Trafo gücü ne olmalı?

sinanfor

Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim 5.1 ses sistemi yüksek voltaj nedeniyle arızalandı.Subwofer içini açtım trafoyu söktüm arızalı çıkış vermiyor.Üzerinde hiçbir etiket yok.Kutusunda Toplam güç 70 W(RMS) yazıyor. Bir de 5 adet 45 W hoparlör, 1 adet 25 W (subwofer) yazıyor. Benim alacağım trafonun gücü ne olmalı? Çıkış voltajı 12 V' mu olmalı onu da bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

bu tip ses sistemlerinin trafolarında sigorta vardır.trafonun birde girişini ölç sağlammı değilmi bir bak.eğer değer göstermiyorsa büyük bir ihtimal sigorta atmıştır.sigortayı değiştirebilirsen sorunun hallolur gibi geliyor.sigorta sarımların üstünde bandajların altındadır incelersen bulursun.

devrenin üzerinde çıkış entgereleri vardır o entgerelerin isimleriyle datashetlerine bak orda max kaç volt gerilim ile çalıştıkları yazar ona uygun trafo alıp kullanabilirsin trafonuda 200 250w olrak seçersen iyi olur...

xxxtoprak arkadaşıma katılıyorum devre üzerindeki elemanlara bakarak bir fikir yürütebilirsin zaten 3 aşağı 5 yukarı fazlada bişey farkedecegini sanmıyorum.birde eger az bişey trofolar hakkında bilgi edinirsen trafonun sargılarını çözerek (üzerindeki verniğine dikkat) kopmuş olan bölümü birleştirip hiç bir ücret ödemeden yada kısa bir ugraştan sonra eski trafonu kullana bilirsin.şimdiden kolay gelsin ;) umarım işine yarar

devrede hangi entereler kullanılmış onları yazarsan yardımcı olabilirim

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri