visual basic-seri port-pic ??

Merhaba arkadaşlar. Bende seri port üzerinden PLC'nin hafıza bitlerini kontrol etmek istiyorum. Meselabir butona bastığım zaman textbox içinde yazan değeri diğer bir cihazdaki aderse atmak istiyorum. YArdımcı olsursanız sevinirim. bunun için visual basic kullanıyorum

Burada önemli olan kullandığın PLC markası ve iletişim port özellikleri.Bu bilgileri detaylı edinebilirsen vb arayünü yazmak zor değil.Nasılsa PLC ler birbirleri ve HMI'lerle seri olarak iletişim kurabiliyor o zaman PC ile neden kurmasın aynı Scada yazılımlarını yaptığı gibi.

arkadaşlar dönem tezi olaarak bilgisayarlı uzaktan kumandalı model araba kontrolü yapcm fakat tam bilgi bulamadım usbden gelen bilgiyi pıc 16f84 le nasıl okutmam gerekyo

yok sıkıntı olmaz daha makbul olur:)

arkadaşlar dönem tezi olaarak bilgisayarlı uzaktan kumandalı model araba kontrolü yapcm fakat tam bilgi bulamadım usbden gelen bilgiyi pıc 16f84 le nasıl okutmam gerekyo

kardeş önce usb şartmıdır? çünkü yeni bu işlere başladıysan rs232 daha kolaydır.Hemen hemen tüm picler ile seri iletişimi sıkıntısız yapabilrisin.Visual basic arayüzünü kullanacaksan yardımcı da olabilrim.Burada senin araç üstüne monte edeceğin alıcının özellikleri ilgili karar vermen lazım.Alıcının anlayacağı dili bildikten sonra bilgisayardan sinyal yollamak zor değil.

hocayla konuştum rs 232 olur elimdede usb to rs232 mevcut zaten bi devre buldum max 232 entegresini pıc e bağlayarak led kontrolü yapmışlar o devreyle aynı sanırsam klavye tuşlarına karşı gelen tuşların decimal ve hex karşılıklarınıda buldum bana buna benzer bi yazılım bulablrseniz çok sevinirim

bu devre işimi görür galiba fakat yazılımı salı gününe kadar bulmam gerekiyo yardımcı olablrsenz sevinirim bilgilernz için teşekkürler

bu devre işimi görür galiba fakat yazılımı salı gününe kadar bulmam gerekiyo yardımcı olablrsenz sevinirim bilgilernz için teşekkürler

Kardeş bu resimdeki devre işini görür .Ama usb-rs232 çeviricilerde bildiğimkadarıyla sanal com port oluşturulması gerekiyor aksi halde sürücüsü olmayan donanım muamelesi görüyor.Eğer Vb ile programlama konusunda bilgin varsa yazılımı geliştirmene yardımcı olayım.

Konu üzerinden çok zaman geçmiş ama yardıma ihtiyacım var,
Bir projeyle alakalı olarak pcb yapıldı ve bu pcb gelen 25 farklı datayı Visual Basic 2005 ile alıp text dosyasına yazdırmam lazım
Şuan için VB .net ile serial porta ulaşmış bulunmaktayım, ama PCB den datayı nasıl alacağımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.. şimdiden teşekkür ederim..

Burada önemli olan kullandığın PLC markası ve iletişim port özellikleri.Bu bilgileri detaylı edinebilirsen vb arayünü yazmak zor değil.Nasılsa PLC ler birbirleri ve HMI'lerle seri olarak iletişim kurabiliyor o zaman PC ile neden kurmasın aynı SCADA yazılımlarını yaptığı gibi.
Benimde tam yapmak istediğim olay bu Canım kardeşim Visual Basic arayüzü kullanarak PLC ile haberleşmek ZAten 1 bit okusam keşke
Ama nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum ve bu konuda çok az kaynak var resmen samanlıkta iğne arıyoruz.
Mesela ben Panasonic marka bir PLC ye Hyper terminal üzerinden oku - yaz yaptım bitleri 0-1 yaptım mewtocol.com protokolünü kullanıyor bu marka plc ler
Mesela İlk Vb Açtık 1 Buton koyduk. dedikki. Sen Git M.0 bitini 1 yap.
Bunun için ön hazırlıklar ön haberleşme ayarları vs vs ne yapılması gerek! Lütfen gerek forumda gerekse bir başka ortamdan yardım edenbilirsen çok sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri