Topraklama duvarın içine yapılılabilir mi?

toprak ile nötr kablosunu multimetrenin buzzer konumunda ölçtüğün zaman alet öter ama net ötmez böle hafif cızırtılı öter.nötr ve toprak dediğn o iki kabloyu ölçdüğünde sıfır çıkıyorsa topraklaman yapılmamış

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
toprak ile nötr kablosunu multimetrenin buzzer konumunda ölçtüğün zaman alet öter ama net ötmez böle hafif cızırtılı öter.nötr ve toprak dediğn o iki kabloyu ölçdüğünde sıfır çıkıyorsa topraklaman yapılmamış

multimeter kaliteli bir sey degil zaten 10 tl likbir sey yanlis olcme ihtimali varmi

bu arada bu multimeter ile faz notur arasini 250 v olcmustu tedas cagirip olcturdum 230v cikmisti

birde ben evdeki bütün prizden fişleri cekmeden ölcüm yapıyordum ondan yanlış ölcme ihtimali varmı

tymnt.jpg

en yakin buatin resmi o tellerde elektrik yok
olcumu yapamadim bugun koye geldik pazartesi olcelerim bu resmide koye gitmeden cektim

Ölçümünü yapmışsın. Toprak nötr arası 0 bulmuşsun zaten. Usta bir elektrikçi getir evini iyice kontrol etsin. Kaçak akım rolesi ve topraklama yaptıracaksan konuşursun elektrikçiyle..Buatlarda gördüğüm kadarıyla eviniz çok eski bir ev..

Ölçümünü yapmışsın. Toprak nötr arası 0 bulmuşsun zaten. Usta bir elektrikçi getir evini iyice kontrol etsin. Kaçak akım rolesi ve topraklama yaptıracaksan konuşursun elektrikçiyle..Buatlarda gördüğüm kadarıyla eviniz çok eski bir ev..

o degerler konu acmadan önce idi ayrıca prizlerde takılı olan fişleri cıkarmadan ölcüm yaptıgım yerdekini cıkarıp ölctüm ayrıca ölcüm cihazı 10 tllik bir birşey
evet eski 20 yıllık ama tesisatı 10 sene önce yapılmış

30 yıllık olacaktı

birde sizin dediginiz gibi ölcüyüm sigortanın ordan topragı evin icine giden toprak kablolorını cıkarıp nötr ve faz ile ölcüyüm
birde o resimdeki klemens neden 2 ser kablo baglanmıs hiç birinde elektrik yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamam da senin yapacağın işler ustanın yapacağı işler.. O kadar kendine güveniyor musun? Diyelim ki topraklama yapacaksın.. Topraklama kazığını binanın girişine uygun bir yere çakıp dairene kadar götürüp buatlara ve prizlere dağıtabilecek misin? Borular peşel mi plastik mi? Kablolar hareket ediyor mu borular içinde? Bunlar çok önemli şeyler...Bir eski eve topraklama dağıtmak sıfır eve tesisat döşemekten zor ve zaman alıcı bir şeydir.

Tamam da senin yapacağın işler ustanın yapacağı işler.. O kadar kendine güveniyor musun? Diyelim ki topraklama yapacaksın.. Topraklama kazığını binanın girişine uygun bir yere çakıp dairene kadar götürüp buatlara ve prizlere dağıtabilecek misin? Borular peşel mi plastik mi? Kablolar hareket ediyor mu borular içinde? Bunlar çok önemli şeyler...Bir eski eve topraklama dağıtmak sıfır eve tesisat döşemekten zor ve zaman alıcı bir şeydir.

ben zaten yapamamda anlamamda hani topraklama varsa diye zaten bina ana elektrik sigortasına baglandı topraklama eger yok ise burdan cektirebilirmiyiz peki

Arkadaşım topraklama elektrik sigortasına bağlanmaz. Bina ana panosunda bara mı yapılıp buralardan dağıtıldı? Bunu mu söylemek istiyorsun? Evet topraklama yapıldıysa ordan çekip sizin dairenizi götürülüp dağıtılabilinir. Kaçak akım rolesi de tak sigorta panosuna.

Arkadaşım topraklama elektrik sigortasına bağlanmaz. Bina ana panosunda bara mı yapılıp buralardan dağıtıldı? Bunu mu söylemek istiyorsun? Evet topraklama yapıldıysa ordan çekip sizin dairenizi götürülüp dağıtılabilinir. Kaçak akım rolesi de tak sigorta panosuna.

tmm hocam bizimki sigortaya baglı degilki o sarı kablo sayacın üst tarafından sayaca bile girmiyor sigortaya gelen yerde n sigortaya girmeden direk evin prizlerine gidiyor sigortanın baglana kablo sadece faz

söyle söyleyim bizim daireye 10 sene önce yapılmış topraklama ama ozaman binanın ana panosunda yok diyebiliyorum topraklama bundan 6 ay önce binan ana panosunda sorun oldu sigortaları felan komple degişim yapıp oraya topraklama cektiler topraga 2 tane uzun bakır cubuk cakıp
ama nereye nicin bagladılar bilmiyorum

tmm hocam sigortaya baglı degilki o kablo sayacın üst tarafından sayaca bile girmiyor sigortaya gelen yerde n sigortaya girmeden direk evin prizlerine gidiyor sigortanın baglana kablo sadece faz

söyle söyleyim bizim daireye 10 sene önce yapılmış topraklama ama ozaman binanın ana panosunda yok diyebiliyorum bundan 6 ay önce binan ana panosunda sorun oldu sigortaları felan komple degişim yapıp oraya topraklama cektilet topraga 2 tane uzun bakır cubuk cakıp

Şimdi oldu. O halde kazıkla felan uğraşmayacaksın. Ana panoda topraklama kablosu bellidir. Ustayla görüş fiyatını anlaş kaçak akım da al topraklamanı da çek rahatla....

Şimdi oldu. O halde kazıkla felan uğraşmayacaksın. Ana panoda topraklama kablosu bellidir. Ustayla görüş fiyatını anlaş kaçak akım da al topraklamanı da çek rahatla....

o konuda anlaştık kusura bakmayın bizim evde zaten topraklama kablosu var resimlerde o binadakilerle görüştüm sizin oturdugunuz yere topraklama yapıldı diyorlar bende yapıldıysa baska masraf yapmayım diyorum hani sizin dediginiz gibi sigortanın ordan ölcüyüm sıfırlamamı gercek toprakmı olmazsa evin önce sahibinenede görüseyim topraklamayı yaptıran eger yoksa ozaman cektirem hem evin icinde kabloda hazır sadece ana bina panosu ve bizim sayaca kadar

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri