S7-300 Gercek zaman saati

dreamcoder

Üye
Selamlar..

Ekteki dosyada simens S7-300 de gercek zaman saatini nasil okuyacaginiz gösterilmistir. Belki bir gün isinize yarar..

Hadi Allah'a emanet olun..
3582iv4.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selamlar...

Bu arada PLC nin saatini ayarlamak icin Set Time Of Day özelligi kullanilir.. Asagidaki resimlerde bunun nasil yapilacagi anlatilmistir. Ancak öncelikle PLC ile PC arasinda MPI kablosunu baglamak gerekiyor..

Hadi saglicakla kalin...

2nlz52s.jpg

konunun üzerinden uzun zaman geçmiş fakat bende bi soru sormak istiyorum
ben makinayı start ve stop ettiğim zamanları ve tarihi nasıl plc ye kaydedebilirim
teşekkürler

Selamlar..

Ne kadar sure ile kayıt alacaksin.. Yani kadar bilgi tutacaksin.. Operator panel kullaniyorsan data table kullanarak daha rahat yapabilirsin..

Biraz daha aciklayici yazarsan daha net cevap verebilirim..

Kolay gelsin.

oparator panel kullanmıyorum
bir keypad kullanmayı düşünüyorum
bi firmaya üretim kontrol sistemi kurmayı düşünüyorum yaklaşık 10 makina var
makina hangi zaman aralıklarında çalıştı kaç ürün çıkarttı hangi kullanıcı kullandığı gibi
bilgileri görmek istiyorum.
yardımların için sağol teşekkür ederim

meraba
benimde bir sorum olacak ben bir inputun 1 oldugu zaman ile 0 oldugu zaman arasındaki süreyi hesaplayıp programda kullanmak istiyorum yani bir inputun ne zaman 1 ne zaman 0 olduğunu ögrenebilirmiyiz? S7 400 kullanıyorum.

danza_22 ' Alıntı:
oparator panel kullanmıyorum
bir keypad kullanmayı düşünüyorum
bi firmaya üretim kontrol sistemi kurmayı düşünüyorum yaklaşık 10 makina var
makina hangi zaman aralıklarında çalıştı kaç ürün çıkarttı hangi kullanıcı kullandığı gibi
bilgileri görmek istiyorum.
yardımların için sağol teşekkür ederim
--------------------------

Kullangidin keypadle kullanici girisi yaptirabiliyormusun mesala hangi kullanici o an kullanmis makinayi, bunun icin bir sekilde kullanici adi ve sifresi kullanip girdirmen gerekmiyormu?

Cikarttigi urunu saydirman kolay bir sensor veya proxsiwch in yukselen kenarindan veya barkodlu ise sistem, bunlari okutarak saydirabilirsin.

Bunun haricinde gercek zaman saati kullanarak makina ilk start aldigi anda datalari bir data registire mov edip, ve bitişte ise finishle birlikte mov edip iki zaman farkindan bulabilirsin. Veya bu zaman dilimleri arasinda calismis diyebilirsin.
------------------------------------
Veya ikinci olarakta

bir zaman dongusu yapip atiyorum makina start tusuyla birlikte herbir dakikada bir register degerine toplama islemi kullanarak 1 degeri toplayip gunde kac dakika calistigini veya toplamda ne kadar calistigini bulabilirsin.
--------------------------
Insallah fikir verici olur yazdiklarim, Projeye basladiktan sonra takildigin noktalar olursa buraya yazarsan bu konudaki daha tecrubeli arkadaslar vardir onlarla birlikte yardimci olmaya calisiriz.

Hadi Saglicakla Kal.
------------------------------

Selamlar...

Bu arada PLC nin saatini ayarlamak icin Set Time Of Day özelligi kullanilir.. Asagidaki resimlerde bunun nasil yapilacagi anlatilmistir. Ancak öncelikle PLC ile PC arasinda MPI kablosunu baglamak gerekiyor..

Hadi saglicakla kalin...

arkadasım resımler sılınmıs olsa gerek tekrar yukleme sansın varmı tesekkurler.bırde eger ornek bır prg varsa cok makbule gecer

Son düzenleme:
danza_22 bahsettigimn cozümünü farklı bir uyulamada yaptım burda 1. adım saat ve tarıh datalarını ayrı ayrı boleceksın yanı date and time formatını parcalayarak int haline getireceksin daha sonra makina start ve stoplarında pozitif veya negetif flanke kullanarak mevcut degeri bir dbye atacaksın ve calısma durma zamanlarının farkını alıp baska bır db ye atacaksın ve daha sonra data table ıcın bır db olustur olusturdugun tabloyu date table fonksiyonunu kullanarak elde ettigın sonucları buraya kaydedebilirsin.tabi tablo sınırlı olacagından fifo fonksiyonu kullanmanı onerırım. yani eski datalar tablodn otomatik olarak atılması gerekir aksi halde sorun yasarsın bu kaydettigin degerleri istedigin ortama cekebilirsin. op pc vb.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,918
Kullanıcılar
451,083
Son üye
ahmetkaya2828

Yeni konular

Geri