Uygulama sınavı soru yardımı..

farukaan

Üye
Arkadaşlar merhaba,Büyük bir kurumun açmış olduğu yazılı sınavı kazandım ve uygulama sınavına davet edildim.Salı günü yg,trafo,hat onarımı ile ilgili bir sınava giricem,kazanacağımı umuyorum ama şüphelerimde var çünkü yg tecrübem çok fazla değil açıkcası..Siz olsanız bana ne sorardınız,benim için çok önemli yardımcı olursanız çok sevinirim..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım soracakları ilk soru bence topraklama olacaktır yani çalışma esnasında mahalli topraklama yani trofo ve iletim hatlarında çalışırken topraklama nasıl olur diye ......

cevap:ilk önce enerji kesilir ve fişlenir çalışma var diye daha sonra önce topraklama cubuğu çaklır ve bağlanır daha sonra fazlar topraklanır çalışma bittikten sonrada tersten gidilerek önce fazların topraklaması sökülerek sonra topraklama sökülür....

2 soru:
kesici ve ayırıcılar hangisi yük altında açma kapama verilmez...

cevap: ayırıcı olacak mecbur kalmadıkca ayırıcılar yük altında iken açma kapama yapılmaz önce kesici açılır daha sonra ayırıcılar ve kapama yapılırkende önce ayırıcı sonra kesici....

3 soru :
akımtrafolarının uçları neden boşta bırakılmaz ......

cevap: bu biraz uzun daha sonra yazayım vakim yok şu anda

soru 4

sigorta hangi trafonun önüne koyulamaz neden?
akım? gerilim?
cevap: akım trafosunun uçlarının boşta bırakılmama sebebi:yani kısa devre edilir...akım trafosu çıkış uçlarına sigorta konulmaz ...

ama gerilim trafosu uçlarına da kesinlikle sigorta gonulmalıdır...

birde yüksek gerilim formunda bulan notlarıda okuyarak girersen iyi olur

İlgilendiğin için teşekkür ederim dostum,yg forumdaki sabit konularının çıktılarını aldım ayrı ayrı dosya yapıp ne varsa ezberledim neredeyse.. :) Teoride bir çok şeyi biliyorum aslında ama pratiğim pek yok,sadece 1 sene kadar yg de çalıştım oda askerden önce(yaşım 33)
Askerden gelince büyük bir fabrikaya elk. Bakım teknisyeni olarak başladım halende devam ediyorum,böyle yani durumum.. :)

inşallah iyi gecer ...başarılar..

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,332
Son üye
coskunomar

Yeni konular

Geri