Trifaze bina beslemesinde kompakt şalter seçimi?

sayın analizör ;
forumda bilgi birikimlerinizle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim..yanlız benim bir sorum olacak. cevabınız için şimdiden teşekkür..
eş zamanlılık faktöründe eşik değerleri nelerdir ve bu değerler nedir.(mesela kaç daireye kadar %41 kaç daire olunca %60 olur yada farklı sayılarda daireler için %50 olabilir mi?)
bir de eş zamanlılık faktöründe tek donemiz daire sayısı mı? kurulu gücün bir önemi yok mu?(atıyorum bu örnek için 7kW değilde daha buyuk bir güç tüketimi öngörülseydi)...
saygılar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tedaş güç faktörünü %60 kabul eder ve daire başına 3kw dan az kabul etmez.Sizin belirttiğiniz %60 sadece tek daire için geçerlidir.Daire sayısı arttıkça % düşer.
3-5 için%45......62ve üstü için%23 oranları forumda aratarak veya tedaştan temin edebilirsiniz.2,soruya gelince elbetteki kurulu gücün önemi var.Zaten formül (kurulu güçX%eşzamanlılık)

sayın analizör ;
forumda bilgi birikimlerinizle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim..yanlız benim bir sorum olacak. cevabınız için şimdiden teşekkür..
eş zamanlılık faktöründe eşik değerleri nelerdir ve bu değerler nedir.(mesela kaç daireye kadar %41 kaç daire olunca %60 olur yada farklı sayılarda daireler için %50 olabilir mi?)
bir de eş zamanlılık faktöründe tek donemiz daire sayısı mı? kurulu gücün bir önemi yok mu?(atıyorum bu örnek için 7kW değilde daha buyuk bir güç tüketimi öngörülseydi)...
saygılar
Pt=eş zamanlılık katsayısıxPk
Talep güç=eş zamanlılık katsayısı x kurulugüç
Verdiğiniz 7kw'ı 1 daire kurulu gücü olarak kabul ettim bu değer projeye göre değişir.Talep güç daire başına 3kw altı olamaz.
Daire sayısına göre eş zamanlılık yüzdeleri iç tesisat yönetmeliğimizde tablo halinde verilmiştir.

iç tesisat yönetmeliğinde en küçük 3-5 arası daire sayısı için % 45 vermiş sonrasında bu yüzde lineer (doğrusal) bir şekilde 62 ve daha fazlası daire için %23lere kadar düşmüş.
1 daire içinsse %60 olduğu bilindiğine göre; 2 daire için bunu %50 düşünebilir miyiz? Yoksa TEDAŞ'ın yada yönetmeliğin 2 daire için net bi yüzdesi de var mı?(kusura bakmayın ben göremedim)

Konutlarda bir dairenin eşzamanlı yükünün belirlenmesinde aşağıdaki eşzamanlılık katsayıları esas alınmalıdır.
- Kurulu gücün 8 kW' ye kadar olan bölümü için % 60
- Gücün kalan bölümü için % 40

1 ve 2 daireli bir yapı için bunu kullanın diyor iç tesisat yönetmeliği.

yaa benım anlamadıgım akım hesaplarken neden cosQ degerını koyuyorsunuz evde elektrık motoru mu calısacak ...

A=P/1.73x380=A

motorlu devrelerde sadece cosQ degeri alınıyor benım bıldıgımm ....

Alıntı:
yankesk Nickli Üyeden Alıntı
pratikte 7kw X 14=98kW yaklasık 2 katına yakın bi değer seçilrir.185 a gibi ama 185 a lik kompak şalter yoktur.200 yada 250 a kompak alıp usutunden ayar sahasınıda isterseniz değiştirebilirsiniz.

Hidayet73 nickli üyeden alıntı.
Kusura bakma benim burda anlamadığım birşey 98 kW güçtür. Burdan nasıl 185 A buldun bunu merak ettim

trifaze sistemde akım kw değerindeki gücün yaklaşık 2 katıdır.basit hesap ama çok sağlıklı değil... I=P/(1,73*U*Cosp)

analizör arkadaşın yazdığı doğrudur

7kw daire başı kurulu güç ise 14 daire kurulu gücü 98kw çıkar. İç tesisat yönetmeliğine göre 14 daire için eş zamanlılık faktörü %41'dir.
Bina toplam talep gücü=98x0,41
Bina toplam talep gücü=40,18kw çıkar.

P=1,732xUxIxcosfi
I=40,18/(1,732x380x0,8)
I=76,31A
100A T.M.Ş uygundur.
analizör bu işi gerçekten biliyor :)

Forum istatistikleri

Konular
128,948
Kullanıcılar
451,135