Yeni hat cekmeden banyo fanını ayirma

xksefa

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Banyomda fan ve lambalar ayni anda calisiyor tek anahtar üzerinden. Ben bu anahtari ikiliye cevirip bir wifi modul vs ile fan ve lambalari ek kablo cekmeden ayirabilir miyim?

Fana giren kabloya mudahale edebiliyorum. Lambadan atlama yapılmış.

Umarım anlatabilmisimdir.

Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu ürünler olabilirmi ?

https://www.hepsiburada.com/afark-a...-wi-fi-akilli-duvar-anahtari-pm-HBC000002KYS3

https://www.hepsiburada.com/sonoff-...li-dokunmatik-duvar-anahtari-pm-HBC00006BDJVJ

BŞ.png

gunsan-eqona-vavien-anahtar-baglanti-semasi.jpg

Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Fan anahtara bağlı olarak değil de bağımsız çalışacaksa, kanal müsaitse susta ile lambaya kadar bir kablo daha çekilmesi ve fanın atlama kablosu ayrılmalı. Böylece fan da lambadan bağımsız kontrol edilebilir. Gerekli ve kullanışlı mı bilemem ama istenirse akıllı bir röle ile de kontrol edilebilir.

Aslında tam olarak istediğim şey fanın ayrı bir anahtarla açılıp kapatılabilmesi. Susta ile denedik ama olmadı çünkü kanallar kapalı malesef susta ilerlemiyor. Ben de sustasız çiftli anahtarla kontrol edebileceğim bir çözüm arıyorum aslında. Yani kablo çekmeden ikili anahtar üzerinden aç kapa yapabilmek tam istediğim şey.

Merhabalar.
Wifi röle modül,kumanda,ikili anahtar farketmeksizin her şekilde yapabilirsiniz.
Öncelikle lambaya gelen besleme hattını ele alacağız.
Faz ve nötr den oluşan besleme hattında gereken ölçümleri yapalım faz hangisi nötr hangisi tespit edelim.
İşin bundan sonrası en kolayı.
Besleme hattına gelen faz kablosu ikili (komütatör) anahtarın tek taraftaki klemensine bağlanacak.
Lamları besleyen faz kablo anahtarın bir çıkışına,
Fanı besleyen kablo anahtarın ikinci çıkışına bağlanacak.
Bütün nötr kabloları ortak şekilde birleştirilecek.
İki kanallı kumanda veyahut wifi röle kullanacaksanız,
Yine lambaya gelen besleme fazı röle üzerindeki com ucuna girilecek ve ikinci kanala faz kablosu paralel köprü yapılacak.
1.röle no çıkışı aydınlatma faz kablosuna
2.röle no çıkışı fan besleme faz kablosuna bağlanacak.
Yine gerekli bütün nötrler ortak şekilde birleştirilecek.
NOT:
Elektrik asla şakaya gelmez hafife alınmaz.
Küçük işlerden bişey olmaz gibi bir düşünceyi kabul etmez.
Gereken ölçümleri dikkatli şekilde yaptıktan sonra enerjiyi keserek çalışma yapmalısınız.
Hayırlısı olsun.

Uzaktan kontrol edilebilir olmasına gerek duymuyorum aslında. Sadece ikili anahtarla kontrol edebileyim yeter. Yani aslında tek giden bir kabloyu 2ye ayırabilmek gibi bir amacım var ve anladığım kadarıyla bunu yapabilirim.

Bu durumda alabileceğim en uygun ürün ne olacaktır?

Tek kabloyu iki üc kablo yapmak gerekiyorsa en son çare olarak,
Mevcut kablo boru içinde hafif çekildiği zaman oynuyorsa geliyorsa bu mevcut kablonun ucuna iki veya üç kablo bağlayıp çekmek suretiyle yapılır.
Bu işlem doğru ve başarılı yapılırsa,mevcut tek kablo borudan çıkarken 2 veya 3 tane bağlı kablo boru içine girmiş olur.
Ama yapılan bir hata veya orantısız güç,mevcut tek kablonunda yarı yolda kopması gibi olumsuzluklara sebep olabilir

Hocam ben ek bir kumanda olmadan bunu ikili anahtar üzerinden yapmak istiyorum.
Tek kabloyu iki üc kablo yapmak gerekiyorsa en son çare olarak,
Mevcut kablo boru içinde hafif çekildiği zaman oynuyorsa geliyorsa bu mevcut kablonun ucuna iki veya üç kablo bağlayıp çekmek suretiyle yapılır.
Bu işlem doğru ve başarılı yapılırsa,mevcut tek kablo borudan çıkarken 2 veya 3 tane bağlı kablo boru içine girmiş olur.
Ama yapılan bir hata veya orantısız güç,mevcut tek kablonunda yarı yolda kopması gibi olumsuzluklara sebep olabilir

Tek kabloyu 2 kablo yapmadan anlattıgınız şekilde çözebiliyorsam böyle bir ihtiyacım yok aslında. Ben en basit şekilde fanı ayırmak için yeni kablo çekmem gerektiğini düşündüm o yüzden böyle söyledim. Ama kablo çekmeden de fanı ayırıp, mevcut anahtarı 2li anahtara çevirip onunla kontrol edebiliyorsam daha iyi.

Avizeler için tıkladıkça farklı yanan anahtar modüllerinden lambanın yanına takılarak mevcut tekli anahtarla hem lamba hem fan ayrı ayrı ya da birlikte çalıştırılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,955
Son üye
bekobrky123

Yeni konular

Geri