WinCC Flexible timer hk

ladre71

Üye
Merhaba Arkadaslar;
Benim bir konuda tercrubelerinize ihtiyacim var.WinCC flexible ile programlayacagim panelden herhangi bir timerin TV degerini degistirmek istiyorum.panelde 'saat-dakika-saniye'olacak sekilde setleyebilmek icin neler yapmam gerekli.Bana yapılmıs bi ornek gonderebılırsenız cok sevınırım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Simotion Scout ta linkteki komutları yazarak Wincc Flex te 'time' olarak girdiginiz degiskeni(ekranda saat:dakika:sn formatında) 'timer pt' zaman set degeri olarak kullanabilirsin. Simatic managerda da aynı komutların oldugunu dusunuyorm . kolay gelsin

aynı sekilde timer degeri de tersi komutlarla ekrana gonderiliyor

Son düzenleme:
merhaba;
saat dak san gireceksen işin zor ama imkansız degil.
panelden time olarak girer programda s5 time çevirip bilgiyi işlersin.
gerçek zaman saatini kullanır karşılaştırma ile işlem yaparsın..........
mesajı yazalı baya zaman olmuş sorunu bir şekilde çözmüşsündür sanırım.
yinede çözemeyenlere ilham versin diye yazdım.

Arkadaslar hepınıze cok tesekkur ederım.sorunu cozdum.FC 12(DATE_ANT_TIME)Kullanarak.gercek zamanla, data blokta blogunda olusturdugum zamanı karsılastırdım.

Herkese selamlar;
Benim sorunum şöyle;
Makinanın 1 çevrimi için geçen süreyi hesaplamam gerek.
Aslında s_pext timer kullanarak bişeyler yaptım ama verim alamadım. timerin kontağına çevrim_ok kontağını bağladım. çevrim başladığında timer sayıyor,bitince resetleniyor. tv değerinden, BI değerini çıkarınca farkı buldum ve db'ye yazdırdım. Panelden farkısürekli görüyorum. Ben en son fark ne ise sabit olarak görmek istiyorum. Örneğin fark 30 s. ise diğer çevrime kadar ekranda kalmıyor. çevrim başladığı zamanda tekrar panelde baştan sayıyor.
yadımlarınızı bekliyorum

Merhaba,
anladığım kadarıyla aldığınız farkı her çevrimde (CPU çevrimi) aynı DB adresine yazıyorsunuz. Yapmanız gereken yükselen veya düşen kenar kullanarak makine çevriminin sonunda bu farkı almanız ve ilgili adrese yazmanızdır.
Ayrıca timer kullanarak makinenizin çevrim süresini doğru olarak hesaplayamazsınız. Gerçek süreyi bulabilmek için kesme OB lerini kullanmanız gerekir.

oozkeser bilgi için sağol.
sfc1 kullandım plc saatini okudum. bir sfc1 daha kullandım, önüne çevrim_ok kontağını bağladım. sonra FC34 ile iki SFC1 sonucunun farkını aldım. Ama gene olmadı. :(
kesme OB si kullanmadım hiç. Biraz daha detay vermeniz, hatta örnek verebilirseniz sevinirim. Bende bu arada kesme OB konusunu araştıracağım. Cevap bekliyorum.
Teşekkürler

Bu arada makinanın çevrim süresini değil makinada yapılan bir işin, örneğin a-b-c sıvıları dolduruyor olsun.a sıvısı için " ne kadar zamanda dolum yapılıyor" bu zamanı ölçmek istiyorum. Dolum işi bitince bit çıkışı alıyorum.

Gerçek zaman saatini kullanıyorsan sorun yok. Yapman gereken işlem ana hatları ile şunlardır;
A işinin başladığını bildiren bir bitin yükselen/alçan kenarını kullanarak sfc1 den zamanı DB ye yada M ye kaydet, yani hafızaya al.
A işinin bittiğini bildiren bir bitin yükselen/alçan kenarını kullanarak sfc1 den zamanı başka bir DB ye yada M ye kaydet, yani hafızaya al.
Elde ettiğin iki değerin farkını aldığında A sürecinin zamanını bulmuş olursun.
Yükselen/düşen kenar kullanman bu işte olmazsa olmaz. Eğer kullanmazsan CPU her çevrimde son okuduğu zaman değerini söz konusu adrese yazar.

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri