XLPE kablo arızası/patlaması

Sistem krokisi özet olarak bu şekilde.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mavi ile çizilen 3 adet 9 metrelik xlpe ,kısım kısım direğe temas ediyor.

9 metre uzun mesafe değil.Tüm tesisatı yenileyin.
Sami Bey , daha önce dediğiniz gibi yeniledik. fakat tekrar aynı durumu yaşıyoruz.

Sami üstadın dediği gibi tek taraflı topraklanmasi gerekir.İki taraflı kısa mesafe topraklama da sürekli patladığına şahit oldum.

topraklama yapılmadığından dolayı olduğunu düşünüyorum kablonun kılıfını topraklamazsanız, kılıfta çevredeki manyetik alanlardan dolayı gerilim endüklenir. buda kablonun yalıtım kısmında kısmi deşarjlara buda kablonun yalıtkan kısmında ağaçlanmaya sebep olabilir bunun sonucunda da tam delinme ile kablo patlar

Değerli yorumlarınız benim için çok onemlidir ustadlarim yarin mumkun olursa mevcut iyileştirmeleri resim olarak sizlerle paylaşirim

Vermiş olduğunuz fotoyu biraz iyileştirdim . ( aşağıda )
Kabloların düzene sokulması .

Daha önce link vermiştim .!!!
Sn. @tknsyn arkadaşımız bu linkte ve şimdi bu konu yazısındada belirtmiş olduğu gibi .!!!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/xlpe-kabloların-topraklanması.786/#:~:text=XLPE kabloların en azından tek,taraftan topraklama yapılan uygulamalara raslanmaktadır

+ Kabloların düzene sokulması .

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…