VPP Nedir?

technoctiy

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Vpp'nin tam olarak ne anlama geldigini ve işlevini söyleyebilirmisiniz.

Pic programlamada bir sıkıntı yaşadım.5V 'luk bir pic programlayıcı yaptım fabrisio arkadaşın tasarladıgı pic kit-2'yi bu devrede 3.3 voltluk piclerin bu devre üzerinden programlanamadıgını gözlemledim;
Bu devrede 5 voltluk picler programlanırken vppsi 13 volt civzrı oluyor.
Ben bu devreyle 3.3 voltluk picleride programlamak istiyorum 3.3.voltu dışarıdan verdigim zaman vpp voltajını nasıl çözümlerim.

Burada 5voltluk piclere 13.5 volt vpp giderken ,3.3voltluk piclere giden vpp 10.4 voltmu oluyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar,VPP hakkında bilgisi olan arkadaşım yokmu,bilen birisi açıklasın lütfen !!!

adsz14.jpg

Vrms
Şebeke voltajının değeri tipik olarak 110VAC (ABD'ye göre) olarak belirtilir, fakat gerçekte bu değer 110Vrms dir. Vrms Şekil 2.4'de gösterildiği gibi normalde bir ac voltmetrede ölçülen değerdir. Vrms genellikle ac voltajın kullanılan değeridir, çünkü o, eşiti bir dc voltaj gibi bir rezistif yüke aynı enerjiyi sağlayan bir ac voltajdır.

Vpk ve Vpp
Şekil 2.4'e baktığımızda ac voltajı tanımlayan başka değerlerin de olduğunu görürüz. Tepe voltajı (peak) Vpk, bir devirdeki en fazla voltaj değeridir. Tepeden tepeye voltaj (peak to peak) Vpp, en fazla pozitif tepeden, en fazla negatif tepeye oplam voltaj değeridir. Bir sinüs dalga voltajı için (ki bu matematiksel sinüs fonksiyonunun dönme açısı gibi değişen bir voltajdır) Şekil 2.4'de gösterildiği gibi, Vrms tepe voltajının %70.7sine eşittir. (Vrms= 0.707 x Vpk) Tersine Vpk, Vrms voltajın %141.4üdür. (Vpk= 1.414 x Vrms) Bir sinüs dalgası için tepeden tepeye voltaj, tepe voltajının iki mislidir. (Vpp= 2 x Vpk)

Merhaba arkadaşlar;

Vpp'nin tam olarak ne anlama geldigini ve işlevini söyleyebilirmisiniz.

Pic programlamada bir sıkıntı yaşadım.5V 'luk bir pic programlayıcı yaptım fabrisio arkadaşın tasarladıgı pic kit-2'yi bu devrede 3.3 voltluk piclerin bu devre üzerinden programlanamadıgını gözlemledim;
Bu devrede 5 voltluk picler programlanırken vppsi 13 volt civzrı oluyor.
Ben bu devreyle 3.3 voltluk picleride programlamak istiyorum 3.3.voltu dışarıdan verdigim zaman vpp voltajını nasıl çözümlerim.

Selamlar
Burada sorulan VPP, programlama voltajı demek, yani pic'in ya da programlama moduna geçmesi için programlayıcı kart tarafından mclr bacağına verilmesi gereken voltaj anlamındadır.
(Yine de alternatif akımla ilgili bilgiler güzel..:rolleyes: )

Burada 5voltluk piclere 13.5 volt vpp giderken ,3.3voltluk piclere giden vpp 10.4 voltmu oluyor.

Böyle bir bağıntı yok, programlama voltajı çeşitli piclerin yapıların göre küçük farklılıklar gösteriyor, ortalama değeri 13 V'tur. ama bazı piclerde 12, bazılarında ise 12.5 Voltu geçmemesi gerekir.
Örnek vermek gerekirse: 16F883, 16F884, 16F886, 16F887 için VPP 12 Voltu, 18F2423, 18F2523, 18F4423, 18F4523 için ise 12.5 Voltu geçmemeli.

Elinizdeki programlayıcı sadece 13 V VPP yolluyorsa, programlanacak pic'in MCLR/VPP bacağı ile programlayıcı arasına uygun oranda voltaj bölücü dirençler ekleyerek problemi çözebilirsiniz:cool:

İyi çalışmalar dilerim.

adsz14.jpg

Vrms
Şebeke voltajının değeri tipik olarak 110VAC (ABD'ye göre) olarak belirtilir, fakat gerçekte bu değer 110Vrms dir. Vrms Şekil 2.4'de gösterildiği gibi normalde bir ac voltmetrede ölçülen değerdir. Vrms genellikle ac voltajın kullanılan değeridir, çünkü o, eşiti bir dc voltaj gibi bir rezistif yüke aynı enerjiyi sağlayan bir ac voltajdır.

Vpk ve Vpp
Şekil 2.4'e baktığımızda ac voltajı tanımlayan başka değerlerin de olduğunu görürüz. Tepe voltajı (peak) Vpk, bir devirdeki en fazla voltaj değeridir. Tepeden tepeye voltaj (peak to peak) Vpp, en fazla pozitif tepeden, en fazla negatif tepeye oplam voltaj değeridir. Bir sinüs dalga voltajı için (ki bu matematiksel sinüs fonksiyonunun dönme açısı gibi değişen bir voltajdır) Şekil 2.4'de gösterildiği gibi, Vrms tepe voltajının %70.7sine eşittir. (Vrms= 0.707 x Vpk) Tersine Vpk, Vrms voltajın %141.4üdür. (Vpk= 1.414 x Vrms) Bir sinüs dalgası için tepeden tepeye voltaj, tepe voltajının iki mislidir. (Vpp= 2 x Vpk)
Çok güzel anlatmışsınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,022
Son üye
asenkronmotor

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri