TUR SAYMA

300 TL ye olurmu yani plc ve encoder.

1-1,5 kw redùktorlu bir motor dusunuyorum.

Peki fren lazim mi yoksa plc ve encoder ters manyetikle falan durdururmu.

Sallayip rezil olmadik insallah

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
encoder yerine dönen milime her turda ışıklı sivicimin önünden geçecek bir mekanizma eklesem ve turları saydırıp

ENDA

buradaki gibi bir sayıcı alsam ayarladığım sayıya gelince bir röleyi tetikler mi yoksa yine plc yada ona benzer birşeye ihtiyaç varmı?

tur da saydırabılırsın ama nekadar hassasiyet lazım sana bılmıyoruzkı.motoruda sürücüyle kontrol edersen daha iyi verim alırsın 0.75 kw surucu181 dolar 1.5 kw 250 dolarliste fiyatı.bide tam yapmak istediğini biraz acarmısın.

hassasiyeti unutalım. siviç okuduğu anda (7. turu) frenli motor dursa bana yetecek.

ben tur sayma işine baya sıcak bakmaya başladım.

bana lazım olan her tetiklemede sayıp 7. turda duracak ve elektriği kesecek (yada açacak) bir devre.

onu counterlede yaparsın kac tur ıstıyorsan saydırırsın kontaktorun a1 girosini counter den gecırıp ıstedığinmıktarda motorun calışmasını kesebılırsın onun fıyatı 84 dolar .sen bu kapakları sıkarken sana tork lazım olmuyacakmı onu nasıl anlıycan.

yok yok torkla işim yok.

sıktığım vidaların boyları aynı olması yeterli. onuda tur sayısı ile belirleyeceğiz. ilaçlayıp sıkacağım sonuna kadar oturmadan duracak.

o zaman bu sayıcılar benim için ideal diyorsun. hem yarın 7 değil 17 istesem onu da yapabileceğim.

bana lazım olan malzemeler:

counter
ışıklı siviç
kontaktör
güç kaynağı ve kablo

doğrumudur

counterle set değeri kadar saydırabilirsin
sigorta
buton(start-stop)
counter

ışıklı siviç
kontaktör 2adet(ileri-geri)nc yardımcı kontaklı
güç kaynağı ve kablo
mühürleme icinde ya kontaktörlere no yardımcı kontak alırsın yada röle kullanırsın seçim senin

her şey için çok teşekkür ederim

merhaba STM ELSİM TORKMOTORU , gücüne uygun bır adet hız kontrol cıhazı ve tur u sayacak ENDA MARKA EC442 sayıcı yı bağlantılarını yaparsın ilk startı kendin verdirirsin stop u EC442 yapar istediğin şekilde kontrol edebilirsin
başarılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,992
Son üye
Muhsink69

Yeni konular

Geri