Voltaj karşılaştırıcı devrede kesinlik ( transistor )

WattMan

Üye
Daha öncede buna benzer bir soru sordum.
Hava soğutmalı motorun içerisine Ptc yerleştirerek ısıyı ölçmeye çalışıyorum

ısıya göre ptc nün verdiği direncleri not ederek buna göre gerilim bölücü devre kurarak ısıyı olcuyorum, opamp ile yapmayı tercih etmedim ama opamp ilede yapsam referans voltajina yaklaşan ptc voltaji çıkıştan azda olsa cikis yapmaya başlıyor, benim amacım örneğin 4volt ile karsilastirdigim voltaj 4volta gelince tam cikis yapmasını istiyorum led ile örnek verirsek 4 volta yaklasinca led yavaşça yaniyor benim amacım led tam yanması

kullandığım devre

67uk--75274.png

Schmitt trigger devresi ile kesin cikis alabiliyorum ama odada histerize var bundan dolayı işi düşse dahi çıkışın kapanması için 1 volt gibi gerilimin azalması gerekiyor

Konu hakkında daha detaylı bilginiz varmı ?

opamp ya da mikrodenetleyici kullanırsanız kararlı çalışır.

opamp ya da mikrodenetleyici kullanırsanız kararlı çalışır.
Maalesef opamp ile karşılaştırıci devre yaptığımda aynı sorun ile karşılaşıyorum kontrol edilen voltaj referans voltajina geldiğinde tam cikis yapmak yerine yavaş yavaş cikis yapıyor

yaptığınız devrenin şemasını ekleyin görelim.

4 adet karşılaştırıci kullandım
referans değerleri 3.4v 3.6v 3.7v 3.8v
Ptc den gelen voltaj 3.3 3.4 yaklaştığında 1.karsilastirici hafif cıkış veriyor 3.4 te tam açılması gerekirken voltajin biraz daha yükselmesi gerekiyor , bu çıkan sinyalleri lojik kapılar ile izleyeceğim fakat cıkış tam açılmadığı için lojik kapılarda çıkısı işlemesi kararsız oluyor
amacimin çıkışın Hight low yapabilmek 1 yada 0 fakat voltaj yaklaştıkça bu iki durumun arasinda cikis verdiği kısmı engellemek istiyorum

Bazen basit çözümler amaca uygun olabilir.
https://www.yesilkoyelektronik.com/termostat/14960-60c-normalde-acik-termik-sigorta-ic-269-36.html
Konu ısı ile ilgili olduğu için bir termik ile bile sonuca gidilebilir.
Örnek linkteki ürün 60'C de devreyi tamamlar ve gerekirse bir led veya başka bir devreyi çalıştırmak amacıyla kullanılabilir.
Lakin değişik ısı değerleri ölçmem ve bunları dijital sinyallere donusturmem gerekiyor 21.22.23.24 dereceleri ölçüp dijital çıkışa donusturucem o yüzden bu ürün uygun değil

Forum istatistikleri

Konular
128,902
Kullanıcılar
451,050
Son üye
bayGizem35

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri