Trafo kaybı?

dostum dağıtım şirketleri trafoların kullanımda olmamaları durumunda tüketmeleri gereken enerji miktarları üzerinden fatualama yaparlar. örneğin 1250 kwa bir trafo için demir kaybı günlük 84 kwh dir. bir ay boyunca kullanılmayan bir trafoya 84 x 30 = 2520 kwh gibi bir tüketim faturası çıkar. bu değerin 1600 kva için kaç olduğunu dağıtım şirketinle görüşerek öğrenebilirsin. ancak dağıtım şirketi bu değerleri nereden buluyor. bende tam bilmiyorum. bilen arkadaşlar aydınlatırsa bizde öğrenmiş oluruz. saygılar.

daha önceki mesajımdada belirttiğim gibi bunu ilgili dağıtım şirketinden temin edebilirsin. ama bu değeri neye dayanarak uyguladıklarını soruyorsan bende bilmiyorum. sitede bilen arkadaşlar bizleride bilgilendirirse bizde öğrenmiş oluruz. saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafoyu OG Tarafından trafo besleme hücresindeki kesiciden kapattıysanız trafo çalışmıyor demektir ,boşta çalışıyor demek değildir dolayısı ile sizden herhangibir bedel talep edemezler.Ancak trafonun OG buşinglerine enerji geliyor ve AG tarfından kapattıysanız boşta çalışıyor demektir ve size bunu trafonun tam gücü üzerinden belli bir oranla fatura ederler.(Trafodan birden fazla abone besleniyorsa ve sadece sizin kısım kapalı ise sözleşme gücünüze göre alırlar,sözleşmeniz var ama kullanmıyorsanız tabi)

Kesiciden kapattık ve fatura geldi normalde harcanan 1482kwh iken bunlar trafo kaybı kısmına 1421 olarak yazmışlar ve onun üzerinden hesaplamışlar .Ve normalde kesiciden kapamadan önce endüktiften cezadaydı bunuda almamışlar çok garip değilmi :s

daha önceki mesajımdada belirttiğim gibi bunu ilgili dağıtım şirketinden temin edebilirsin. ama bu değeri neye dayanarak uyguladıklarını soruyorsan bende bilmiyorum. sitede bilen arkadaşlar bizleride bilgilendirirse bizde öğrenmiş oluruz. saygılar

20 DAĞITIM ŞİRKETİ İÇİN

TARİFE UYGULAMALARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR
-----------------------------------------------------------------------

) ÖZEL TRANSFORMATÖRLÜ MÜŞTERİLER

A) Kendisine ait müstakil transformatörden beslenen müşterilerin, ölçümleri transformatörün sekonder tarafında yapılırsa, faturalama dönemindeki tüketimleri % 3,5 (yüzde üç virgül beş) oranında artırılarak faturalamaya esas değerleri bulunur.

B) Transformatörün enerjili olması ve ölçülen aylık elektrik enerjisi tüketiminin, transformatörün etiketinde yer alan boşta çalışma kayıplarının altında olması halinde; faturalama transformatörün etiketindeki aktif kayıplar dikkate alınarak yapılır. Bu müşterilere, çok zamanlı tarife uygulanıyor olması halinde, transformatörün etiket değeri üzerinden yapılacak faturalandırmada gündüz dönemi tarife fiyatı dikkate alınır.

Aynı güç transformatöründen münferiden yararlanmakta olan birden fazla müşterinin olması halinde, transformatör kayıpları müşterilerin sözleşme güçleri dikkate alınarak, güçleri oranında faturalandırılır.

dostum senin bahsettiğin kayıp trafolu müşterilere uygulanan kayıp miktarı ile ilgili enerji tüketiminin üzerine ilave edilen değer. bizim burada bahsettiğimiz her güç için tüketim olmasada tüketmesi gereken enerji bilgisini belirtir değerler ikisini birbirine karıştırmayalım.

dostum senin bahsettiğin kayıp trafolu müşterilere uygulanan kayıp miktarı ile ilgili enerji tüketiminin üzerine ilave edilen değer. bizim burada bahsettiğimiz her güç için tüketim olmasada tüketmesi gereken enerji bilgisini belirtir değerler ikisini birbirine karıştırmayalım.

B maddesine bakalım :)

Yaktığın enerjiyi AG'den okunuyorsa, sıkıntı yok.
Şayet bütün sistemin yaktığı enerji, OG'den okunuyorsa ve enerji dağıtım şirketi bura üzerinden size ücret yakıyorsa problem var :)
Bahsettiğin gibi Trafo kayıplarına ihtiyacın var.
EMO'nun 2010 katoloğundan,
1600kVA trafonun boşta 2.35kW, yükte 16,5kW kayıp vardır.
Kolay gelsin...

Bu tablolar var. Trafo etiketlerinde de yazıyor. Ama trafonun harcadığı endüktif tük yazmıyor. Bununla ilgili elinde döküman veya grafik olan arkadaşımız varmı?
Mesala=
1000kVA trafoda boşta 30kVAr, %50 yükte 40kVAr, tam yükte 50kVAr gibi. Böyle bir tablosu olan arkadaşımız var mı?
(değerleri kafadan attım.)

Son düzenleme:
Birde mesela 2000 kva trafo için eğer günlük tüketimin altında olursa örneğin 150kwx30 alınıyor ayrıca kompanzasyon sorunlu ise ki zaten düşük yükte sorunlu olmaması çok zordur bu seferde 2000 kvarx30 gibi bir reaktif güç için ücret alıyorki bu zaten faturayıda tavan yaptırıyor.Acaba böyle bir durumla karşılaşan oldumu? bu nasıl bir iştir

Bu tablolar var. Trafo etiketlerinde de yazıyor. Ama trafonun harcadığı endüktif tük yazmıyor. Bununla ilgili elinde döküman veya grafik olan arkadaşımız varmı?
Mesala=
1000kVA trafoda boşta 30kVAr, %50 yükte 40kVAr, tam yükte 50kVAr gibi. Böyle bir tablosu olan arkadaşımız var mı?
(değerleri kafadan attım.)

ali bey boşta diye sorarsanız bişe diyememde yükte yüke göre kvar sürekli değişme gösterecektir cos pi durumuna göre

biz og den ölçüm yapan 630 kva olan trafomuzu kapattık peki bundanda trafo kaybını alırmı?trafo kaybı aktif tüketimin değişmekle beraber %3.5 u değilmidir? kapandığı andaki aktif tüketimi mi baz alacaklar?

dağıtım şirekene dilekçenizi verip sezonu kapatabilirsiniz yoksa sizin kesiciyi veya ayırıcıyı açamanız bişe ifade etmez parayı ödersiniz önceden böle idi değişti ise bilmiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,330
Kullanıcılar
451,789
Son üye
mwwto

Yeni konular

Geri