trafo topraklama iletkeni

enerji_04

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Transformator gövde (koruma) topraklamasında projede 50mm2 cu olark belirtmiş ama ben izole kablo ile yaptım. Trafo koruma topraklamasında çıplak veya izole olmasında fark var mı veya zorunluluk var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu hususlarda bir diğer önemli mevzuda kabloya uygun kablo pabucunun ; kablo pabucu sıkma pensesinin kablo pabucuna uygun boyuttaki çenesi ile sıkılmasıdır. Yoksa bu noktalarda pabuç deforme olup iletkene temas etmediği noktalar olabilir . Hatta ben çekiçle ezilen pabuçlar bile gördüm :)

Son düzenleme:
Bu hususlarda bir diğer önemli mevzuda kabloya uygun kablo pabucunun ; kablo pabucu sıkma pensesinin kablo pabucuna uygun boyuttaki çenesi ile sıkılmasıdır. Yoksa bu noktalarda pabuç deforme olup iletkene temas etmediği noktalar olabilir . Hatta ben çekiçle ezilen pabuçlar bile gördüm :)

Genelde,hep çekiçle sıkılır ! Pabuç pensesi kullanan nadirdir .

Demekki pabuc pensesi kullanan bir ben kalmisim :)

İzole olan işletme topraklamasıdır oda metal aksam ve koruma topraklaması ile teması olmaması için. Koruma topraklamasında böyle bir sıkıntı olmadığından çıplak olarak çekilir.
Pabuçlama olayı hidrolik pense ile yapılmalıdır yoksa elle pabuç sıkma pensesi kullanılmalı. Ben çekiçle pabucu ezen görürsem aynı çekiçle kafasını ezerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,876
Kullanıcılar
451,003
Son üye
arifyener1

Yeni konular

Geri