trafo kayıpları için kompanze

Semih Yalınkılıç

Federal Temsilcisi
trafo kayıplarını kompanze için dyn-0 mı kullanmamız gerekiyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
trafo kayıplarını kompanze edebilmek için og akım trafolarından akım bilgisi gerilim trafolarından da gerilim bilgisi almamız gerekiyor,faz farkı dyn-0 da olmuyormuş bu durumda sağlıklı olarak değerler görülebiliyormuş konu hakkında tecrübeniz varmı

Eğer akım veya gerilim referanslarından birini OG den diğerini AG den alıyorsanız, Trafo dönüştürme faz farkı kadar açı farkını hesaba katmanız gerekir. Dyn0 trafo da ise bu faz farkı yoktur. Ama bu faz farkı durumunun olmaması, trafo kaybı kompanzasyonu için bir avantaj veya dezavantaj değildir.

Sayın Ali Rıza Bey, bahsettiğiniz olayı ayrıntılı bir şekilde anlatırmısınız. Ben hiçbirşey anlamadım?

og akım ve gerilim trafolarından alıyorsanız trafo bağlantı grubu ile alakası olmadıgını düşünüyorum.(tabi akım ve gerilim tr'lerinin ikiside ya girişte yada çıkışta olması lazım.ama trafo kaybı için yapıyorsanız girişte olması gerekli)

trafo kayıplarını kompanze edebilmek için og akım trafolarından akım bilgisi gerilim trafolarından da gerilim bilgisi almamız gerekiyor,faz farkı dyn-0 da olmuyormuş bu durumda sağlıklı olarak değerler görülebiliyormuş konu hakkında tecrübeniz varmı

OG tarafından hem akım hem gerilim bilgisi aldıktan sonra zaten faz farkı diye bir sorun olmaz, tek sorun mili amper seviyesindeki akım bilgisi olur.
Akım bilgisi OG den gerilim bilgisi AG den alınırsa faz farkı oluşur, bizim yaptığımız uygulamalarda bu farkı giderecek bir yazılım kullanıyoruz, böylece gerilim hücresine müdehale yada ilave gerilim hücresine gerek kalmıyor.

trafo kayıpları için otomatik kompanzasyon yapmak istiyorsanız burda dikkat edilmesi gereken nokta referans akım vede gerilim bilgisinin nerden alındıgıdır.olakı akım bilgisi og den vede gerilim bilgisi ise oda og den 31,5/0,22 kv gibi bir trafo ile alınıyorsa burda herhangi bir faz açısından kaynaklanan sıkıntı yasanmaz (3 akım trafolu roleler için)ama akım bilgisi og den ger bilgisi ag den alınıyorsa o zaman faz açısını ayarlaya bilecegınız roleler e ihtiyaç duymaktasınız mesela ABB RVC-12 RVT12 SİEMENS JANİTZA gibi bu tur uygulama çok uaptım tek akım trafolu og den akım bilgi alarak bunun için herhangi bir özel yazılıma filan ihtiyaç yok 3 akım trafolu rolelerle bu işi yapmak çok maliyetli bunu firma yetkililerine defalarca soylememe ragmen bunun uzerşnde çalışma yapan bir firma var o da ne derece saglıklı yapar bilemem

trafo kayıpları için otomatik kompanzasyon yapmak istiyorsanız burda dikkat edilmesi gereken nokta referans akım vede gerilim bilgisinin nerden alındıgıdır.olakı akım bilgisi og den vede gerilim bilgisi ise oda og den 31,5/0,22 kv gibi bir trafo ile alınıyorsa burda herhangi bir faz açısından kaynaklanan sıkıntı yasanmaz (3 akım trafolu roleler için)ama akım bilgisi og den ger bilgisi ag den alınıyorsa o zaman faz açısını ayarlaya bilecegınız roleler e ihtiyaç duymaktasınız mesela ABB RVC-12 RVT12 SİEMENS JANİTZA gibi bu tur uygulama çok uaptım tek akım trafolu og den akım bilgi alarak bunun için herhangi bir özel yazılıma filan ihtiyaç yok 3 akım trafolu rolelerle bu işi yapmak çok maliyetli bunu firma yetkililerine defalarca soylememe ragmen bunun uzerşnde çalışma yapan bir firma var o da ne derece saglıklı yapar bilemem

Benim bahsettiğim de bu, hem akım hem gerlim bilgisini OG den almak çok maliyetli olur. OG tarafından (özellikle sekonder koruma rölesi olanlarda çok basit ve ekbir masrafa gerek olmaksızın) tek yada üç akım trafosundan akım bilgisi alarak yetrince sağlıklı uygulamalar yaptığımızı artık ceza ödemeyen referanslarımızdan sorabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,263
Kullanıcılar
451,670
Son üye
ugurhaydarr

Yeni konular

Geri