Torna

Rica ederim ,bende bu tarz masaüstü bir torna almayı düşünüyorum,işmilini değiştirmesemde aklıma aşağıdaki gibi bir uygulama var:) 5.45. saniyede klavuz açarken devir düşüyor dikkat ederseniz!bu sistemi yapanı tanıyorum merak ettim yarın bir sorayım nasıl yapmış :)
desktop CNC Lathe MACH3 - YouTube

VFD nin hızlanma ve yavaşlama zamanlarıyla oynayarak ve PWM kontrollü kart ile S parametresinden kolaylıkla yapılabilir.

Peki Gökhan hocam bende 500w motoru olan 220 v ile çalışan sütunlu bir matkap var,kayış değiştirmek çok zor,buna hız kontrol yani sürücü bağlanabilir mi?bir sakıncası var mı?

Eski bir torna alıp yeni kontrol sistemi takarak güncel hale getirmek hem daha avantajlı hem daha hesaplı hem daha uzun ömürlü olacaktır.

Peki Gökhan hocam bende 500w motoru olan 220 v ile çalışan sütunlu bir matkap var,kayış değiştirmek çok zor,buna hız kontrol yani sürücü bağlanabilir mi?bir sakıncası var mı?

500 w motor normal olarak 50-60 Hz den fazla değildir. Hız kontrol den Hz 50 yada 60 Hz sınırlarsınız. (400-600 Hz lere kadar çıkıyor çünkü) Kayış kasnak oranını da en yükseğe göre yapıp sonrasında Hız kontrol üzerindeki yada haricen çekeceğiniz pot ile kontrol edebilirsiniz.

500 W için Delta VFD-L serisi 0.4 kw 100$, 0.75 kw 115$ civarında fiyatları var yanlış hatırlamıyorsam.

Hiç bir sakıncası yok. Şebeke frekansını aşmadığınız sürece. Aynı uygulamayı torna, matkap, taşlama tezgahında uyguladık.

Aşağıdaki uyarıya istinaden ilave ediyorum :) Motorunuz trifaze olmadan olmaz

Son düzenleme:
Torna için motorunuz en az 1kW olsun.
1/5 - 1/10 gibi kayış kasnak ile devir düşürün.
Teyp motorundan bile torna yapılabilir.
Ben yaptım oldu derseniz yapılabilir !
İş yapacaksanız en az 1kW...
Hız kontrol cihazları trifaze motorlar içindir mono faze motorlar ve ya kondansatörlü motorlar için olmaz.
Motorlarda 50 Hz için yapılanları çoook dandik değilse 150Hz kadar kullanabilirsiniz.
Sizi sınırlayacak olan motorun rulmanları gibi mekanik aksamıdır.
150Hz de 50 Hz için verilen devrin 3 katına çıkmış olursunuz.

İş milinde pozisyonlama yapacaksanız step ve ya servo sistem kullanabilirsiniz.
Bu durumda çok duygusal olmanız gerekir.

Diş çekmek için özel mekanik gerekmez .
Mach3 ile istediğiniz dişi çekebilirsiniz.

Paranız varsa ve iş yapacaksanız eski tip şeyleri bırakın eskiciler alsın.
Kızakları ve vidaları başınıza bela olur...

Gözümden kaçmış 220 V olması. Kazım Abi sağolsun düzeltti :)

Motorun arkasında bir çıkıntı vardı merak ettim söktüm meğerse trifaze motoru monofaze kullanmak için kondansatör bağlamışlar,kondansatörü söktüm hız kontrolu bağladım tam istediğim gibi oldu.Teşekkürler.

Hayırlı olsun :)

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri