Toz emme makinası tavsiyesi

Adı "sessiz" olan bir süpürgenin db olarak gürültü seviyesini üzerine yazmaması tuhaf. Bir kaç ilana ve hatta kendi sitesine baktım orda da verilmemiş. Biraz Türk usulü olmuş.

----------------------------------------------
İlave;
73.2 db miş.

Son düzenleme:
Eski simtel makinelerine benzer bir dust collector yaptım. Varilin Alt(orta) noktasından CNC'den gelen 75'lik hortumu girdim. Kapağın üstünden ise süpürgenin 35'lik hortumunu girdim. Daha sonra süpürgeden gelen hortumun önünde, kapağın altına makarna süzgecini uzun dişli kullanarak bağladım. Makarna süzgecicinin üzerine pazen kumaşından yaptığım lastikli filtreyi don gibi geçirdim. Yani toz emme kısmındaki yüzey alanı genişlemiş oldu. Kapağı kapadım çalıştırdım makinayı.

Tozları çekti. Süpürgeye toz'da gitmedi. İşin güzel tarafı makarna süzgeci kapaktan giren hortumla arasında mesafe sağladığı ve yüzey alanınıda genişlettiği için filtre tıkanmadı. Resimlerini paylaşacağım.

Adı "sessiz" olan bir süpürgenin db olarak gürültü seviyesini üzerine yazmaması tuhaf. Bir kaç ilana ve hatta kendi sitesine baktım orda da verilmemiş. Biraz Türk usulü olmuş.

----------------------------------------------
İlave;
73.2 db miş.
gerçekten sessiz ama, kullanım klavuzunda 68 db yazıyordu ama tam emin olamadım şimdi.. ucuz etin yahnisi çok olur. fanset firması, şukadar saat çalışabilir arkasıdan şukadar süre soğumasını bekleyin gibi bir ibarede koymamışlar.. neyse,

akrilik koni sevdam şuan tamamen yıkıma uğramış durumda, plexiglass boru alarak, ''Thien Baffle'' dedikleri filtreden yapacağım. bakalım o nasıl olcak :)

untitled.159.jpg

untitled.158.jpg

Son düzenleme:
şöyle bişiler uydurdum gene..
18mm mdf'yi kesip kesip bu şekilde montaj ve üzerine epoxy boya düşünüyorum.. hep düşünüyorum zaten.. icraat yok ama olsun :D

untitled.161.jpg

untitled.162.jpg

untitled.164.jpg

untitled.163.jpg

Bugünlük bukadar, Geç oldu apartmandan kovacaklar. :)
Sonuçlar umarım olumlu olur. Buarada elektrik süpürgesi çok ısınıyor. Sebebi sessiz oluşu mu? Yoksa, 3 vakte kadar tekleyecek mi? Daha dün aldım :)

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    419.6 KB · Görüntüleme: 27
  • image.jpg
    image.jpg
    425.1 KB · Görüntüleme: 24
  • image.jpg
    image.jpg
    408.6 KB · Görüntüleme: 28
  • image.jpg
    image.jpg
    424.7 KB · Görüntüleme: 24
Elektrik süpürgesinin motorunu soğutmaya gerek yok aslında. Motor çalışırken ön tarafta ürettiği hava akımıyla kendini soğutuyor.

Makine çalışırken hortumu tıkarsanız bir iki dakika içinde motor yanar.

Peki kendimiz bir elektrik süpürgesi yapsak, sessiz, uzun süre çalışabilen, güçlü ve yer kaygısı çok olmadan hangi motoru neden kullanırız? Nasıl güçlü, uzun süre çalışabilen bir vakum makinesi yapabiliriz? Ticari amaç güdülmeyeği için, kaliteli malzemeleri tamamen kendimiz kullanabiliriz gibime geliyor.. Bilgisi olan var mı acaba?

Ben yapmayı düşünüyorum esasen. Uzun süreli çalışmasını istiyorsan fırçasız ve yüksek devirli bir motor iyi olur. Model helikopter/uçak motorlarına bak.

Çinden getireceğimiz, spindle iş görür mü? Brushless motorun ucuna santrifuj fanı taksak?

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri