Toprak-Gnd-Şase-Nötr Ya da Her neyse

Bir de şu var. 5 - 10 yıllık mühendisler bile burda topraklamayı, nötürü trafo nötüründeki durumları tartışabiliyoruz. Demek istediğim elektrik garip bir şey elle tutulan bir şey olmadığı için soyut kavramlar üzerinden sonuca gitmek zorundasın. bazen öyle şeyler olur ki anlam veremezsin. Bundan dolayı sn Ali_rıza nın da dediği gibi telaşa yapmadan sindire sindire öğrenmeye çalışın. Aceleye gerek yok.

Herkeze Merhaba,

Elektrik Elektroniği yeni kazandım. Derslere daha 1 sene var (ing haz.) ama ben bu sene merakımı dindiremem.

Herneyse, lisede gördüğüm kadarıyla yeterince elektrik bilgim var
(Direnç ,ac, dc , kondansatör ,bobin , diyot vb)

Şimdi devreleri inceliyorum da en çok gördüğüm bu toprak işareti.
Bildiğim kadarıyla nötr ama nerde ne zaman niye kullanılır bir türlü çözemedim.

Tahmin de bulunuyorum da eğer nötürse V=0 dır. Bada hem pozitif hemde negatif potansiyel için bir potansiyel fark yaratır. Ama neden kullanılır.

Mesela akımı getirip dirençten geçirmiş, direncide toğrağa bağlamış (neden madem toprağa bağlıyacan direnci neden koyuyorsun amacın toprağa düşük akım mı göndermek neden?)

Biraz uzattım farkındayım ama soruma doyurucu ve ayrıntılı bir cevap alamadım.
Tek umudum bu site kaldı.

Şimdiden yardımlarınızı bekliyor başarılar diliyorum.

Bu işi baştan ele alman çok güzel. Çünkü daha şimdiden olduğu gibi birçok olumsuz yorumla karşılaşacaksın. Herşeyi en başından iyi öğren. Başarılarının devamını dilerim.

Gerilim var ama neye göre varın cevabında kullanılır nötr. Yani referanstır. 220 tek başına anlam ifade etmez. Ama 0'dan 220'ye dersen arada 220 potansiyel farkı elde edersin doğal olarak. Neye göre 220? 0 a göre...

.....
Şimdi devreleri inceliyorum da en çok gördüğüm bu toprak işareti.
Bildiğim kadarıyla nötr ama nerde ne zaman niye kullanılır bir türlü çözemedim.....

Muhtemelen elektronik devre semalarinda gordugun toprak isaretinin coklugundan dolayi kafanda soru isareti olusmus.

Elektronik devrelerde cok fazla devre elemani, dolayisi ile pek cok baglanti noktasi bulunur. Bu baglanti noktalarindan - hatta bagli elemanlarin sayisi da fazladir.

- hatta baglanacak elemanlarin baglantilari da cizgi hatti ile gosterilirse sema cok karmasik gorunum alir.
Bu nedenle - uca bagli elemanlarin uclari birbirine baglanmaz ve buraya toprak sembolu konur. Boylece sema karmasik hal almaz.

Ornek olarak asagida ki devreler aynidir. Hangi sema daha az karmasik sen karar ver.
Ustelik bu devre oldukca az devre elemani iceriyor. Bunun 50 kati daha fazla devre elemani olan semalari sen dusun.

9r3ysg2.jpg

Kardeş,senden mükemmel bir mühendis olur.Daha şimdiden birşeyleri araştırmaya başlamışşın.
Herşeyin başı merak ve azim.Araştırınca bügünün dünyasında bilgi heryerde.
Yolun be bahtın açık olsun.Başarılar.

Kardeş,senden mükemmel bir mühendis olur.Daha şimdiden birşeyleri araştırmaya başlamışşın.
Herşeyin başı merak ve azim.Araştırınca bügünün dünyasında bilgi heryerde.
Yolun be bahtın açık olsun.Başarılar.
11 senede mühendis olmuş mu bilmiyorum! 5 senede 5 mesajdan sonra da bir daha uğramamış görünmekte. Fakat hem @mavi2909'un elektrik yönündeki cevabı, hem de @Bunalmis'ın elektronik şema çizimleri açısından cevabı bu konuda yeterince açıklayıcı olmuştur kanaatindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri