YILDIZ ÜÇGEN SORU

!Rf4N

Üye
arkadaşlar bilmiyorum kiminize göre basit bir soru olacak ama benim aklıma geldi ve cevabını bir türlü bulamadım ya da biliyordum unutum foorum sayfasında da aradım bir türlü bulamadım. sorum Asenkron motorlar yıldızda mı daha çok akım çekerler üçgende mi bizim 5.5kw dan ve daha büyük güçlü motorları yıldız üçgen yapmaktaki amacımız ne tamam üçgende ilk kalkınma anında 1.73A fazla akım çeker o zaman niye 5.5kw ve büyük güçlü motorlar da yıldız üçgen devre kullanılıyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yıldız da sargı başına 220 volt düşer 5,5 kw motor küçük motor degil ama karşıladıgı yük 220 voltla çalışmasını kaldırmaz üçgende ise sargılara 380 volt gelerek motorun tam kapasitede çalışması sağlanır buda yüzde 85 verimle çalışması demektir.

yıldız da sargı başına 220 volt düşer 5,5 kw motor küçük motor degil ama karşıladıgı yük 220 voltla çalışmasını kaldırmaz üçgende ise sargılara 380 volt gelerek motorun tam kapasitede çalışması sağlanır buda yüzde 85 verimle çalışması demektir.
Arkadaşım Yıldızda Her sargıya 220 V. , Üçgende ise 380 V. düştüğü doğru ama işin amacı öyle değil; Amaç kalkış sırasında motorun fazla akım çekmesini önlemektir. Diğer bir tabirle sert kalkmasını önlemektir. Böylelikle motor ve techizatın kalkış anında çekilen fazla akımdan ve mekanik etkiden dolayı hasar görmesi & yıpranması minimize edilmiş olur.
Bir aracın 3. vitesle son gazla kalkması yerine, birinci vitesle hafif gazla kalkması gibi düşünün.

arkadaşlar bilmiyorum kiminize göre basit bir soru olacak ama benim aklıma geldi ve cevabını bir türlü bulamadım ya da biliyordum unutum foorum sayfasında da aradım bir türlü bulamadım. sorum Asenkron motorlar yıldızda mı daha çok akım çekerler üçgende mi bizim 5.5kw dan ve daha büyük güçlü motorları yıldız üçgen yapmaktaki amacımız ne tamam üçgende ilk kalkınma anında 1.73A fazla akım çeker o zaman niye 5.5kw ve büyük güçlü motorlar da yıldız üçgen devre kullanılıyor

Aynı motoru ; Yıldız ve üçgen şekilde bağlayacak olursa (Bu motor tabii ki etiketindeki üçgen çalışma akımı fazlar arası Şebeke voltajına eşit olmalı) akım farkı 1,73 kat olmaz... Hesapla çıkacak oran 1/3 olur... Yani yol alma akımı %66 kadar , 2/3 kadar düşmüş olur...

Motor yıldız çalıştırılırken faz sargılarına uygulanan gerilim az olur, motorun çektiği akım da azalmaktadır. Fakat bu halde motorun güç ve momentinde de azalma görülür...Bu da yine 1/3 kadar olur...

Son düzenleme:
Arkadaşım Yıldız-Üçgen yolvermenin esas amacı motorun ilk kalkış anında şebekeden yüksek akım çekmesini önlemektir.Ayrıca motora bağlı mekanik yükün moment karakteristliğide yolverme şeklinin seçiminde önemli rol oynar.Eğer şebeken güçlü ise ve yükün karakteride direkt yol vermeye müsaade ediyorsa 7,5-11-15kw... motorlara direkt yolverebilirsin.Ancak Türkiyede 5,5kw üzerindeki motorlara yıldız-üçgen veya softstarterler üzerinden yolvermek şartı yönetmenlikte belirtilmiştir.

Peki ASM yıldızda mı daha fazla akım çeker üçgendemi???

üçgende 220 yıldızda 380 bir motor zaten yıldız üçgen kalkış yaptırılamaz (türkiyede yani 380 volt şebekede) direk yıldızda 380 verilir.

Peki ASM yıldızda mı daha fazla akım çeker üçgendemi???

Kısa ve öz açıklayacak olursak;

Üçgende fazla akım çeker.
(tek bobin grubuna 380 volt verilir)

------------

Yıldızda üçgene oranla daha az akım çeker.
(2 bobin seri bağlı sekilde 380 volt verilir.)

Şimdi motor bobinaj detayını bilmeyen arkadaşlar mantıken düşünürsek seri bağlı 2 bobin grubunun mu direnci yüksek olur?

Yoksa tek bobin grubunun mu direnci daha yüksek olur?

cevap: seri bağlı 2 bobin grubunun direnci daha yüksek olur değil mi.

E peki buna göre düşünecek olursak ve azda olsa akım gerilim direnç bağıntısını biliyorsak ne diyebiliriz.

Direnci düşük olan bobin daha fazla akım çekmez mi? (üçgen bağlantı)

Burdan kendini ele veriyor çok detaya inmeye gerek yok.

Slmlar;

Motor yol alma anında demeraj akımından dolayı yüksek bir akım çeker. (Yıldız ve üçgen bağlantıdan fazla. Motorun teknik özelliklerine göre bu akım değişebilir)
Sorunuza gelince; Yıldız bağlantı, üçgen bağlantıya göre faz arası kök 3 kat, Ihat akımı da 3 kat daha az olur. Yıldız üçgen yol vermede ana kontaktör üçgen ve yıldız yol alma için kontakları da aksi bir durum yoksa bu akımlar üzerinden seçersin.
Saygılar.

üçgende 220 yıldızda 380 bir motor zaten yıldız üçgen kalkış yaptırılamaz (türkiyede yani 380 volt şebekede) direk yıldızda 380 verilir.

Türkiye'de 380 V ile direkt Y yol verilir ifadesine katılmıyorum.

Piyasada genelde 7.5 kW ve üzeri motorlarda DY yolverme kullanılır. Doğrudan Y yolverme ancak büyük tesislerde geçerlidir. Şebekesi gerilim düşümünü kaldırıyorsa doğrudan Y yol verme mümkündür.

Herhangi bir yerde bu şekilde dediğim güçten büyük motorlarda doğrudan Y yolverme yapılmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,914
Kullanıcılar
451,077
Son üye
vatan1

Yeni konular

Geri