Titreşime duyarlı alarm devresi

Papicooll

Üye
Merhabalar başlıktada yazdığım titreşime duyarlı bir alarm devresi yapmak istiyorum... nasıl yaparım bilmiyorum değerli yardımlarınızı bekliyorum

arkadaşım sırf sana değil sözüm yanlış anlama.
ama soru sorarken lütfen ayrıntılı sorun artık. en azından şema ya da resim olsun.
titreşim demişsin de nasıl bir şey istiyorsun.beslemeler misal ya da titreşim cihazı ile alarmı aynı malzeme içinde mi yapacaksın?
misal telefon koydun bir kasaya o titreyince alarm mı çalışsın?
bunu için piezo ve bir opamp ile titreşim hissedilince açılan kontak devresi yapabilirsin. piezo ile ürettiğin titreşin kaynaklı enerji opamp ile yükseltilip bir anahtarı kapar ve sen o kontağı açana kadar da yaptığın herhangi bir devre çaışır.-n555 ile yapılan astable alarm devresi gibi-
yok eğer titreşim kaynağını da ben yapacağım dersen bir opamp ya da trasistör nile yine titreşim motorunun artı ucundan aldığğın enerjiyi büyütüp yine bir kontağa verebilrsin.

arkadaşım sırf sana değil sözüm yanlış anlama.
ama soru sorarken lütfen ayrıntılı sorun artık. en azından şema ya da resim olsun.
titreşim demişsin de nasıl bir şey istiyorsun.beslemeler misal ya da titreşim cihazı ile alarmı aynı malzeme içinde mi yapacaksın?
misal telefon koydun bir kasaya o titreyince alarm mı çalışsın?
bunu için piezo ve bir opamp ile titreşim hissedilince açılan kontak devresi yapabilirsin. piezo ile ürettiğin titreşin kaynaklı enerji opamp ile yükseltilip bir anahtarı kapar ve sen o kontağı açana kadar da yaptığın herhangi bir devre çaışır.-n555 ile yapılan astable alarm devresi gibi-
yok eğer titreşim kaynağını da ben yapacağım dersen bir opamp ya da trasistör nile yine titreşim motorunun artı ucundan aldığğın enerjiyi büyütüp yine bir kontağa verebilrsin.

kusura bakma Yolgezer74 isteğimi şöyle anlatmam gerekirse istediğim şey, bu bir kapı kolu olabilir veya herhangi bir obje... benim istediğim şey sese veya titreşime duyarlı bir sensör devreyi tetikleyecek ve siren çalmaya başlayacak ve 15- 20 saniye sonra siren kapanacak böyle bir döngüde çalışacak basit bir devre yapabilirmiyiz acaba malum acemiyim :)

est..
hareket sensorğ kullanabilirsin.
devre tecrüben var mı bu arada?
eğe varsa basit olarak bir piezo, bir 12 v adaptör bir opamp ile bir kondansator kullanarak zaman ayarlı bir anahtar yapabilrsin. aslında şema çizerdim de şimdi yoruldum ya:) bak işte gecikme devreleri diye araştır.

est..
hareket sensorğ kullanabilirsin.
devre tecrüben var mı bu arada?
eğe varsa basit olarak bir piezo, bir 12 v adaptör bir opamp ile bir kondansator kullanarak zaman ayarlı bir anahtar yapabilrsin. aslında şema çizerdim de şimdi yoruldum ya:) bak işte gecikme devreleri diye araştır.

Devre tecrüben yok amatör olarak vakit geçirme amaçlı birşey benimki geçenlerde aklıma takıldı böyle bir düzenek olsa ne iyi olurdu diye aklımdan geçti... ve yapmaya karar verdim ama işte tecrübe yok

piezo hareket ettirince az da olsa elektrik üretir.
bunu bir opampın girişine bağlarsın opamp piezo kıpraştıkça çıkışından elelktrik verir. onu bir alarma bağlayınca alarm kıpraştıkça öter.
peki zamanı nasıl uzatcaz?
basit. araya büyük kapasitör koyacaksın misal 4700 uf.
opamp enerjilenince alarmı çalıştırdıkça kapasitörü de dolduracak.piezo hareketi kestiği halde alarm bir kaç saniye çalışır. kapsiteyi arttırınca saniye artar. basit de mi:)

Basit alarm devresi olarak pencere-kapı alarmını önericeğim, küçük ince bir yay üzerine ufak bir mıknatıs koy, mıknatıs uzaklaştıkça alarm öter. Mıknatıs altına ağırlık koyarak hassasiyeti değiştirirsin. Zamanlayıcı işi daha kapsamlı hazır bir şey al.

piezo hareket ettirince az da olsa elektrik üretir.
bunu bir opampın girişine bağlarsın opamp piezo kıpraştıkça çıkışından elelktrik verir. onu bir alarma bağlayınca alarm kıpraştıkça öter.
peki zamanı nasıl uzatcaz?
basit. araya büyük kapasitör koyacaksın misal 4700 uf.
opamp enerjilenince alarmı çalıştırdıkça kapasitörü de dolduracak.piezo hareketi kestiği halde alarm bir kaç saniye çalışır. kapsiteyi arttırınca saniye artar. basit de mi:)

anlamam :) o kadar

kardeş hareket sensoru piezo ile yapılır. onun hareket ettiğinde ürettiği minicik elektrik bir opamp ya da transistörle yükseltilir. olay bu. ürettiğin o anlık kontak açmayı da kondansator ekleyerek arttırıyorsun. zor mu?

kardeş hareket sensoru piezo ile yapılır. onun hareket ettiğinde ürettiği minicik elektrik bir opamp ya da transistörle yükseltilir. olay bu. ürettiğin o anlık kontak açmayı da kondansator ekleyerek arttırıyorsun. zor mu?

yarın deneyeceğim gerekli malzemelerin listesini oluşturup elektronikçiler çarşısından temin edip işe koyulayım teşekkürler herşey için

Forum istatistikleri

Konular
129,521
Kullanıcılar
452,105
Son üye
turan_k

Çevrimiçi üyeler

Geri