yıldız noktası topraklaması

tuğrul90

Üye
yıldız noktası topraklaması projelerde 50 kva trafo içinde 400 kva trafo içinde 50 lik kablo
gösteriyor.halbuki 400 kva trafonun nötr kablosu 70+70 kullanılıyor.bu 50 lik kablo satndartmı
mı. bütün trafolarda 50 lik mi yani.bir sorun oluşturmuyormu.
birde projelerde hatta enerjinin alındığı yerde gevşek bağlantı gösteriliyo. neden gevşek bağlantı deniliyor acaba.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yıldız noktası topraklaması,70 mm2 yeterli olduğu için,standart olarak o kesitte kullanılıyor.Gevşek bağ gösterilmesi ve yapılması sebebi,enerji alınan direk tepesine ilave yük getirilmek istenmemesidir.

Ekli dosyalar

• koruma-işletme topraklaması birleşik kesit hesabı.jpg
    koruma-işletme topraklaması birleşik kesit hesabı.jpg
    32.5 KB · Görüntüleme: 179
  • koruma-işletme topraklaması ayrı kesit hesabı.jpg
    koruma-işletme topraklaması ayrı kesit hesabı.jpg
    30.5 KB · Görüntüleme: 164
Yaptığınız hesapta acaba zamanı 0.5 saniye almanızın resmi yönetmeliklerde veya iec gibi standartlarda bir dayanak noktası var mıdır?

Bunu neden soruyorum çünkü oradaki iletken trafonun AG buşinglerinde oluşan kısa devre akımını teorik olarak taşımak zorunda ve oradaki kısa devre süresi de eğer kesicili trafo koruma hücresi sistemde kullanılmışsa TEİAŞ'ın kesici şartnamesinde maksimum kesici açma süresi 80 ms olarak tanımlanmıştır. Ben kendi hesaplamalarımda bu şekilde bir sistem kullanıyorum ama eğer bununla ilgili bir dayanak noktası varsa bilmek isterim.

Eğer bununla ilgili net ve kesin bir yönetmelik biliyorsanız bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekteki bilgiler yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• Topraklama.rar
    90.8 KB · Görüntüleme: 69

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm