üçlü prizde elektrik var çalışmıyor

purplelake

Üye
Selamlar,
üçlü prize uzatma kablosu bağlamıştım. Kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde tek delikte elektrik var, açma kapama anahtarının da ışığı yanıyor ama priz hiç bir aleti çalıştırmıyor.

Ekte kablo görüntüsü var, sebebi ne olabilir acaba? Bilgisi görüşü olan var mı

20240327_125751.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
anahtardan priz içine kahverengi kabloların yerlerini değiştir dene.

Tam anlayamadım Sn Paskomya, anahtardan priz için 1 kahverengi kablo var, diğeri ana kablodan anahtara geliyor

Fişi prize ters takıp deneyin bakalım anahtarın diğer ucuna da elektrik geliyor mu? Ya anahtar bozuk ya da anahtara yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Üçlü prizin üstten fotoğrafını da paylaşırsanız anahtarı görelim.

Son düzenleme:
Önce kabloda kırık, kopuk var mı bir ölçü aleti ile ölçülmeli. Sonra anahtarın çalışma şekli, yani fiş takılı değilken hangi uçları açıp kapatıyor yine cihazla kısa devre/diyot konumunda kontrol edilmeli.
Kablo daha önce çalışır halde miydi, herhangi bir müdahaleden sonra mı sorun oldu?

Dolaba monte üçlü prizin üstten fotoğrafı, anahtar görünsün diye
Kablo ve priz yeni olduğundan kopma vb. olması zor ihtimal, sadece bağlantılar doğrumu diye şüphelendiğimden danışmak istemiştim burada, yukarıdaki resimde kablo renklerine göre bağlantılar doğrumudur

Ekli dosyalar

• 20240328_121846.jpg
    20240328_121846.jpg
    76.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
bağlantı.png

bağlantı 1.png

Son düzenleme:
Fişi prize ters/düz takıp işaretli kablolara elektrik geliyor mu diye kontrol edin. Eğer fişi ters/düz takıp deneğinizde iki kabloda da elektrik varsa büyük ihtimalle anahtarınız bozulmuştur.
1711618597316.png

Kahverengi kabloların anahtardaki bağlantı yerlerini değiştirirsem düzelmesi lazım değilmi, kopuk vb. yoksa

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri