yıldız ve üçgen bağlama hakkında

selluka_34

Üye
eğer yıldız ve üçgen bağlı bağlı sitemlerde direnç yerine bobin ya da kapasite bağlı olduğunu varsayarsak teorik olarak ne gibi sonuçlar elde edebiliriz?

bi sorum daha var :)

Üç fazlı motorlarda yol verme olayları ne şekildedir? Bunu yıldız üçgen yol verme gibi kavramlar üzerinde düşünürsek sonuçlar ne olur??

ilginize şimdiden teşekkürler.........

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selluka_34 ' Alıntı:
eğer yıldız ve üçgen bağlı bağlı sitemlerde direnç yerine bobin ya da kapasite bağlı olduğunu varsayarsak teorik olarak ne gibi sonuçlar elde edebiliriz?

bi sorum daha var :)

Üç fazlı motorlarda yol verme olayları ne şekildedir? Bunu yıldız üçgen yol verme gibi kavramlar üzerinde düşünürsek sonuçlar ne olur??

ilginize şimdiden teşekkürler.........

1.sorunda bir şey anlamadım ??
2.sorunun cevabıda sitemizde mevcuttur (arama yapmadan konu açmayınız)

demek istediğim yıldız veya ücgen bağlamada (farketmez) direnç, bobin ya da kondansatör bağlamak farklı sonuçlar yaratır mı? evtse bunlar ne gibi sonçlardıR?

(dier soru için pardon)

Devreye bağlanan direnç yol verme amaçlıdır ve sargılara seri baglanır.Kondansatör bağlarsan
sistemi kompaze etmiş olursun,bu işlemi motora kontaktörle yaparsan,motorun daha az akım çeker.

sanırım arkadaşımızın demek istediği motor yerine dirençlere ve ya kondansatörler yıldız/üçgen yol versem neler olur.

kondansatör ve bobin ters ama aynı karakteristiktedirler o sebeble kondansatör için uygulanabilir. ilk şarj esnasında 220 geleceği için ani akım çekmesi azalır ... aynen motor gibi modelleyebilirsin. Ama omik yüklerde (mesela reziztans) sadece 2 kademeli bir ısıtıcı elde etmiş olursun yol verme açısından hiç bir avantaj sağlamaz.

eğer soru şu şekilde ise dirençle kademeli yol verme sisteminde direnç yerine kondansatör kullanmaksa. ki bu sistemde yıdız/üçgen tabirinin ne işi var? (genede uygulanır ve motor bobinleri ile kondansatörler 50hz de rezonans a gelirse o zaman şenlik var demektir)

arkadaşlar motor olsun kondansatör olsun her ikiside yıldız veya üçgen bağlanabilir önenli olan neyi bağlayacaksak kaç voltta göre yapılandırılmış olaması önemlidir kondan satörlerin yıldız ve üçgen bağlantılı olanlarıda mevcuttur zaten etiket değerlerinde yazar önemli olan çalışma gerilimidir.üçgen yıldız yıldızıda üçgen bağlamamassın.cihaz hangi gerilimi istiyorsa o gerilimi vermelisin ne eksik ne fazla tabiki bunların belli bir toleransı vardır bunların üstüne ve altına çıkmamaka lazım

burda neyi konuştuğumuzdan şüpheye düştüm şunu bir netleştirelim.

1. motor gibi diğer elemanlara Y/Ü yolvermeden mi?
2.motoru seri dirençle yol (kademeli) vermede direnç yerine kondansatör bağlamaktan mı?
3.Yıldız bağlı bir motor üçgen bağlanırsa neler değişir mi? ya da tam tersi

bakıyorum hepimiz ayrı şeylerden basediyor gibiyiz de, kusuruma bakmayın yoksa ben mi soruyu tam kavrayamadım?

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,332
Son üye
coskunomar

Yeni konular

Geri