Forum istatistikleri

Konular
128,843
Kullanıcılar
450,940
Son üye
ranakaraca05

Yeni konular

Geri