trafo topraklama iletkeni

İzole olan işletme topraklamasıdır oda metal aksam ve koruma toraklaması ile teması olmaması için. Koruma topraklamasında böyle bir sıkıntı olmadığından çıplak olarak çekilir.
Pabuçlama olayı hidrolik pense ile yapılmalıdır yoksa elle pabuç sıkma pensesi kullanılmalı. Ben çekiçle pabucu ezen görürsem aynı çekiçle kafasını ezerim.
Ben pacayi yirttim o zaman :) cunku pense kullaniyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İzole olan işletme topraklamasıdır oda metal aksam ve koruma topraklaması ile teması olmaması için. Koruma topraklamasında böyle bir sıkıntı olmadığından çıplak olarak çekilir.
Pabuçlama olayı hidrolik pense ile yapılmalıdır yoksa elle pabuç sıkma pensesi kullanılmalı. Ben çekiçle pabucu ezen görürsem aynı çekiçle kafasını ezerim.
aman ustam zaten zar zor elektrikçi yetişiyor sonra elektrikçi kalmaz benden söylemesi hepimiz karanlıkta kalırız vallahi ;)

Ben özelde çalışırken kendi firmama hidrolik pense aldırmıştım. Başta ne gerek vaar gereksiz masraf v.b. laflar söyleyen personel daha sonra iyikide almışız hem pratik hemde sağlam iş çıkıyor demişdi.
Bu tamamen;
Yaptığın işe ve kendine saygınla alakalı. İş güvenliğini angarya gören zihniyet gibi
Bu tür hassasiyetler sonradan kazanılmıyor. Şahsiyetle alakalı olduğunu düşünüyorum !

Ben özelde çalışırken kendi firmama hidrolik pense aldırmıştım. Başta ne gerek vaar gereksiz masraf v.b. laflar söyleyen personel daha sonra iyikide almışız hem pratik hemde sağlam iş çıkıyor demişdi.
Bu tamamen;
Yaptığın işe ve kendine saygınla alakalı. İş güvenliğini angarya gören zihniyet gibi
Bu tür hassasiyetler sonradan kazanılmıyor. Şahsiyetle alakalı olduğunu düşünüyorum !
İşyerimizde aşırı yükten sürekli aşırı akım açan bir vinçte , üretim yetişmiyor diye koruma devrelerini talimat verip iptal ettiren bir müdürümüz var . Senin elemanın çekiçle pabuç çakmış ne ki :)

Bu işler hep tıfıl mühendisliğim de başıma geldi benim , şimdi olsa direk yazılı talimat isterim , hiçte tırsmam , iş güvenliği ihlali ve de ihmali diye bir talimat verilemez , en fazla beni görevden alır başka bir göreve sürer, mahkemede kozlarımızı paylaşırız. Ta bi bu işler özelde olmaz, orda malesef muhendisin kaderi işverenin iki dudağı arasında.

:Dyahu ben makinada termik açıyor diye termikleri iptal edelim, sökelim ne gerek var diyen müdür gördüm arkadaş. Ama şunu unutmamak lazım, ne yaparsak yapalım iş güvenliği önceliğimiz olmalı ayrıca işçi mühendis söylediğine katılıyorum, özel sektörde iş verenin iki dudağı belirliyor maalesef ki mühendislerin kaderini.

İşverenin daha çok üretimi daha az zamanda ,daha az adamla , daha az maliyetle yapmak gibi bir derdinin olduğu ortamda ki buna kapitalizmin babası diyoruz , iş kazalarının önüne kimse - devlet de dahil - geçemez ....

Bu tamamen;
Is guvenli asla angarya olamaz ama bu kosullari ile is guvenligi uzmanligi tamamen angarya :)

Bu işler hep tıfıl mühendisliğim de başıma geldi benim , şimdi olsa direk yazılı talimat isterim , hiçte tırsmam , iş güvenliği ihlali ve de ihmali diye bir talimat verilemez , en fazla beni görevden alır başka bir göreve sürer, mahkemede kozlarımızı paylaşırız. Ta bi bu işler özelde olmaz, orda malesef muhendisin kaderi işverenin iki dudağı arasında.
:Dyahu ben makinada termik açıyor diye termikleri iptal edelim, sökelim ne gerek var diyen müdür gördüm arkadaş. Ama şunu unutmamak lazım, ne yaparsak yapalım iş güvenliği önceliğimiz olmalı ayrıca işçi mühendis söylediğine katılıyorum, özel sektörde iş verenin iki dudağı belirliyor maalesef ki mühendislerin kaderini.
İşverenin daha çok üretimi daha az zamanda ,daha az adamla , daha az maliyetle yapmak gibi bir derdinin olduğu ortamda ki buna kapitalizmin babası diyoruz , iş kazalarının önüne kimse - devlet de dahil - geçemez ....
Cogu insanin kafasi suna basmiyor. Bir isletmede maddi olarak en buyuk zarar makinelerin yatmasi. Manevi olarak en buyuk zarar da isciye zarar gelmesi ve kotu reklam olmasi. Is guvenligi tedbiri icin verilen para, bir makine yattiginda kaybedilecek paranin yaninda devede kulak. Bir makinede kaza olsa makine bozulsa eleman is goremez olsa ureyim duracak be senin para kazanman sifira inecek. Ama sen makinelerinin devamliligo saglanirken kazandigin pararnin bir kismini is guvenligi icin kullansan zaten para kazanmaya devam edeceksin. Hadi insana onem vermelerini bir kenara biraktim. Sadece soyledigim bu ayrimi dahi yapsalar bencil bir sekilde, o zaman dahi kazalr onlenmis olur

Forum istatistikleri

Konular
128,877
Kullanıcılar
451,007
Son üye
Kalyoncu 24

Yeni konular

Geri