verim tablosu bulma?

calivaron

Üye
slm arkadaslar, aydinlatma hesabi yaparken toplam ışık akısı buldugumuz formuldeki fi=E*S*m/n paydadaki n verimi seçmede sorun yaşıyorum.

2 türlü k formulü var, EMO kitapçıgında ve yapılmış cogu projede
k=a.b / [(a+b)*h) formulunden k, oda endeksinden n verim tablolari okunuyor.
Bir de okulda ögretilen ve bazi yerlerde karşıma çıkan
k= (0,8a+0,2b) / h formulu var. iki formuldede h fark uzunluk yani ışık kaynagının calişma düzlemine olan uzaklıktır. 2. de a kisa kenar b uzun kenardir.
M.Özkayanin aydinlatma teknigi kitabinda 2. verdigim formulu vermiş ve bu k degerine göre seçecegimiz verim degerini sadece kompakt fluoresan ve akkor telli için tablo verilmiş. Örnegin yaptıgımız projede philips HDK-250W kullanilacak fakat ben lambanin verim tablosunu bulamiyorum ve bulsamda ustte verdigim 1. mi 2. mi k formulunu kullanicam??
Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
konu cok arkada kalmiş cevap yazilmadan, hiç ayd. hesabiyla proje yapan yok mu arkadaslar?
dialux kullanmadan biraz işin temelini bilerek yapan?

merhaba arkadaslar hareketsensörlerile ilgili bir sorunum var yardımlarınızı beklıyorum 30 lu fluoresant lınye hattına hareket sensörü bağladım fakat 1 ay gibi kısa bir sürede ampuller kesiyor.uygun fluoresant lamba specti markası istiyorum elektronık balastlı kullanıyorum

Balastlarınız,SICAK ATEŞLEMELİ tip olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,754
Son üye
vedatsever5454

Yeni konular

Geri