Yeni CNC'nin zamanı geldi

Felsefeyi sevmiyordum ama bu sohbet bana sevdirmek üzereydiki ayılttın beni @window_s :)

Abi asfalt çok farklı bir konu. Yazmaya başlarsam mesaim biter.

Y ekseni için 2 tane 57 HS 22 motor aldım. Var olan minikleri çıkarıp tornada kullanacağım.

Minikler 2.8A miydi Suat

Hatırlayamadım abi. En fazla 2A onlar.

2.8 / 5.7 A

Frezede test etmeye devam et.
Torna için >/= 4.5Nm..

Civata seçimlerinizle ilgili birkaç şey sormak istiyorum. Fikir vermesi benim için yeterli.

Civatalarda dişsiz kısmın delik çapını kaç alıyorsunuz, bir çap için örnek verseniz yeterli?
Kullandığınız civata kalitesi nedir? Paslanmaz civata fiyatı nedeniyle mi tercih edilmiyor yoksa başka bir nedeni var mı?

Dişsiz kısım da dişli kısımla aynı kalınlıktadır.

Ben metrik 6 vida kullanacaksam deliğini 6mm deliyorum. Gerektiğinde mesela .5 mm genişletiyorum. Daha fazla genişletmem gerekiyorsa tasarımda ve/veya kesimde hata vardır.

Benim favori vida seçimim siyah imbus vidalar. Hem ucuz hem yıllardır hep aynı vidaları kullanıyorum.

Paslanmaz vidalar çok pahalı.

Yüzey sigma profilleri altında dizili olan 40x80 profillere nasıl sabitleyeceğime karar veremiyorum. 2 seçenek var:

1- Köşe bağlantı ile sabitlemek (39 tane gidiyor. 3 liradan güzel para)
2- Yüzey profilinin kanallarına 5mm delikler açıp altındaki sigmanın kanalındaki T somuna sıkmak. Deliğin üstü havşa başlı vida için konik olacak.

Yüzey profilde 4 kanal var. Birinci ve sonuncu kanallara vida atayım (veya köşe bağlantı kullanayım) diyorum.

Köşe bağlantı kolayıma gelir fakat parasından kaçıyorum. 39 tane yüzey profilleri için ve altındaki sigmalar için 32 tane gerekiyor.

39+32 = 71 adet
71 x 3 = 213TL ediyor : )

yuzey_havsa.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri