Uydu alıcı arızası

Sayın hocam serkan_48 ağabimin dediği gibi yapın cihaza iki tane transponder ekleyin bunların birisi yatay (h) diğeri ise dikey (v) olsun yani biri horizontal diğeri vertikal olsun.Sonra ölçü aletini alın elinize.Voltaj kademesine aılp cihazdan yatay frekansı seçin cihazın tuner kısmından voltaj ölçümü yapın 18-20 volt ölçmeniz gerekir yatay frekanslarda.Bu değer çıkmıyorsa yada 20 volttan yüksek değer çıkıyosa tuneriniz bozuktur.Tunerin içinde transistör olmalı diye biliyorum onları bi ölçün.bu gerilim sabitleme entegreside olabilir tam hatırlayamadım şimdi.Daha sonra dikey frekansı seçin ve aynı ölçüm işini yapın bukezde 13-14 volt falan ölçmeniz lazım eğer bu değer çıkmıyo yada yüksekse tuneriniz arızalıdır.Hocam eğer bu değerler normalsede cihazınızın içinde birde vertikal horizontal dirençleri var(bizim cihazımızda bozulmuştu tamire göndermiştim ordan bilyorum) bu dirençler arızalı olabilir.Ayrıca bu vertikal horizontal dirençleri arızalı olduğundada mesela cihaz sadece yatay yada sadece dikey frekanslı kanalları çekiyor.Hocam cihazınızın marka ve modelini yazarak internette uydu forumlarında işinize yarayacak çok güzel bilgilerde bulabilirsiniz.İyi akşamlar kolay gelsin hocam

Sayın hocam birde çalıştığından emin olduğunuz bi iki frekansı elle girip öyle bulmaya çalışın bakalım genemi aynı olacak eğer o şekilde bulursada,otomatik arama frekansını girip arama yaptırdığınızda kanalları bulmuyosa uydu listesinden türksat 1c'yi seçin hocam transponder listesinden türksat 1c uyusuna kayıtlı olan tüm frekansları elle tek tek silin daha sonra otomatik güncelleme frekansını girerek kanal arattırın hocam.Bazı cihazlarda cihazın içinde kayıtlı olan eski frekanslarla,yeni frekanslar üst üste bindiği için cihaz kanalları ararken bulamıyor.Bulsada tüm kanallar ayarlanmıyor eksik kalıyor hocam.Cihazınız taplin markaysa bu dediğim sorunu yaşıyor olabilirsiniz hocam

Elimdeki recever toner giriş in DC 14v çıkış out 7.90 v tüner saglammi. Recever sinyal kesiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…