Zımpara taş motoru

Tekin abi geçmiş olsun..Ne kadar tehlikeli şeylerle uğraşıyoruz ya..Bir kaza geri dönülmeyen ağır sonuçlar meydana getirebilir...Ama zamanla çoğu şeyden soğuyorum..Eskiden elektrik, su arızaları olunca yaptığımda zevk alırdım..Şimdi eskisi gibi değilim..İnşallah bu soğuma devam eder de bırakırım bu işleri...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Merhaba.Evet,sn.Tekin126;söylediğiniz gerekçe çok da mantıklıdır.Ben de bir makineci olarak asıl,yani gerçek sebebini inanın bilmiyordum desem yalan olmaz,ama söylediğiniz gerekçe çok da mantıklıdır.Çünkü kopup da savrulan talaş,iş parçası parçaları,kıvılcım,vb.artıkları dönmeyle oluşan merkezkaç kuvvetiyle,bu savurma gücüyle,aşağı yöne doğru da dönerken tüm sürüklediği malzeme parçaları da yine aşağıya,yukarıya doğru sipersiz olarak da dönerken de,sürüklenen bu malzeme parçalarının büyük çoğunluğu tavana ve gözlere doğru gelebilir,bu çok doğrudur,çok da mantıklıdır.Bir de bu arada geçirdiğiniz bu talihsiz kaza için mazide de kalmış olsa tekrar size geçmiş olsun diyorum.Saygılarımla.

günaydın sayın binbaşi teşekkür ederım benım branşım değıl mantık yürüterek yorum yaptım ikincisi yaşadığım olay mantık yürütmeme sebep üçüncusu bellı bır yaş uzerındeyız ilgili konularda yaşadığım olayları anlatıyorum sanırım genç arkadaşlara tecrübe olur düşünerek meslekı konularda yaşadıklarımı tek dıleğım genç arkadaşlar yaşamasın meşhur ata sözü gıbı lafımız var amerıkayı tekrar keşfetmeye gerek yok kristof kolomb zamanında keşfetmış harıtasını belgelerınıde özelınde tutmamış insanoğluna işik tutmuş bızler okadarını yapmak haddımız değıl ama karınca kararınca bır toplu iğne başi kadar arkadaşlara faydamız oluyorsa bu bizi mutlu eder yıllar önce bir öğrencım tesadüf fabrikadan bir malzeme ıstedım bişeyler vermışım demekkı sadece teklif alacaktım bır baktım ertesı gun kargodan malzeme geldı işimi gordum böyle şeylerle karşılaşmak okadar guzelkı maddıyatı kımse düşünmez ıhtıyaç toplu iğnede olsa gonderılmesı bılmıyorum daha yaş okadarda yaşlı değılım ama duygusallaştıkmı ) benım böyle şeyler hoşuma gıdıyor mutlu oluyorum bu arada oğretmen 27 hocamıza teşekkür ederım

Aslında taş patlatmak çok zor değil, aynı şekilde avuç içi taşlamalar içinde aynı şey geçerli.

Taşa ne kadar eksenel kuvvet uygularsanız yani yandan ne kadar bastırır taşın dengesini ne kadar bozarsanız patlatmak da o derece kolay olur. Zaten çok yüksek devirle döndüğünden merkezkaç kuvvette muazzam oluyor.

Aslında bu tip tezgahlarda çalışırken çok dikkatli olmak lazım, bende geçmişte bir kaç kez parça fırlattım torna tezgahından (aynadan kurtuldu parça kusurlu olduğu için), şans eseri bana doğru fırlamayıp arkadaki saca doğru fırladı. Bir iki defada aynaya talaş sardırdım.

Dremel kullanırken de benzer bir iki ufak kazam oldu, kesinlikle dikkat şart.

Değerli bilgileriniz ve kıskanılacak derecedeki tecrübeleriniz için sonsuz saygılarımı sunarım..Cuma geceniz mübarek olsun ayrıca...Allah hepimizi kazalardan ve belalardan korusun....

