Ups in çalışma süresini ne belirler?

ruhibey

Üye
İki ups arasında kaldım.
Biri 1600va diğeri 2000 va ikisinde de 12v-9A iki adet akü var.
Bu ikisinin 100W kullanımda çalışma süreleri aynımıdır?
Yani va değeri sadece çekilecek watt değerinin daha fazla olmasınamı imkan verir yoksa aküler aynı adet ve özellikte olmasına rağmen va değeri büyük olan daha uzun süremi çalışır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İki ups arasında kaldım.
Biri 1600va diğeri 2000 va ikisinde de 12v-9A iki adet akü var.
Bu ikisinin 100W kullanımda çalışma süreleri aynımıdır?
Yani va değeri sadece çekilecek watt değerinin daha fazla olmasınamı imkan verir yoksa aküler aynı adet ve özellikte olmasına rağmen va değeri büyük olan daha uzun süremi çalışır?

İki ups nin marka modelini verirseniz daha iyi olmazmı ?
Hangi ürünler için kullanılacak ?

En önemlisi kalitesi ( para ) ve koruma sağlaması , verim vs gibi .
Örnek bulduğum kalite ürünler .
Ürün broşürü değerlenirme bilğiler için .
https://www.vertiv.com/tr-emea/products-catalog/kritik-guc/uninterruptible-power-supplies-ups/#/

Gerekli bilğileri verilip .
Arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

Bir ups ait açıklama !!!
l.png

Son düzenleme:
bu 100 w amca kaç amperde çalışıyor? soruyu biraz eksik sormuşsunuz.
amper değerinde ziyade içinde aynı adet ve özellikte akü bulunan iki ayrı ups den va sı yüksek olan daha uzun süremi çalışır yoksa va sadece anlık çekilebilcek watt değerini gösterir ve süreye etkisi olmazmı onu öğrenmek istedim.

UPS lerin çalışma süresi akü kapasitesi ile belirlenir.
Her iki UPS nin akü kapasiteleri aynı ise teorik olarak aynı yükü aynı süre besler.
Ancak bazı ince detaylar vardır.
Her UPS de PF (Power faktör) ve en önemlisi de verim özelliği vardır.
Daha güçlü UPS den daha fazla güç çekilebilir demektir.

İLAVE NOT:
PF=0.8 1600VA ise..
1600X0.8=1280W güç çekilebilir.
PF=0.5 2000VA ise.
2000X0.5=1000W güç çekilebilir.
Görüleceği üzere VA olarak verilmiş değerler güç faktörünce hesaplandığında daha güçlü gibi görülen cihazdan daha az güç çekilebileceği gerçeği ortaya çıkmaktadır.
https://www.riello-ups.com/questions/49-what-does-power-factor-mean-with-a-ups
PF özelliği iyi olan UPS ler haliyle daha pahalıdır.

Son düzenleme:
Bu üstünü çizdiğim iki model arasında kaldım.
İkiside örneğin bir bilgisayarı aynı süredemi çalıştırır yoksa 2000va olan daha uzun süremi?
UPS lerin çalışma süresi akü kapasitesi ile belirlenir.
Her iki UPS nin akü kapasiteleri aynı ise teorik olarak aynı yükü aynı süre besler.
Ancak bazı ince detaylar vardır.
Her UPS de PF (Power faktör) ve en önemlisi de verim özelliği vardır.
Daha güçlü UPS den daha fazla güç çekilebilir demektir.
Bu durumda aynı yük altında içerisinde aynı sayıda ve özellikte akü bulunun ups lerin aynı sürede çalıştığını sadece va değeri yüksek olanın daha yüksek watt çeikimine olanak sağladığını anladım ama doğru anlamışmıyım?
(Aküler aynı bile olsa va değeri yüksek olandan daha fazla yük çekilirse daha kısa sürede çalışır)

Ekli dosyalar

• kopntortl kalşemi.png
    kopntortl kalşemi.png
    115.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Bu üstünü çizdiğim iki model arasında kaldım.
İkiside örneğin bir bilgisayarı aynı süredemi çalıştırır yoksa 2000va olan daha uzun süremi?
Her iki UPS nin Power Faktörü 0.6 imiş.
Dolayısı ile her iki UPS de teorik olarak aynı süre çalıştırır.
Ancak yüksek güçlü olan UPS nin iç devrelerinin çalışması için biraz daha fazla güç gereksinimi olabilir. (Tasarıma bağlı) Bu durumda da yüksek güçlü olan daha az süre dayanacak demektir.

Her iki UPS nin Power Faktörü 0.6 imiş.
Dolayısı ile her iki UPS de teorik olarak aynı süre çalıştırır.
Ancak yüksek güçlü olan UPS nin iç devrelerinin çalışması için biraz daha fazla güç gereksinimi olabilir. (Tasarıma bağlı) Bu durumda da yüksek güçlü olan daha az süre dayanacak demektir.
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Tunçmatik markasında güç faktörü yazmıyor bu mallarına güvenmedikleri içinmidir yahut değer kötüdür paylaşmak istememişlermidir bu konuda bir bilginiz varmıdır?

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Tunçmatik markasında güç faktörü yazmıyor bu mallarına güvenmedikleri içinmidir yahut değer kötüdür paylaşmak istememişlermidir bu konuda bir bilginiz varmıdır?
Ucuz ürünlerde genellikle PF değerinden bahsedilmez. Bu durum marka ile ilgili değildir. Tunçmatik firmasının bende 0.8 PF lü 900VA lik UPS si var. Zamanında 150$ gibi ücretle almıştım.
Daha ucuz diye çin yapımı 1200VA lik UPS de almıştım. Evdeki ses sistemine bağladığımda 1200VA lik olan çöküyordu. Ama 900VA lik tunçmatik gayet güzel çalışıyordu.

EK:
Gezerken PF 1 olan ürüne rastladım.
https://www.prostarsolar.net/produc...ingle-phase-online-double-conversion-ups-1kva
1000VA PF=1

Aynı ürünün 2000VA modeli.
https://www.prostarsolar.net/produc...e-sine-wave-double-conversion-online-ups-2kva
Online olması ev kullanıcıları için dezavantaj olabilir. Ancak ürünler oldukça ciddi ürünler.
Yanlış okumamışsam bu ürünlerde akü bulunmuyor. Ancak 12A e kadar şarj yeteneği varmış. Harici akü bağlanabiliyormuş.
Bu durumda 100A lik bir akü bağlanabilir ve kesintilerde oldukça uzun süre çalışabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,916
Kullanıcılar
451,081
Son üye
Hhamzaoglu

Yeni konular

Geri