WinCC problemi

vurall

Üye
öncelikle herkese selamlar,

çok daralttı bu siemens beni, şimdiye kadar kullandığım plc lerin en saçma olanıdır. anlamakta da güçlük çekiyorum. Arçelik'in işleri... siemens olacak mış!!

neyse plc yi bir şekilde programladık ta operatör panel çingenelik yapıyor. önceden kullanılmış bir panelim var elimde.içerisinde hazırlanmış bir program var ve bu programla plc me bağladığımda tag ların çalıştığını gözlemleyebiliyorum. Haberleşme portunda bir problem olmadığı kanısındayım. zaten çalışan bir makineden sökülmüş ( fazla çalışmışlığıda yok )

TP177 Micro panelim. bin bir güçlükle bulup yükledim " WinCC Flexible 2007 Micro " programı hazırladım her şey bitti lakin programı TP177 micor ya yükleyemyiorum

program kablom USB/PPI multimaster kablosu
PLC'm S7200 CPU224
Panel TP177 Micro

bağlantı sırasında verdiği hata

"A connection could not be established.
Please check your settings, ports, cable etc..
The executed action was not successful."

aynen budur. USB kablo takılı ikende aynı hatayı veriyor, yokkende aynı hatayı veriyor.

PG-PC Interface ayarlarında kablo seçimimi yaptım, yine detaylarında USB olarak belirttim
winCC flexible içerisindeki ayarıda USB olarak ayarladım.

nafile. ayrıca siemens kullanan bir arkadaştan fiili destek aldım ama o da işimi görmedi .

ricam böyle bir problemle karşılaşan arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum veya eksik gördüğünüz bir şey varsa, bir yanlışım varsa...

şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bir de TP177 menüsü içerisinde S7 Transfer Settings kısmını WinCC Flexible projesi içindeki Connection sekmesinde bulunan HMI Station Adress kısmı ile aynı hale getireceksiniz. Ayrıca operatör panelinin kendi üzerindeki ayar sayfasından bağlantı tipini MPI/DP vb. seçmeniz de gerekir. Son olarak da bağlantı seçimi yaptığınız ekranda Remote Access isimli kutucuğu da seçmeniz gerekir.

Bu anlattığım şekilde WinCC Flexible üzerinden TP177'ye program gönderebilirsiniz, yanlız bir sorun var elinizdeki panelin seri numarasına göre WinCC Flexible'ı desteklememe durumu da oluşabilir, bunun içinde WinCC Flexible menüsündeli File >> Transfer >> OS Update menüsünü kullanarak panel firmware'ını güncellemeniz gerekebilir.

mevzu zaten burda firmware update i bile yapamıyorum...bu sebeple oluşturduğum wincc projesi ile ilgili bir ayar eksikliği olduğunu düşünmüyorum. firmware update yapmaya çalışsa bağlantı yaptığına emin olacağım. ondan sonra kablo-wincc-panel üzerindeki probleme odaklanma imkanım olacak. hiç bağlantı kuramıyorum.

USB portuna USB/PPI kablosunu takınca bilgisayara bağlantı kablosunu tanıyor. aygıtyöneticisinden takılan bu cihazı görebiliyorum. bağlantı kurmaya çalışırken üzerindeki RX ve Tx ışıklarında çok kısa bir süre hareket oluyor sonra kesiliyor. ???? !!!!

panel üzerindeki menüde herhangi bir bağlantı ayarı yok... olanların tamamını sana yazayım

loader isminde bir pencere startup ta önüme geliyor üzerinde 3 buton var
Transfer
Start
Control Panel

transfere bastığımda açılan pencerede sadece yükleme ekranı geliyor ve " connecting host... " şeklinde bir yazı var ...

Start butonun bastığımda önceden yüklenmiş olan program çalışmaya başlıyor...

Control Panel tuşuna bastığımda yine objeli 3 butonla karşılaşıyorum
OP
Password
Transfer

Op butonuna çift tıkladığımda bir pencere açılıyor
bu pencerede dört seçenek var
<<<DİSPLAY>>>
Contras ayarı yapabiliyorum
ekranı yan ve dikey kullanma seçeneği var
birde stratupta bekleme zamanı diye bir seçenek var

<<<Device>>>
Burada Panelle ilgili versiyon bilgiler ifelan var herhangi bir ayar bulunmuyor sadece bilgi ekranı

<<<Touch>>>
bu kısımda bir seçenek var oda touch screen çalışmasını test etme işlevi görüyor

<<<Licanse>>>
bu pencerede de sadece yazı bulunuyor

Önceki menüdeki Transfer butonuna bastığımda
Channel 1 şeklinde bir radio buton var. aktif veya deactive edebiliyorsun.
ikisinde denedim

Tüm ekran programı budur. başka bir yerde başka bir menü varsa nasıl gireceğimi anlatın bakayım

ilgin için teşekkür ediyorum

Burada TP177 micro'nun kullanım kılavuzu olacak buradaki yönergeleri takip edip tekrar bağlantı kurmayı dener misin?

Titus kardeş ilgin için teşekkür ederim... sorunu çözdün detayları bildiriyorum

Tüm problem siemens şirketinin pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor. Öncelikle bir çok PLC ve Panel kullanan birisi olarka yorumlarımı eklemek isterim

Siemens üniversitelerde eğitim paketleri bulunduğu için ve bir dönem türkiye teknoloji ihtiyacını Almanyadan temin ettiği için sürekli piyasada bulunan bir marka. Kendi istek ve arzularım ile hiç bir ürününü hi bir uygulamamda tercih etmem.

Sebepleri :
Software leri para ile satıyorlar
Ara bağlantı kabloları para ile satılıyor
version farklılıklarında bir başka marka gibi problemler yaşıyorsun
Programları basit değil
fiyatları ucuz değil
teknik servis berbat
en iyi kullanıcılar bile kendilerini sürekli güncel tutmadıklarında cahil kalıyorlar
pazarlama mantığı berbat
almaya mecbur sun gibi davranıyorlar
....

Ben şahsen protesto etmeye karar verdim. siemens kullanmayı ilke edinmiş şirketlere ( özelikle PLC ve Panelde bu tercihler ağırlıklı ) bağka PLC ve Panel den 1 er adet yedek vereceğim...

Siemense HAYIR kampanyası başlatıyorum

ŞİMDİ PROBLEMİ ANLATAYIM DA GÜLÜN BİRAZ

USB/PPI Multı Master kablosu versıonu düşük müş. Bu sebeple program yükleyemiyormuşum.
benim kablomun vers,yonu E-Stand:02 bana gerekli olan E-stand:05 ve üzeri.
ne fark var ? diye soruyormuşsunuz gibi hissettim bir an.
cevap veriyorum
Hardware olarak hiç bir fark yok. İçeriğindeki firmware ( yazlım ) farklı ve bunu update edemediğiniz için siemens kendisi size update edilmişini satıyor. ne kadar basit değilmi?

USB ye taktığınız bir ürünün versiyonu düşük. ( yazılım ) ve siz bunu bir programla yapabilmenize rağmen 140€ ödeyerek yenisini alıyorsunuz...

mecbursunuz çünkü

2 haftalık TP177 micro programlama çabamı bitirmiş durumdayım. bende bittim tabi. bir ara saçımı başımı yolasım geldi...

Dostum Sen beceriksizsen Siemens ne yapsın?
Çamur atmak ne kolay değil mi?
Senin eksilerine bende artılarla yanıt veriyim
Tüm siemens yazılımlarını netten bulup bedava kullanabilirsin. Evet o süper yazılımları o bomba yazılımları netten indirip bedava kullanabilirsin. Bisürü siemens kullanıcı olduğu için çok rahat destek alabilirsin. Automation.siemens gibi bi site var. Cp5611 kartla tüm siemens plc'lere bağlanıp yazılım yükleyebilirsin. Ek olarak plc'ye cp modülleri takıp basit bi ethernet kabloyla daha sonra uzaktan çok rahat ulaşabilirsin.Bedava Scada yazıp tüm verileri görebilirsin. Operatör paneli haberleşme kablolarını kendin yapabilirsin tabi biraz becerikliysen.
Siemens kendini kanıtlamış bi marka. Kalitesi de belli. Etrafa çamur atmadan önce bence kendinize bi bakın. Siemens bana para vermiyor böyle konuşayım diye. Görüyorum etrafta ne var ne yok. Böyle bi markayı karalamak ne kolay sizce. S7-400 kullan biraz. uğraştığın S7-200 piyasadan kalkacak yakında. iyi şanslar.Siemens'siz güneşli günler :p

netten bedava bulduğun yazılımlar yasal değil sonuçta. siemens kalitesine lafım yok. ama herşey ücretli. olayı beceriksizlik olarak yorumlama derim. arkadaş yapmış sonuçta bişeyler. ve düşüncelerini paylaşmış. birçok konuda bana göre haklı. s7400 kullan diye bi seçenek yok zaten. küçük uygulamalarda s7200 orta çaplı s7300 büyük çaplı uygulamalarda s7400 derim. s7200 kalkma durumu yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,848
Kullanıcılar
450,951
Son üye
İrfan POLAT

Yeni konular

Geri