Trafo ile jeneratör paralel bağlanırsa?

Trafo ile jeneratör paralel bağlanmaz. Bunun anlamı şu dinamik karakterisdeki bir cihaza bir statik karakterli güç kaynağı bağlanmaz. Faz açısı voltaj eşiklerinde çok önemlidir. 3-5 hertzlik bir değişim nekadar iç akım dolaştırır bunun hesabını bilmiyorum ama birinden biri yanar. Trafo ve jenaratör paralel ancak çok kısa bir zaman aralığı için paralel bağlanır(aktarım modu). Bu değerde tahminimce 3-5 veya 10 saniyeyi geçmez.

seagate böyle bir şeyi nerden duydun bilmiyorum ama jeneratörler ve trafolar beraber çalışırlar, şebekenin yetmediği yerlerde jeneratör çalışarak destek olur buna mani hiçbir şey de yoktur.

Trafo ile jeneratör paralel bağlanmaz. Bunun anlamı şu dinamik karakterisdeki bir cihaza bir statik karakterli güç kaynağı bağlanmaz. Faz açısı voltaj eşiklerinde çok önemlidir. 3-5 hertzlik bir değişim nekadar iç akım dolaştırır bunun hesabını bilmiyorum ama birinden biri yanar. Trafo ve jenaratör paralel ancak çok kısa bir zaman aralığı için paralel bağlanır(aktarım modu). Bu değerde tahminimce 3-5 veya 10 saniyeyi geçmez.

gerekli ara elemanlar konulduğunda bağlanır diye biliyorum.tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama İstanbul Halkalı'da yeni açılan devlet hastanesinde gördüm.Yan yana 250kVA 4 adet jeneratör var.Trafonun yetersiz kaldığı zamanlarda ara elemanlar ihtiyaca göre frekans ayarını yapıp jeneratörleri sırayla devreye alıyor.Tabi bunları bana sistemi kuran teknisyen arkadaşlar söyledi.:cool:

arkadaşım birincisi jeneratör sistemi bir şalt istasyonunda OG senkron paneli ile tabiki trafo üzerinden ring hattına bağlanabilir. sorun eğer senkronla müdahele edilebilinirmiise evet.ama mevcut işletme kanunlarına göre ise böle bir durumda üretim izniniz yoksa başinız çok ağrır.senkronuda OG tarafında yapmak en makbulüdür.
muammer arkadaşıma damaalesef katılamıyorum. sisteme senkron çalışırken ne yazıkki frekansa müdahale edemezsiniz. eğer eder senir senkrondan çabuk bir şekilde çıkarsınız.
ring sistemine bağlandığınızda voltaj, frekans büyük bir santral değilseniz bölgesel müdahale şansınız yoktur.
çok uzatmak istemiyorum. keşke daha detaylı anlatabilsem ama çok hızlı yazamıyorum

seagate arkadaşımızın da yazısına bir ek yapayım arkadaşım yük tevzi ring hatlarına her zaman jenerator den sonra trafoya trafodan da senkronla yük tevzi ring hattına bağlanılır.
bu bilgi spesifik durumlar hariç geçerli değildir özürlerimle

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım halkalıdaki sistem plc li bir sistem ve yumuşak geçiş özelliii dışında paralel çalışma da var içinde, yetmezse jeneratör destekliyor yani, bu pek çok yerde uygulaniyor yani trafo ile jeneratörün paralel çalışmasina ne mani olabilir ben bilmiyorum bilen varsa da öğrenmek isterim

yukarıdaki açıklama yeterliolması gerek ama...!

tarfo ile jeneratör paralel çalışabilirler. bizde bunu arasıra yapıyoruz. iç ihtiyaç trafosu ile dizel jeneratörü paralel çalıştırıyoruz. burda önemli olan gerilim ve frekansların eşit olması sistem zaten hazır olduğu için faz sıraları değişmiyor ama siz sonradan tesis edecekseniz faz sıralarının da aynı olmasına dikkat etmelisiniz. dizel generatörün yanında bulunan senkronizasyon panosundan gerilim ve frekansları kontrol edersiniz. Şebeke tarafını değiştiremeyeceğiniz için çalışan dizel jeneratörünüzün gerilim ve frekansını şebekeye göre ayarlayıp senkronoskopu açarsınız. faz farkı 0 olunca (saat 12 yönü) trafonun kesicisine kapama komutu gönderirsiniz. böylece hem dizel jeneratörünüz hemde trafonuz aynı barayı besleyerek yükü paylaşırlar ve paralel çalışırlar.

faz sıralaması farklı olursa ne tür sorunla karşılaşırız?

faz sırası ölçüm cihazı kullanıp bunu tespit edebilirsiniz:)

merhaba ben erol..
senkrozizasyon jeneratör ve şebeke yada A Jeneratörü ve B jeneraötrü aynı anda aynı frekans ve faz açısını yakaladığında kontaktör yada motorlu şalterlerin sürülmesi ortak çıkış barası beslenir...AC nin DC çevrilip tekrar AC ye çevirme invertörü her güçde yağılamaz. arıza kaynağı çok artar ve kullanışlı olamaz.bu neden le senkronize röle ler ile bu sürme işlemleri gerçekleşir.yalnız bu röleler çok hassastır ve pahalıdır. büyük güçlü tesislerde tercih edilir.

merhaba ben erol..
senkrozizasyon jeneratör ve şebeke yada A Jeneratörü ve B jeneraötrü aynı anda aynı frekans ve faz açısını yakaladığında kontaktör yada motorlu şalterlerin sürülmesi ortak çıkış barası beslenir...AC nin DC çevrilip tekrar AC ye çevirme invertörü her güçde yağılamaz. arıza kaynağı çok artar ve kullanışlı olamaz.bu neden le senkronize röle ler ile bu sürme işlemleri gerçekleşir.yalnız bu röleler çok hassastır ve pahalıdır. büyük güçlü tesislerde tercih edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri