Yg Tesislerinde İşletme Sorumluluğu

Aldigin dersler arasinda Elektrik Makineleri, Yuksek Gerilim Teknigi ve Guc Sistemleri derslerini aldiysan YG tesislerinde isletme sorumlulugu yetki belgesi alabilirsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar
Bir kamu kurumunda elektrik elektronik mühendisi olarak çalışmaktayım. İhale, yaklaşık maliyet, keşif metraj kontrol işlerini yürütmekteyim. Bir haylide işim yoğunken idarenin sorumluluğu altında bulunan tüm şantiyelerin elektrik tesisatların trafolarının Bakım onarım ve işletme sorumluluğu için görevlendirildim. YG tesislerinde işletme sorumluluğu belgesini EMO'dan almıştım daha önce kurumda bunu bildiği için görevlendirmeye beni yazmışlar. Bu kadar işin arasında bu işlerin altından nasıl kalkacam bilmiyorum ve trafo ve yüksek gerilimle ilgili pek bir bilgimde yok. Şunu sormak istiyorum kamuda çalışan bir mühendis kamu kurumlarının trafo ve elektrik tesisatlarının kontrollüklerini(işletme sorumluluğunu) yapabilir miyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca ilk olarak ne yapmam gerekiyor bu çok büyük bir sorumluluk ve ne yapacağımı biliyorum.
Aldiginiz sorumluluklar hakkinda yaptiginiz calismalari anlatir misiniz? Bende belge almistim ama hic sorumluluk almadim ama ileride almayi düşünüyorum

Sorumluluk almayı düşündüğün firmayı önce bir gez YG tarafını incele. Adam olması için çok masraf yapılması gerekiyorsa hiç bulaşma hemen kaç.

YG tesislerinde isletme sorumlulugu yasli uzmaninda degindigi gibi biraz sikintili. Trafo tesislerinin tum eksikleriyle ilgili bir kesif hazirlayip yaziyla ilgili birime yaziyla bildirdim. Simdi bir tane tesisi ve bir santiyenin elektrik tesisatini yenilecegiz yazismalar az cok ise yaradi.Oncelikli olarak tum yetki alanimda bulunan santiye ve trafolarla ilgili rapor tutup bu raporlara kesif ozetlerini ekleyip yaziyla bildirdim

YG tesislerinde isletme sorumlulugu yasli uzmaninda degindigi gibi biraz sikintili. Trafo tesislerinin tum eksikleriyle ilgili bir kesif hazirlayip yaziyla ilgili birime yaziyla bildirdim. Simdi bir tane tesisi ve bir santiyenin elektrik tesisatini yenilecegiz yazismalar az cok ise yaradi.Oncelikli olarak tum yetki alanimda bulunan santiye ve trafolarla ilgili rapor tutup bu raporlara kesif ozetlerini ekleyip yaziyla bildirdim
Olumlu donusler oliyor mu. Eksikliklerini bildirdiklerinoz duzeltiliyor mu yoksa ayni tas ayni hamam devam mi

Olumlu donusler tabi aliyosun. Sen eksikleri kuruma yazili olarak tutanak tutup bildirdigin takdirde sorumluluk kurumun oluyo. Ben kendi kurumumun isletme sorumlulugunu yaptigim icin kendi kurumumla ilgili eksiklik yazip tutanak tutmam biraz sikintili oluyo ama disardan isletme sorumlulugu yapiyosan elin daha rahat. Santiyeler ve trafo tesislerine bakiyosun topraklama duzgun degil hicbirinde kacak akim salteri yok yagmur kar panolarin icine doluyo can ve mal guvenligi sifir.

Sorumluluk almayı düşündüğün firmayı önce bir gez YG tarafını incele. Adam olması için çok masraf yapılması gerekiyorsa hiç bulaşma hemen kaç.
Uzmanim isin ehli olarak sizin tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum. Oncelikle sunu sormak istiyorum trafo tesislerinde dikkat ettigimde hepsinde ayri bir topraklama yapilmis. Isletme topraklamasiyla koruma topraklamasi birlestirilmeli mi yoksa ayri mi.olmali. ayrica parafdur topraklamasi da ayri mi yapilmali ve bunlarin topraklama direncleri kac ohm olmasi gerekir. Simdiden tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,999
Kullanıcılar
451,208
Son üye
elchip

Yeni konular

Geri