Villa Bahçe aydınlatma tesisatı

Asagidaki gibi yapsam çalıştırmaz mı?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1391671561299.jpg
    1391671561299.jpg
    48.3 KB · Görüntüleme: 77
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Özel mesaj ile sizden aldığım bilgiler ışığında olması gereken bağlantı şeklini sizini için çizdim aşağıda;
Auto-Manuel diye yazan 1-0-2 pako şalterdir.

bahçeayd.jpg

röle kullanmadan manuelde 3 linyeyide tek fazdan besleme gerçekleştirilebilir,kablo kesitine(gerilim düşümüne) dikkat etmek gerekir. Riski kontaktör kontakları yapışırsa manuelde 2. ve 3. anahtarları linyeleri devreye aldığınızda R-S ve R-T fazları kısadevre olur. Birde otomatik çalışmada anahtarlar kapalı konumda kalırsa fazlar kısadevre olur. Alttaki devreyi bu nedenle tavsiye etmem.
rölesiz.jpg

ilk devre şemasını uygulamanızı öneririm.

Son düzenleme:
zaman rölesi kantoktörü tetikler. gerçi yaşlı üstadım' ın cıkardıgı güce göre gerek olmasada bence termikte koyulsa fena olmaz herhangi bir kısa devrede termik atsın ilerde mutlaka belli bölgeler beton olcaktır boru bırakmanızda fayda olacaktır. Bencekablo çapınız 5*2.5 kablo kesitiniz doğru top.gerek yok bence genelde bahçe aydınlatmaları paslanmaz,galvaniz,Demir'dir ilerde bakımı size aitse yedek uc olarak kalmasında fayda var.ustadım'ın dediği doğru 3*15 da çekebilirsin ama bence ilerisini düşünmek lazımekleme vs saygılarımla

- - - Updated - - -

zaman rölesi kantoktörü tetikler. gerçi yaşlı üstadım' ın cıkardıgı güce göre gerek olmasada bence termikte koyulsa fena olmaz herhangi bir kısa devrede termik atsın ilerde mutlaka belli bölgeler beton olcaktır boru bırakmanızda fayda olacaktır. Bencekablo çapınız 5*2.5 kablo kesitiniz doğru top.gerek yok bence genelde bahçe aydınlatmaları paslanmaz,galvaniz,Demir'dir ilerde bakımı size aitse yedek uc olarak kalmasında fayda var.ustadım'ın dediği doğru 3*15 da çekebilirsin ama bence ilerisini düşünmek lazımekleme vs saygılarımla

Bütün aydinlatmayi tek fazla beslemeyi düşünüyorum. Cakisma olmasın diye. Zaten 18 adet 20w. ampul çalıştıracak. 20x18=360w. eder. Bu sekilde yaparsam +rolelere gerek kalmaz herhalde?

Bütün aydinlatmayi tek fazla beslemeyi düşünüyorum. Cakisma olmasın diye. Zaten 18 adet 20w. ampul çalıştıracak. 20x18=360w. eder. Bu sekilde yaparsam +rolelere gerek kalmaz herhalde?

Uygundur. Kontaktör ana kontakların köprüsünü girişten yapın, çıkıştan yaparsanız manuelde 3 linyeye ayrı kumanda edemezsiniz.

panodan 3 linye çik dışarda ek olmasın diye direk lambadan lambaya baglarsın ve zaman rolesi yerine fotosel role kullan hava karardıgında otomatik yansın fotosel roleden kontaktorü kontrol et kontaktorun kontaklarındanda lambalı ister üç faz ver ister bir faz her linyeyede 1 sgorta koy kablolarada spral kullanabilirsin kolaygelsin

panodan 3 linye çik dışarda ek olmasın diye ve zaman rolesi yerine fotosel role kullan hava karardıgında otomatik yansın fotosel roleden kontaktorü kontrol et kontaktorun kontaklarındanda lambalı ister üç faz ver ister bir faz her linyeyede 1 sgorta koy

Cevabınızı mesajları hiç okumadan yazdığınızı görüyorum. Soruyu soran arkadaşın talepleri, benim cevaplarım çizimlerim falan... ??? !

manuel içinde rolelere gerekyok 0-1 kalıcı anahtar koy üçtane kontaktorun giriş çikış kontaklarına paraler

manuel içinde rolelere gerekyok 0-1 kalıcı anahtar koy üçtane kontaktorun giriş çikış kontaklarına paraler

3 faz beslemede 0-1 pako yada mandal şalterle manuelde kumanda edebilmeniz için 1-0-2 pako şalteri 3 kutuplu almanız gerekir.Alternatiflerinizi çizimle verirseniz daha gerçekçi olur.

Anahtarlarıda Sn piramit61 özellikle istedi(Pano harici dışarda olacak, kumanda villa içinde olacak dediği için) ben kendisine 1-0-2 pakoyu ve mandal şalterleri termoplastik buat üzerine yerleştirmesini tavsiye ettim.

3 faz beslemede 0-1 pako yada mandal şalterle manuelde kumanda edebilmeniz için 1-0-2 pako şalteri 3 kutuplu almanız gerekir.Alternatiflerinizi çizimle verirseniz daha gerçekçi olur.

Anahtarlarıda Sn piramit61 özellikle istedi(Pano harici dışarda olacak, kumanda villa içinde olacak dediği için) ben kendisine 1-0-2 pakoyu ve mandal şalterleri termoplastik buat üzerine yerleştirmesini tavsiye ettim.

Evet aynen dediğiniz gibi sistemi kurdum. Bir tek lamba montajları kaldı.
Yardımınız icin Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri