TSK için Türk malı köprücü tank göreve hazır.

2. Dünya savaşı sonrasında, Japonya savaşın anlamsızlığını keşfetti... Şu anda dünyanın teknoloji devi...
Umarım bizde en kısa zamanda savaş malzemelerine para harcamaktan vaz geçeriz...
Parayı insan yaşamına harcarız...

Japonya' nın bu konuda bir şey keşfettiği fikrine katılamıyorum. ABD tarafından keşfettirildi dersen o başka. Japon silahlı gücü 2. Dünya Savaşı sonrası ABD tarafından iğdiş edilmiştir (Kim olsa aynısını yapardı.). Halen de kontrol altında tutulmaktadır. Çin faktörü nedeni ile ABD bu konuda gevşemiş görünüyor son zamanlarda ve Japonya' nın son yıllarda silahlanmaya inanılmaz paralar akıttığını da eklemek isterim.

2. Dünya savaşı sonrasında, Japonya savaşın anlamsızlığını keşfetti... Şu anda dünyanın teknoloji devi...
Umarım bizde en kısa zamanda savaş malzemelerine para harcamaktan vaz geçeriz...
Parayı insan yaşamına harcarız...

Bence yanlış düşünüyorsun arkadaşım şu unutulmamalıdır ki şuanda kullandığımız teknolojinin çoğunu askeri araştırmalara borçluyuz .
Türkiye gibi bir ülkenin Dünyadaki diğer ülkelere oranla daha fazla savunma sanayine ihtiyacı vardır. Çünkü Bu ülkenin zayıf bir anını bekleyen o kadar çok akbaba varki Dünya da ...

Yakın tarihimizi ne çabuk unutuyoruz arkadaşlar...

Çok kısıtlı olanaklarla Çanakkale Desatnı yazan bu millet değil mi ?
250.000 Şehitten sonra, Serv anlaşmasını imzalayıp, ülkesi işgal edilen bu millet değil mi ?
Kurtuluş savaşında bir kez daha yüzbinleri şehit veren bu millet değil mi ?
Şu anda AB ve ABD nin işgali altında olan bu ülk değil mi ???

Savaşırız, kazanırız... Topumuz, tüfeğimiz, ordumuz olmasa da kazanırız...
Ama sonra masa başında kaybederiz...
Madem kaybedeceğiz, neden yüzbinlerce şehit veririz ki ???

Güneydoğuda kaç bin şehit verdik ? Tankımız, helikopterimiz neye yetti ?
apoyu ne yaptık ??? Şimdi nasıl konuşuyor bdp li amcalar ???

Arkadaşlar; askeri savaş, amaca ulaştırmaz...
Önemli olan ekonomik ve siyasi savaştır...
Bir kez daha okuyun yazdıklarımı ve bir kez daha düşünün...

silahlanma konusundfa türük mühendisleri daha neler başaracak inşallah

Bence yanlış düşünüyorsun arkadaşım şu unutulmamalıdır ki şuanda kullandığımız teknolojinin çoğunu askeri araştırmalara borçluyuz .
Türkiye gibi bir ülkenin Dünyadaki diğer ülkelere oranla daha fazla savunma sanayine ihtiyacı vardır. Çünkü Bu ülkenin zayıf bir anını bekleyen o kadar çok akbaba varki Dünya da ...

İnanın kimse bizim zayıf anımızı beklemiyor...
Planlı ve sistemli bir biçimde zayıflatıyorlar...

CCCP nin savunma sanayisi azmıydı ? Ne oldu ???
Saddam dünyaya kafa tutuyordu... Tankını uçağını hareket dahi ettiremedi...
ABD en güçlü ordu... Değil mi ? Ne oldu Vietnam'da ???

Bakın yakın tarihe... İyi bakın... Göreceksiniz ki, askeri harcamaların tamamı boşa...

ulusal bilik ve inanc... bunları kaybetmedikce hic bir ulus yok olmaz.. vietnam bosna en carpıcı orneklerdır.. saddama gelince lider di!! ancak sırtından vuran kendi halkı oldu.. cunku abd satın aldı. askeri gucuyle degil ekonomik gücüyle..

"Barışı korumanın en iyi yolu, savaşa hazır olmaktır."

George Washington

İnanın kimse bizim zayıf anımızı beklemiyor...
Planlı ve sistemli bir biçimde zayıflatıyorlar...

CCCP nin savunma sanayisi azmıydı ? Ne oldu ???
Saddam dünyaya kafa tutuyordu... Tankını uçağını hareket dahi ettiremedi...
ABD en güçlü ordu... Değil mi ? Ne oldu Vietnam'da ???

Bakın yakın tarihe... İyi bakın... Göreceksiniz ki, askeri harcamaların tamamı boşa...

