Trafo topraklaması nasıl yapılır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Okuduğum mesajlarda gördüğüm hatalar ve yorumum;
1- İşletme topraklamasını nasıl yaparsan yap iş bittiğinde çıkan ölçüm değeri önemlidir. Fazla geri dönüş yapmamak için projesine uymanda fayda var.
2- Trafo işletme topraklama iletkeni çıplak bakır OLMAZ (işletme-koruma ayrı tesis dedin.)
İzoleli 1xNYY olmalı.
3- Trafolara ait işletme topraklama sistemleri ayrı tesis edilmeli.
4- İşletme topraklamasından dengesiz yük akımı akmaz. İnanmayan trafoya dönen nötr akımını ölçsün birde işletme topraklama üzerindeki iletken akımını ölçüp görsün. İşletme topraklamasından kısadevre akımları, bazı harmonik akımlar ve izolasyon kaçak akımları geçer.
sn @YaşlıUzman dengesiz akım işletme topraklamasından akmaz mı? dengesiz akım nereye gider?

Diğer faz sargıları üzerinden tamamlanır.
Aksini idda eden trafo merkezinde Trafo nötr buşingine dönen akımı birde işletme topraklamasından geçen akımı ölçsün. Hangi akım nereye gidiyormuş görsün.

Diğer faz sargıları üzerinden tamamlanır.
Aksini idda eden trafo merkezinde Trafo nötr buşingine dönen akımı birde işletme topraklamasından geçen akımı ölçsün. Hangi akım nereye gidiyormuş görsün.
şöyle bir durum var trafo nötrnü topraklamazsak notr gerilimi faz gerilimine yükselebilir derler

Onu diyenlere IT sistemi görmüşler mi hiç diye sor. Jeneratör çalışmada Jeneratör Nötr topraklımı? işletme topraklaması var mı?
TT sistemde işletme topraklaması yapmazsan faz-toprak kısadevre akımı faz sargılarına yönelir bahsettiğin olay o.

Son düzenleme:
Onu diyenlere IT sistemi görmüşler mi hiç diye sor. Jeneratör çalışmada Jeneratör Nötr topraklımı? işletme topraklaması var mı?
TT sistemde işletme topraklaması yapmazsan kısadevre akımı faz sargılarına yönelir bahsettiğin olay o.
IT sistemde özel koruma olmaz mı?

İşletme ile koruma topraklamasının ayrı projelendirildiği sistemde İşletme topraklama iletkeni çıplak bakır olmaz dedim 1xNYY olmalı dedim daha nasıl bir açıklama yapmalıyım ki ! işletme topraklamasını izole edeceksin işte oraya buraya koruma topraklamasına ve bağlandığı metal aksama temas etmeyecek nasıl sağlayacaksın bunu ? NYY kablo kullanarak tabiiki !
Elektrod(Kazık) kullanmadan topraklama mı olur hiç :)

Birbirinden bağımsız kapalı devre çalışan sistemleri neden birleştireyim trafonun birinde oluşacak kısadevrede neden diğer sistem etkilensin ? Tut ki zamanla bir veya birkaç işletme topraklamasında direnç yükseldi yada elektrod çürüdü yada bağlantı noktasından koptu. Nötrler arası akım sirkulasyonuna etkileşimlere sebep olur. İstenmeyen sonuçlar doğurur. Amaç topraklama direncini düşürmekse elektrod boyu arttırılır, derine gömülür ve adedi arttırılır.

merhaba arkadaşlar,

konu başladığımız noktadan biraz uzaklaşmış ama sn. yaşlı uzman, söylediklerine kesinlikle katılıyorum aynı düşüncedeyim seninle. sadece yazdıklarını okurken ben yazdıklarımda bazı şeyleri yanlış mı ifade ettim diye teyit amaçlı hemen geri döndüm. yoksa bilgilendirmelerinden ve tecrübelerini paylaşmandan dolayı teşekkür ediyorum. herkes aynı şeyi yapmıyor çünkü.
iyi çalışmalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,227
Kullanıcılar
451,596
Son üye
erenadem_25

Yeni konular

Geri