Vidalı mil somunu dağıldı

onecell

Üye
İyi akşamlar ve hayırlı bayramlar.

Hobi amaçlı yapmaya çalıştığım cnc de ilk hatamı yaptım, somunu mile takarken bilyelerini döktüm.
bunu tekrar nasıl toplayabilirim?

Bend ebirkaç tanesini döktüm çalışmasına engel olmadığı için üzerinde çok durmadım ama öğrensek iyi olacak.

dün gece baya bi uğraştan sonra dizdim hocam.
bendeki somun SFUR1605

Üzerinde çıkan boruyu flanş tarafından yarım taktım. somun üzerindeki bariyer plastiklerine kadar. ilk A yazan plastiğin seviyesine getirdim plastikle boru arasından tek tek rulmanları bıraktım. bi grup 17 tane bilye alıyor. A grubu bitince bi üst kademeye C plastiğine getirdim aynı şekilde 17 tane bilyeyide sıraladım en sonda B grubunu dizdim. Aslında kolaymış. 10 dakkamı aldı :)

Dizdiyseniz yaglamayi unutmayin nsk vidali mil yagi ile veya sivi greste is gorur...

@akyele hocam videodaki olayla aynı dizdim ama plastikle daha kolay diziliyor, boşluk daha fazla olduğundan sanırım. vidalı mille ayarlaması biraz gıcık.
rocco216 hocam somun ve rulmanlarda aynı yağı kullanabilirmiyiz?

Onecell kardes rulman derken cok cesitli rulmanlar var anlayamadim. Rulmanin modeli veya numarasi ne ona gore bakalim. Somunda kullanilan sivi gres bir cok yerde kullanilmakta. Ozelligi yeni olanlarda nano teknolojikler yuk altinda ezilme yapmamakta diye biliyorum ve surtunmeyle olusan isilarda iyi calismakta...

Rulmandan kastım SCE16UU lineer rulman. Onlarada kullanabilirmiyiz sıvı gresi?

Kullanabilirsiniz birde sivi gres disinda nsk markasinin biraz pahali yagi var adina bakarim ayni isi gorur

Yanlis sira ile yazmisim duzeltmek istedim...
Nsk nin rulman yagi sivi gresten daha iyidir. Ama sivi greste nsk yaginin ayni isini gorur. Nsk yagi tup 50 70 € civari idi. Sivi gres 20 30tl bisi..Hareketli rulmalarda kesinlikle WD40 kullanilmamali wd 40 zamanla donma yapmakta ve rulmanda donma yapmakta. Tecrube ile sabit liner mil rulmanda kullanim ve sonrasi karsilastigim durumu gozle gorulmekteydi..daha sonra rulman ve kullanilan yag degistiginde halen sorun yok..

Forum istatistikleri

Konular
129,321
Kullanıcılar
451,767
Son üye
kivanc0zsoy

Yeni konular

Geri