yardım : demand sınır ihlali

djkursun

Üye
işletmemizin anlaşması demand max. 4MW ve maximum çalıştığımız zamanlarda sepamlarda gördüğüm en fazla değer 4,2MW
fakat sayacın demandını günlük hesapladığımızda 4,6 ila 4,7 MW çıkıyor
ve sabah 6 ila akşam 10 arası Şebeke kesicisi açık kojen ile çalışıyoruz sadece gece tarifesinde 8 saat şebekeden çalışıyoruz sorun ne olabilir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hocam siz demand dan ne anlıyorsunuz bu bir ikincisi demand sayaçtan hesaplıyoruz dediniz bu merak ediyorum sayaç zaten demandı kaydeder konuyu biraz açarsanız size yardım edebilirim........

sepam aşırı akım rölesindeki deger akım trafolarının koruma bağlantıları oldugu için sepam daki degerlerin hata oranı fazladır.yaklaşık %3 gibi hata payın var.onun için sayaçtaki deger doğrudur.

bence hata payı yok neden? çünkü kojen paneli , sepamlar , yük atma sistemi v.s her birinin üzerindende max 4,2MW okuyorum.. üstelik max değer aşımı olsa gündüz olur çünkü işletmeler gündüzleri tam yükte çalışır gece daha sakin oluyor ve max çektiğimiz güç 3,5MW civarında seyrediyor..
fakat sayacın yazdığı değere göre gece 3:15 ve 4:30 da 4,7MW çekilmiş :S

sepamlar dedigin model nedir.aşırı akım toprak rölesimi?
eger aşırı akım ve toprak koruması işini sepamlar yapıyosa üzeririnde ne kadar yük atma sistemide olsada hata payı vardır.
ben siemens 7sj62 röle ile aynı akım trafosunu kullanarak ölçü uçlarına sayaç baglayarak deneme yaptım.akım trafo üzerindeki yük %60 yükle çalışan yerde %1 gibi hata yaptı.%10 yükle çalışan yerde ise hata %4-5 hatta daha fazla oldu.

benim sepamlarım '' merlin gerin series 20 ''

başka bir sepam bağlayıp denesem hata payı daha düşük olabilirmi sizce ?

sepam la alakası yok sepamın degil akım trafosunun class ı önemli (ölçüm hassasiyeti)
sepama gelen akım bilgileride mecburen koruma amaçlıdır.başka bir röle takıp denemeniz anlam ifade etmez.
sanıyorum sayaç yanlış okuyor diye düşünüyorsunuz.
test edecekseniz akım trafolarının ölçü için olan sekonderine hassasiyeti yüksek bir enerji analizörü baglayıp test etmeniz.

Son düzenleme:
bence hata payı yok neden? çünkü kojen paneli , sepamlar , yük atma sistemi v.s her birinin üzerindende max 4,2MW okuyorum.. üstelik max değer aşımı olsa gündüz olur çünkü işletmeler gündüzleri tam yükte çalışır gece daha sakin oluyor ve max çektiğimiz güç 3,5MW civarında seyrediyor..
fakat sayacın yazdığı değere göre gece 3:15 ve 4:30 da 4,7MW çekilmiş :S

Tesisinizde kullanılan güç aşağı yukarı bellidir. Güç zaten 3.5MW larda dolaşıyorsa Tedaş'a demand artışı için başvurmanızı öneririm.

Son düzenleme:
işletmemizin anlaşması demand max. 4MW ve maximum çalıştığımız zamanlarda sepamlarda gördüğüm en fazla değer 4,2MW
fakat sayacın demandını günlük hesapladığımızda 4,6 ila 4,7 MW çıkıyor
ve sabah 6 ila akşam 10 arası şebeke kesicisi açık kojen ile çalışıyoruz sadece gece tarifesinde 8 saat şebekeden çalışıyoruz sorun ne olabilir?

Sepam S20 dagıtım tesisi (hat) korumasında kullanılan bir röle ve toroid akım trafosu ile kullanılır yani class:1 dir
ölçü devresinde sayaç akım trafosu üzerinden yüke cıkar class:0,5 dir bu durumda senin okudugun degerler normaldir
dogrusu sayaç üzerinden aldıgın demant bilgisidir:)

Slm, sanırım Demand ile ilgili TOU değerlerini almlısıız, bu dğerler ışığında yük kaydırması gereklimidir, değilmidir bunu öğrenmek gereklibu amaçla bir çok demand değerii ve zaman dilimlerine göre hesap yapan cihazlar için linkimizi veriyoruz, lütfen bakınız. İYİ ÇALIŞMALAR.

Demand Kontrol, Tarife Kontrol, Tarife Hesaplar, Enerji Analizr

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri