yıldız-üçgen

Generatör veya transfo.de Yıldız bağlantısını birleşim noktasından topraklayıyoruz ama neden üçgen bağlantısını topraklamıyoruz iyi çalışmalar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yıldız noktası .. O ... noktası olduğundan dolayı işletme topraklaması denilenişlem yapılır.üçgen bağlantıda uçlar aktif olduğu için yapılmaz(yada topraklama trafosu kullanılarak yapılır) diye aklımda kalmış...

üçgen bağlantının herhangi bir yerini toprakalmaya kalkmaya çalışırsan kısa devre olur,yıldız bağlantıda ise arada sargı direnci olduğu için yıldız bağlanabilir

kardeş sıfır noktası adı üstünde.yüksüz nokta.dolayısıyla toprak bağlasan bile kısadevre olmicaktır.ama üçgen bağlantıda toprağa bağlayamazsın..şebekeyi bağlamakla aynı anlama gelir.yani üçgeni topraklayacağına direk şebekeyi toprakla aynı şey sonuç güüümmmmm

Ufuk arkadaşomız gayet net anlatmış arada bir direnç olmayacağı için güüüümm

usta arkadaşlarım size bir soru sorucam yardım ederseniz sevinirim.220 V enerjiyi,yıldız bağlantının sıfır noktasından nötür alarak tri fazeye ceviyorlar bu işlemi kapsamlı bir şekilde bana anlata bilirmisiniz.teşekkür ederim

Yani 220 v 380 v trafo kullanarak yapılıyor da yıldız kısmını bende anlayamadım...

kısa devre derken üçgen bağlantının herhangi bir noktasına bağlarsan kısa devre olur dedim ve şekille açıkladım yoksa yıldız bağlantıda malum sıfır noktası zaten ve şeklinide o yüzden gönderdim

220 volt enerjiden 3 fazmı elde ediliyor tam olarak bunumu söylemek istediniz sorunuzu anlayamadım ?

Son düzenleme:
Diğer arkadaşlarımızın dediği gibi sıfır noktasını toprağa bağlayabilirsin.Arkadaşımız resim ekleyerek çok güzel öz bir şekilde belirtmiş teşekkürlerimizi iletiyoruz (+ pop.AMa sakın üçgen noktasını toprağa vermeyesin...derim.!!!!!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…