Trafonun yg tarafinin izolasyon testi

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, mesela 10/0,4 kv trafo. Bu trafonun 0,4 kv tarafindan 400 volt 3faz gerilimi verirsek, yg tarafdan da 10kv gerilim elde edeceğiz. Peki yg tarafda tanka delinme olursa eğer, bunu hiss ede bilirmiyiz? Ag tarafdaki ampermetre gostericisi değişir mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yg tarafda tanka delinme
Trafonun AG ve YG sargıları farklı tank içinde bulunmuyor , öyle bir şey yok . Tankta delinmeden kastınız yağ kaçağı olması mı yoksa elektriksel bir delinmeden mi bahsediyorsunuz . Elektriksel delinmeden bahsediyorsanız ulusal şebekeden beslenen transformatörlerin yüksek gerilim tarafındaki delinmelere karşı kalburüstü trafolarda tank koruma rölesi bulunmaktadır.
http://www.emo.org.tr/ekler/08ae30017dd59ab_ek.pdf
Sizin yapmaya düşündüğünüz şeyi ben de başka konu hakkında düşündüm fakat sekonderi üçgen bağlı bir trafo ile yük beslemek bana hiç mantıklı ve güvenilir gelmedi . Sonuçta ortada koruma yapabileceğiniz bir işletme topraklaması olmayacak .

Soruyu simdi daha farklı vereyim. Mesela 10/0,4 kv trafo. Ilk olarak 0,4 kv tarafdan 3 faz Şebeke gerilimi verelim. Ve ag tarafdan akan akimlari ampermetre ile ölcelim. Daha sonra yg tarafdaki mesela a fazini tankla her hangi bir kablo ile birlestirelim. Tankla kisa devre yapalim yani. O zaman ag tarafdaki ampermetre gostericisi değişir mi?

Daha sonra yg tarafdaki mesela a fazini tankla her hangi bir kablo ile birlestirelim. Tankla kisa devre yapalim yani.
10 kV u kısa devre yapmayı mı düşünüyorsunuz ? Sonrada ampermetreden de tepki mi bekliyorsunuz :)
Yağın ve sargıların delinip duman olma süresini kusura bakmayın öngöremem .

Son düzenleme:
2faz arasi kisa devre olsa siz dediğiniz gibi düşünürdüm. Ama sadece tek fazin tanka kisa devre yaptigimizda yuksek akim akacak mi?

2faz arasi kisa devre olsa siz dediğiniz gibi düşünürdüm. Ama sadece tek fazin tanka kisa devre yaptigimizda yuksek akim akacak mi?
Sizin elektrik olmaması gereken noktaya elektrik vermeniz demek elektriğin devresini tamamlamak için izolasyon noktalarını zorlaması demek . Neyin ne zaman delineceğini böyle fantastik beyin fırtınaları ile değil labaratuar testleri ile buluyorlar. Böyle bir durumda iki faz arasında iki buşing izolasyonu yerine tek buşing izolasyonu kalıyor .

Bu soruyu niye verdim onu da aciklayalim. Burda bir trafo tamir yeri var. Orda trafoyu hazirladikdan sonra 10kv tarafa izolasyonu bilmek için yüksek gerilim verilmeli ya. İşte o yüksek gerilim vermek mümkün olmadigindan sadece ag tarafa 3faz 400 volt gerilik veriyorlar. Ve neticede yg tarafdan 10kv elde ediliyor. Benim merak etdigim bu yolla yg tarafdaki izolasyonun iyi ve ya kötü olduğunu bile bilirmiyiz?

Bu soruyu niye verdim onu da aciklayalim. Burda bir trafo tamir yeri var. Orda trafoyu hazirladikdan sonra 10kv tarafa izolasyonu bilmek için yüksek gerilim verilmeli ya. İşte o yüksek gerilim vermek mümkün olmadigindan sadece ag tarafa 3faz 400 volt gerilik veriyorlar. Ve neticede yg tarafdan 10kv elde ediliyor. Benim merak etdigim bu yolla yg tarafdaki izolasyonun iyi ve ya kötü olduğunu bile bilirmiyiz?
Madem bu işi yapıyorsanız böyle iptidai testler yerine izolasyon testi ve hassas sargı direnci ölçen cihazlar edinmeniz lazım bence . Yaptıkları işi 1950 nin avrupasında bile yapmamışlardır herhalde :) 5000 V veren izolasyon megerleri var bugün benim kullandığım , belki daha fazlasını veren bile vardır .
EDİT : 10000 Verende varmış . https://www.google.com.tr/search?q=...VS56QKHdq-CtsQ9QEI3QEwBA#imgrc=ADNJo23MGlg_BM:

Benim çalıştığım sirketde megger de var. Yuksek gerilim seyyar labrotuvar da var.. Megger daha sonra da yg vererk tr test yapiyoruz. Sadece eski zamanlardaki test usul konusu açıldı işdeki yaşlı amcalarla:) ondan doğdu soru. Neyse arkadadim. Teşekkürler bilgin için

Benim çalıştığım sirketde megger de var. Yuksek gerilim seyyar labrotuvar da var.. Megger daha sonra da yg vererk tr test yapiyoruz. Sadece eski zamanlardaki test usul konusu açıldı işdeki yaşlı amcalarla:) ondan doğdu soru. Neyse arkadadim. Teşekkürler bilgin için
O amcalar traşlamış biraz , eskiden de şahane kollu megerler var ki ah bir tane bulsam diye yanıyorum .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,082
Kullanıcılar
451,375
Son üye
LINE FİLTRE

Yeni konular

Geri