trafo hakkında yardım

bilmeyen

Üye
Sn. Arkadaşlar oldukca büyük bir tesiste çalışmaktayım.Yeni kuruluyor. 2 adet trafo var. ve her ikisinin gücü ayrı ayrı 800kwa ancak mesele şu ki ben trafo konusunda yeterli bilgiye sahip degilim. :confused: Bu duruma hazırlıklı girmem gerektiğinden yardımınıza ihtiyacım var. Trafo hakkında hesapları bakımı ayarları her nesi varsa bana sağlayabilecceğiniz proje,dosya ne varsa rica ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
senin soruna iki türlü cevap verile bilir

önce birinci cevap 800kva veya 100 kva herhangi güçteki bir trafo
öncelikle giriş ve çıkış gerilimine göre cihazlarla kontrol edilir.
standart 34.5 kv 400v trafoysa enerjiyi aldığı bir yer vardır
bu ya direktir yada yeraltı kablosudur.enerji aldıktan sonra ayırıcı
topraklayıcı ve otomatik aşırı akım korumalı kesiciden geçtikten sonra trafo enerjilenir.trafonun çıkışı 400 volt olduğundan yalıtım daha kolaydır
bu 400 volt genelde bakır baralar yada kalın kablolarla ana kesiciye gelir
burdan sonra ag dağıtım yapılır.

ikinci cevap

800 kw gibi ciddi yüklere müdahale edecek arkadaşların daha bilgi sahibi olması beklenir.günümüz uyanıklıkları yeri geldiğinde hiç bir işe yaramıyor.hepimiz dershane çocuğu olduğumuzdan hazıra alışmışız
ciddi ve profesyonel işin çözümünü forumda arıyoruz.tamam aramanında bir adabı vardır kabul etmek lazım.google daha lep demeden leblebiyi anlıyor
artık sorular bile anlam ifade eder oldu ne diyeyim

Sn. Manyet0 Evet meselenin büyüklüğünün farkındayım 13 senedir bu meslekteyim kalemi bırakıpta buraya gelmedim ama yüksek gerilimle çok ilgilenecek pozisyonlarda bulunmadım eksikliğim burdan gelmekte.bu trafonun yükü bende değil ama nasılsa benim sorumluluğumda değil diyipte boşvercek kapasitede bir insan değilim.ben bişeyler öğrenmek istiyorum sadece bunun için yazdım yani bişeyler ögrenmek istiyorum hepsi bu burdan yazdıklarınızla gidip trafonun kapısını kilitleyip anahtarını cebime koyup kafama göre ayarlarıyla oynuycak değilim ama benden de beklenen var en azından bişeyler sorulunca bir cevap vermem gereken durumlar oluyor üstlerime yinede ilginize teşekkür ederim...

sn.bilmeyen
13 senedir bu meslektesin ama tabiki herşeyi bileceksin diye birşey yok...herkes hangi branşa ilgi duyarsa o alanda uzmanlaşır...elbette sizin uzman olduğunuz alan vardır...bu durumu üstlerinizde bilmesi gerekiyor...herkesten herşey istenmez...sizinde bunu sıkıntı yapmanız gerekmez ama tabiki kendinizi sorumlu hissetmeniz gayet normal...
neyse biz burdan bildiğimiz kadarıyla sana yardımcı olmaya çalışırız ama en iyisi görerek öğrenmedir...

sn.ramo
ewet benim için büyük avantaj gözümün önünde kurulacak hazırlanacak bunun için zaten inanır mısınız bilmem ama çok heyecanlıyım. Seviyorum elektiriği hep inşaat elektiiği yaptım bugune kadar ilk defa böyle bir tesiste çalışıyorum. Ve gerçekten de trafo konusunda cahilim:) kurulacak orda öğrencem inş. ancak önbilgi olarak sunlar aklında olsun diyebileceklerinz varsa rica edicem. teşekkürler kolay gelsin,,

forumda bu konuyla ilgili o kadar çok bilgi varki,resimden tut dosyaya
ne istersen var.

sn.orion
Sanırım aradığım kaynak tam olarak bu.alakanıza tşekkür ederim.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,064
Son üye
ilayda_7

Yeni konular

Geri