Sayın Mardahan. Askeri harcamaların mantıklı (rasyonel de denebilir) olmadığı fikrine yerden göğe kadar katılıyorum. Ama boş ve gereksiz olduğu fikrine katılamıyorum. Herkes aynı fikir birliğine varıp bu işe son verse çok iyi olur ama bunlar Kampanella' nın Güneş Ülkesi' nde olur ancak. Birbirimize güvensizlik ve hükmetme güdüsü doğamızda var ve sanırım hep de olacak.
Senin mantığınla gidersek evimize giren kötü niyetli bir insanı Gandhi sabrı ile bir köşeden oturup izlememiz gerekir. Öyle ya bizde silah yok adamda en babası var. Böyle yapar isek ilk sefer muhtemelen ölmeyeceğiz. Ancak adamın ne kadar ileri gittiğine bağlı olarak her gün öleceğiz demektir bu. Tabii bu yaşama yaşam denebilirse artık. Bu durumda bana en mantıklı gelen çözüm, kötü adamı etkisiz hale getiremiyorsan evine girmesine izin vermemek olur. Bu da adamın sahip olduğu güçten daha fazlasını veya en azından eşitini elinde tutarak olur. Karşı taraf bilir ki bu adama bulaşırsam halim nice olabilir.
Kim ne derse desin devletler arasında orman kanunlarının geçtiğini ve bir ülkeyi korumanın yukarıda bahsettiğim gibi bir evi korumaktan farksız olduğunu düşünüyorum.

Analizlerinizin çoğu tarihsel gerçekliğinden çıkartılıp soyutlanmış şeyler. Siz gerçeği görmek istemiyorsunuz bence. Gerçeğinize delil arıyorsunuz sadece.
Bu aralar çok moda aslında, modaya kapıldığınızı varsayıyorum. Bu akşam yeni bir dizi başladı. Adı Muhteşem Yüzyıl ve Kanuni dönemini anlatıyor. Dizide Venedik Büyükelçisine buna benzer bir laf etti Kanuni: "Büyük tüccar olabilmek için büyük askeri güç olmak gerek." Bu bağlamda son büyük savaşın(2. Dünya Savaşı) en kazançlı galibi kim diye sorayım. Arkasından ekleyeyim bugünün en büyük tüccarı kim? Ama Japonya ve Almanya' ya ne oldu dediğini duyar gibiyim. Uydular her zaman olur. Onların durumu istisna demekle yetineceğim. İstisnalar kaideyi bozmaz diye laf vardır. Onların durumu şu cümleye giriyor: "Analizlerinizin çoğu tarihsel gerçekliğinden çıkartılıp soyutlanmış şeyler."
Bu yazıyı okuyup muhtemelen bana sert bir cevap yazabilirsiniz. Ama yazmadan önce mavi hapı yutup CİHAN DURA bu kapıdan içeri girmenizi ve gerçek dünyaya gözlerinizi açmanızı canı gönülden temenni ederim kardeşim.
Size sadece gerçeği vadediyorum. O kadar.

Bunlar da bonus:
Dünyanın en büyük ekonomileri:
YouTube - Top 10 Largest Economies

Dünyanın en büyük orduları:
YouTube - world top 10 military power 1/2

Hımmm... :) Neden sert cevap yazayım ki...Sizin yazınıa son derece seviyeli... ;)

Diyorsunuz ki, "evinize istemediğiniz birileri girebilir.Silah bulundurun..." :)
Hangi silahtan bahsediyoruz... Sapan, bıçak, kılıç, tabanca, tüfek, top....

Evime girecek salak bende ne olduğunu bilmeden mi gelecek ? O zaman vay haline...
Bilerek geliyorsa, mutlaka önlemini, karşı gücünü alıp da gelir... Ben de tabanca varsa, onda tüfek, bende tüfek varsa onda top olacaktır... Bunun sonu yok...

Yürek var bizde... Savaşçı milletiz de... Belkide dünyanın en savaşçı milleti biziz...
Herifler bunu da, -bizden daha iyi- biliyor...
Ne yapıyorlar ? Belimizi doğrultturmuyorlar... Biliyorlar ki, bir doğrulursak yeniden dünyanın süper gücü oluruz...
Ama şunu unutuyorlar veya çözemiyorlar...
Biz tarihimizden ders almasını bilmeyiz... Aynı hataları tekrar ve tekrar yaparız...

Osmanlı'yı arkasından vuran Araplara yardım gemicikleri göndeririz... Azerbeycan'ı küstürürüz... Apo şerefsizini ağalar paşalar gibi bakarız... Gazetecileri ergenekoncu diye hapse atıp çürütürüz...

Evet kabul ediyorum... Askeri güç ve ekonomik güç paralel şeyler... Ama ayda 7-8 lira maaş verdiğin amatörler "asker" değil artık... Bir G3 bir kasatura silah değil artık... (Bu silahlar Çanakkale'de elimizde olsaydı süper olurdu.) ABD nin silah gücünün 50-100 yıl gerisinde olmak da silahlanma değil... BOŞA OLAN BU...
Sizin verdiğiniz videoda "1" numara olamıyorsak BOŞA OLAN BU...

"Bir avuç eşkiya" dediğimiz pkk yı bitiremediysek, dünyanın onuncu güçlü ordusu olmak neye yarıyor ??? BOŞA OLAN BU !!!

Son düzenleme:
yakında bağımlılığımız tamamen bitecek inşallah dışa biz satacağız o zamanda

satmaya başladık ile güzel kardeşim roket zırhlı araç.. milyar dolar seviyesine yaklaşıcak nerdeyse savunma sanayi iharacatımız. türkiye emin adımlarla ilerliyor..

Forum istatistikleri

Konular
129,243
Kullanıcılar
451,628
Son üye
keremkirantepe

Yeni konular

Geri