Merhaba.Zımpara taşıyla çalışma güvenliği konusunda izninizle küçük bir detayı daha eklemek istiyorum,sn.alpernbugra,az önce bazı paylaşımları yaptığımdan buraya tam olarak da dönemedim.Zımpara taşı yüksek devirlerle dönerken belirli bir kinetik enerjijye ve açısal hıza da sahiptir.Biz teğet olarak,taşın dönme yönü yukarıdan aşağıya doğru iken,örneğin elimizdeki bileylenecek bir bıçağı,taşla düşeyde tatlı bir açı (Bu açı ne kadar küçük olursa,taşı frenlemesi veya dediğiniz gibi bir patlatma riski de o derecede düşük olacaktır) yapacak şekilde bileylersek,bu taşın frenlenme etkisi daha az olur,sürtünme yüzeyini daha fazla arttırıp,zımparalama verimini de dolaylı olarak arttırmış,hem de taşı zorlamadan daha güvenli de kullanmış oluruz.Ama tersine olarak biz açıyı 90 dereceye çok yakın veya tam 90 derecede (90 derecede zaten hiç yapamayız,taşın bıçağı savurma gücü,maksimum seçilen bu açıyla iyice max. olarak da artmıştır,bir anda bıçağı savurup taştan ayıracaktır.) bu bıçaklarımızı,iş parçalarını,vb.bileylersek eğer,bu hem frenleme ve hem de taşı yerinden söküp atacak ilave bir momenti daha kolay oluşturacağından (Tabiki parçalanma,patlatılma riskinin bu şekilde daha da artmasıyla birlikte) bu oldukça da riskli bir çalışma şekli olacaktır.Yani bence burada taşın emniyetli,yani parçalanmadan dönebilmesindeki en önemli anahtar kelime de "AÇI" 'dır.

İkinci olarak sizin de öngördüğünüz üzere,çalışırken fazla da bastırma,yani taşın üzerine fazla bir basıncı hatalı olarak da uygulamaktır.Hareketli çalışan tüm takım tezgahları (Daire testere,hızar,motorlu testere,spiral,sipersiz zımpara taşlama makinesi,yani dönerken hareketli bu parçanın,küçük bir temasla da dengesinin bozulabileceği tüm olası durumlar her zaman çok risklidir.Özellikle de elde taşınan seyyar tipteki elektrikle çalışan zımparalama,taşlama,cilalama,çapak alma,vb.tüm el aletleri) ile çalışırken her zaman çok dikkatli olmak ve olası risklere karşı emniyet tedbirlerini (Gözlük,siperlik,vb.) her zaman tam olarak alabilmek bir şart olabilmelidir.Herkese kazasız çalışmalar ve daha emniyetli günler diliyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:

Bir önceki mesajımda anlaşılsa bile biraz hatalı bir cümle kurmuşum oradaki eksenel kuvvetten kastım taşın ekseni ile aynı yüzeye gelen kuvvettir, yani motorun miline gelen kuvvet değil. Sizin açı ile anlatmak istediğiniz olayın aynısı anlatmak istedim ama tam olmamış

Saygılar...

Uzun zamandır geri dönüş yapmadım ha şimdi ha bugün dedim erteledim, af edin. Bu sorunuza cevap bulmak ve kendimi de bilgilendirmek amacıyla google'a baktım tatmin edici cevaplar çıkmadı hatta böyl bir içerik, arama yokmuş Megep'e ait modüllerden 2 belgede geçiyor. Bir göz gezdirin eksikliklerinizi bilhassa kişisel güvenlik adına, gidermeniz için faydalı olacaktır. Askerde de ifade edildiği gibi "önce emniyet sona hareket" . Hatta zaman zaman ek güvenlik önlemi almak gerek diye düşünmekteyim. Ör. Priz öncesinde "Acil Stop" tarzı devre kesici düğme.
Taşın terse dönmesi malzemenin yanması ve çapak oluşumunu önlüyormuş. Ama zaten profesyönel olunca, el yatkınlaşınca bu ayara gerek kalmaz, hatta satın aldığınız şekilde dönen makinede, çapak oluşan parçaya "yağ taşı" gezdirilerek çapaktan kurtulunur deniliyor .

Ustalarım bugün cihazı götürdüm yarına bana sıfırını verecekler..saygılar ve sevgiler...

Sizi ayrıca da geri dönüp işinizin nasıl sonuçlandığı hakkında bizi bilgilendirdiğiniz, merakta bırakmadığınız için ayrıca kutluyor, tebrik ediyorum. Çoğu kişi,üye soru sorar cevabı alan bir daha arkasına bakmaz kaçar.
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/makine_tek/moduller/taslama_islemleri.pdf
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/makine_tek/moduller/alet_bileme_isleri.pdf

Son düzenleme:
Sayın By Lent Ustam ne affı??...Öyle şey mi olur hiç? Allah razı olsun araştırma yapmışsınız benim sorunum için..Çok teşekkür ediyorum..Ben de hiç sevmiyorum sorununu halledikten sonra geri bilgi vermemeyi...Her zaman bu geri dönüşü yaparım Allahın izniyle...Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum..saygılar ve sevgiler...

Ustalarım hayırlı akşamlar..Hatırlarsanız taş motorunun bana yenisini verecekler demiştim..Arızalı olan crown marka taş motoru gitti İstanbula fakat yerine proter marka taş motoru geldi..Watta sorun yok 250 watt.. Fakat ustalarım bu taş motoru ortalama 30 dk çalıştı ama aşırı derecede ısındı..Bunun bu kadar kısa sürede aşırı ısınması normal mi acaba? Sonuçta çin malı bişey? Saygılar ve sevgiler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…