Voltaj Düşüklüğünden Dalgıç Pompamı Çalıştıramıyorum?

Hız kontrol cihazların çeşitleri vardır v/f ve vektörel. Hız kontrol cihazlarının kataloglarında yazar fan ve pompa uygulamaları için. Normal invertörler hızı düşürdükçe voltajıda düşürürler. Hız yarıya inince (25Hz) gerilimde yarıya iner (110volt). Vektörel kontrolde gerilim (volt) değerini yüksek tutabilirsiniz yani 25Hz de 110 volttan daha yüksek yapabiliyorsunuz (tork yükseltme). Hız kontrol cihazları benim bildiğim kadar giriş geriliminin üzerinde bir volt çıkışa veremez yani tam hıza çıkıldığı zaman motorun kuvveti (torku) suyu itmeye yetmeyebilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ustalarım yardımlarınız için teşekkür ederim trifaze regülatör alıp sorunu çözeceğim Saygılarımla.

ustalarım bir şey soracağım regülatör alırken servo regülatör mü alayım yoksa statik regülatör mü alayım?

Hız kontrol cihazların çeşitleri vardır v/f ve vektörel. Hız kontrol cihazlarının kataloglarında yazar fan ve pompa uygulamaları için. Normal invertörler hızı düşürdükçe voltajıda düşürürler. Hız yarıya inince (25Hz) gerilimde yarıya iner (110volt). Vektörel kontrolde gerilim (volt) değerini yüksek tutabilirsiniz yani 25Hz de 110 volttan daha yüksek yapabiliyorsunuz (tork yükseltme). Hız kontrol cihazları benim bildiğim kadar giriş geriliminin üzerinde bir volt çıkışa veremez yani tam hıza çıkıldığı zaman motorun kuvveti (torku) suyu itmeye yetmeyebilir.

Öncelikle hız kontrol cihazı benim bildiğim kadarı ile voltajı düşürmez. kıyım şekli ile frekansı değiştirir.
normal ölçü aleti ile hız kontrol cihazının çıkış gerilimini ölçemezsiniz. sizin yazdığınız gibi 25Hz de 110 volt olmaz.

Burada ben torktan bahsetmedim. monafaze giriş trifaze çıkışlı hız kontrol cihazınının kontrol edeceği motor etiketi 220 V üçgen 380 V yıldız bağlı olması gerekir. siz hız kontrol cihazı kullanırken motoru üçgen bağlamanız gerekiyor. dalgıç motorlarda kablo direk motordan çıktığı için küçük güçlü dalgıçlar içten yıldız bağlıdır. buna 380 volt gereklidir. bunu anlatmaya çalıştım.

Son düzenleme:
Öncelikle hız kontrol cihazı benim bildiğim kadarı ile voltajı düşürmez. kıyım şekli ile frekansı değiştirir.
normal ölçü aleti ile hız kontrol cihazının çıkış gerilimini ölçemezsiniz. sizin yazdığınız gibi 25Hz de 110 volt olmaz.

Burada ben torktan bahsetmedim. monafaze giriş trifaze çıkışlı hız kontrol cihazınının kontrol edeceği motor etiketi 220 V üçgen 380 V yıldız bağlı olması gerekir. siz hız kontrol cihazı kullanırken motoru üçgen bağlamanız gerekiyor. dalgıç motorlarda kablo direk motordan çıktığı için küçük güçlü dalgıçlar içten yıldız bağlıdır. buna 380 volt gereklidir. bunu anlatmaya çalıştım.

Amasyalı hız kontrol cihazının çalışmasıyla ilgili önceden yazdığım konuyu inceleyiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/64646-pwm-asenkron-motor-calistirma.html

Benim yazım şahsi değildir bilgilendirme amaçlı genel yazıdır.

220volt veya 380volt kullanılması benim için birşeyi değiştirmez. 2,2kw için 220v veya 380v sürücü seçenekleri var 220 volt olanlar daha ucuz oluyor.

Sayın kabiliyet
Bu forumda ben yazı yazınca genelde hep tatrtışmaya sebep oluyor. yöneticilerde anlayamadığım bir şekilde ihtar gönderiyorlar.
Eğer 11 nolu mesaja bakarsanız ( Normal invertörler hızı düşürdükçe voltajıda düşürürler. ) buna karşılık invertörler voltaj düşürmez diye yazdım. eğer voltaj düşürerek çalıştırıyorsa o motorunda 320 voltta çalışması gerekir. invertöre gerek duymadan.
Benim yazımda cevaplamak istediğim konu monafaze giriş trifaze çıkışlı hızkontrol cihazlarının çıkış gerilimi fazlar arası 220 volttur. Dalgıç pompaların besleme kabloları direk içerden çıktıkları için küçük güçlü dalgıç pompaların içindende üç damarlı kablo çıkışı olduğundan ve bu motorlar içten yıldız bağlı olduklarından monafaze giriş trifaze çıkışlı invertörle çalıştırılamayacağını anlatmak istedim.

Paranız çok ise statik alın ama servo regülatör sizin işinizi çok rahat görür.biraz hızlı olsun yeter

birazda araştırdım başka sitelerden statik alırsam ilerde hiç bir arıza açmayacağını ama servo regülatör alırsam zaman la varyak yakma arızaları meydana geliyormuş.Artık duruma göre antalyada 2 el. 5 kw statiğe bakacağım konu ile yardım eden tüm arkadaşlara teşekkür ederim :D

voltaj değiştiği için akım değeri artmaktadır. seçmiş olduğun termik değerini ya da sigorta değeri yükselterek bu işi çözebilirsin.
p=u.ı dan dolayı güç sabit gerilim düşdüğünde akım artar.
insallah yardımcı olmusumdur.

madem voltaj düşük diyorsun nerden kimden kaynaklanıyor bu.sen ince kablo mu çektin yoksa tedaş tanmı kaynaklanıyro.tedaş dan ise ordan yardım al derim.hayır sen bahçeye çektiğin kablodan sa kesitini arttırmalısın.gerekli ölçümlerle çözersin sen

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri