İzolasyon trafosu destekli UPSten beslenen serverlarda kaçak akım tutmuyor

Nötr ifadesi toprakla izolasyon trafosunun bir ucu temas ettiği için kullanıldı dolasıyla diğer ucuda faz olarak adlandırdık. İzolasyon trafosunun tek amacı çarpılmanın önlenmesi değil tabiki bu kullanım amaçlarından birisidir sadece.
Belki de bu konuda anlaşamıyoruz.
Benim zamanında yediğim köteklerden sonra, ben bir izolasyon trafosunu böyle bir amaç için asla kullanmıyorum.
Ne yazık ki beni kötekleyen ve bu konuda komaya sokan kişi yabancı bir eğitmen idi. (belki de bu sebeple inatçı oldum)
Haa bu tür uygulama yapan bir kişiye de karşı çıkmıyorum. Önemli olan tekniğine uygun yapmasıdır.
Bunu şu şekilde örnekleyebilirim.
Amerikan malı bir ampli var ve 110V ile çalışıyor. Biz bu ampliye 220/110V trafo kullandık. Bu trafoyu sekonderin bir ucundan topraklayalım mı?
Bence hiç gereği yok. Temel prensip IT sistemlere gelecektir.
220/110 trafoya Şebeke gelir. Bu trafo amplinin çok yakınındadır. 1 metrelik kablo ile bağlıdır. Ampliye ait topraklama olsa bile bu hat doğrudan prize gidebilir hiç sakıncası olmaz. Bu topraklamanın işlevi var ise aynen devam edecektir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bende şöyle örnek vereyim, okulların lablarında genellikle izolasyon trafosu kullanırlar ki bizim dönemimizdeki gibi prizlerin deliklerine çivi sokup ha ha bak çarpılmıyorum diyip yaptığı aptallıkla övünen gençler kendilerine zarar vermesinler. Belki siz bu amaç için asla kullanmıyor olabilirsiniz ama bu durum bu amaç içinde kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bende şöyle örnek vereyim, okulların lablarında genellikle izolasyon trafosu kullanırlar ki bizim dönemimizdeki gibi prizlerin deliklerine çivi sokup ha ha bak çarpılmıyorum diyip yaptığı aptallıkla övünen gençler kendilerine zarar vermesinler. Belki siz bu amaç için asla kullanmıyor olabilirsiniz ama bu durum bu amaç içinde kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor.
Sen de haklısın.
Ben laboratuarda ders görürken böyle bir uygulama yoktu. Plançetemize bir faz ve bir nötr gelirdi ve tesisatımızı kontrol etmeden asla prize bağlantı yapmazdık.
Hatta soyadı HANSU olan arkadaşımız vardı. (biz ona HANZO derdik) İkili ara vavien anahtar uygulamasını 2 haftada zor yapmıştı. Herkesler birkaç konu ilerlediği halde bir türlü tesisatını bitirememişti.
Sonunda yaptı ve hocamız tamam sökebilirsin dedi.
Elektriğini çekmeden o heyecanla salkım saçak duran anahtarı sökerken diğer eliyle tornavidanın metaline değince, tornavida karşı mahalleye, HANZO arkadaşımız da arkada duran arkadaşın plançetesine gitmişti :D

Bizdeki cesur hansular prize kontrol kalemi sokup " bakın görüyorsunuz faz bu kontrol kalemi yanıyor şimdi tutucam çarpılmıcam derdi" ve çiviyi sokardı. Arkadaşlar hadi lan yalancı o faz değil diğerine sokta görelim derdi, diğerine de sokardı tabi herkes şok!
Sonra hocama sordum dediki izolasyon trafosu varda o yüzden çarpılmıyorlar. O zaman öğrenmiştim izolasyon trafosunun ne olduğunu.

Verdiğiniz dağıtım trafosu örneği de hoşuma gitti ayrıca. Benzer mantıkla onlarda da röle kullanmamamız lazım ama kullanıyoruz ve pek tabi fonksiyoneller.
TT, TN, IT vs şebeke isimlendirmeleri topraklama şekline göre yapılıyor. Örneğin TN-C bir sistem kurarsanız kaçak akım rölesinin fonksiyonelliği bırakın bu sistemde röleyi kullanamazsınız bile. Dağıtım trafosunun sekonder uçlarını toprakla irtibatlandırmazsanız bu sistem IT oluyor yani UPS sonrasına koyduğunuz izolasyon trafosuyla aynı mantık.​

Son düzenleme:
Bizdeki cesur hansular prize kontrol kalemi sokup " bakın görüyorsunuz faz bu kontrol kalemi yanıyor şimdi tutucam çarpılmıcam derdi" ve çiviyi sokardı. Arkadaşlar hadi lan yalancı o faz değil diğerine sokta görelim derdi, diğerine de sokardı tabi herkes şok!
Al sana bir soru.
Madem ki tek uca dokunulunca akım akmıyor, kontrol kalemi nasıl yanıyor ? :p
Kontrol kalemini tutan kişi toprakla ilişkili değil mi?
1978 yılında Ankara'da büyük bir şirkette alektrikçi idim.
Ana panoda koca koca şalterler ve koca koca sigortalar vardı.
Çoğuları gelip yanıma korkmuyormusun derlerdi. Ben de yok alektrik bana birşey yapmaz diyerek koca sigortanın kontaklarını ellerdim.
Halbuki ayağımın altında özel tahta döşeme vardı ve bu tahtalar zeminden 20cm yüksekte idi. Yani tahtaların altı bile boş idi.

Al sana bir soru.
Madem ki tek uca dokunulunca akım akmıyor, kontrol kalemi nasıl yanıyor ? :p
Kontrol kalemini tutan kişi toprakla ilişkili değil mi?
1978 yılında Ankara'da büyük bir şirkette alektrikçi idim.
Ana panoda koca koca şalterler ve koca koca sigortalar vardı.
Çoğuları gelip yanıma korkmuyormusun derlerdi. Ben de yok alektrik bana birşey yapmaz diyerek koca sigortanın kontaklarını ellerdim.
Halbuki ayağımın altında özel tahta döşeme vardı ve bu tahtalar zeminden 20cm yüksekte idi. Yani tahtaların altı bile boş idi.
Mantıken akım akamayacağı için yanmaması gerekir. Belkide diğer deliğide çivi sokup tutup birine de kontrol kalemini mi sokuyorlardı. Çoook uzun zaman geçti tam hatırlayamadım. Ama deliklere çivi sokup tuttuklarını ve kontrol kalemi detayını net hatırlıyorum.

Mantıken akım akamayacağı için yanmaması gerekir. Belkide diğer deliğide çivi sokup tutup birine de kontrol kalemini mi sokuyorlardı. Çoook uzun zaman geçti tam hatırlayamadım. Ama deliklere çivi sokup tuttuklarını ve kontrol kalemi detayını net hatırlıyorum.
Yaa işte ben böyle köteklerim :D

Yaa işte ben böyle köteklerim :D
Tamam tamam bende bir tane Ups den çıkma bir izolasyon trafosu var ona kendimi bağlıcam. Foruma bir daha yazmazsam bilki...

İlk hatırladığım doğru galiba:
https://www.google.com/amp/s/www.kontrolkalemi.com/forum/konu/%C4%B0zolasyon-trafosu.68346/?amp=1

Güzel bir soru neden yanıyor?
Soru sana da gelsin neden yanıyor?

Bence kapasitif etki sebebiyle geçen akımdan dolayı yanıyor.

Hatta şöyle bir test yap evde kontrol kalemi vardır, ağaç bir sandalye ya da plastik bir sandalye üzerine çık ve kontrol kalemini faza dokundur bakalım yanacak mı? Eğer yanarsa izolasyon trafosunda da yanmasının sebebi aynıdır.

Son düzenleme:
Güzel bir soru neden yanıyor?
Soru sana da gelsin neden yanıyor?

Bence kapasitif etki sebebiyle geçen akımdan dolayı yanıyor.
Kontrol kalemi lambaları neon lambalardır. Ayrıca bu lambaya bağlı yüksek omajlı direnç de bulunur.
Bu lamba mikro amperler seviyesinde bile yanar. Hatırlarsınız bir trafo demirinde veya bazı cihazların şaselerinde bile yandıkları görülmüştür.
İzolasyon trafosunun diğer ucunda bağlı olan kablo ve bu kablonun toprağa olan kapasitif etkisi bir kontrol kalemini yakmak için fazlasıyla yeterlidir.
Aslında izolasyon trafosunun her iki ucu da L-L olarak belirtilmiştir ve her ikisi de fazdır. Yani her iki ucunda da kontrol kalemi yanar.
Her iki ucuna bağlı olan kablolar prize gelinceye kadar genellikle eşit uzunluktadır.
Hatta şöyle bir test yap evde kontrol kalemi vardır, ağaç bir sandalye ya da plastik bir sandalye üzerine çık ve kontrol kalemini faza dokundur bakalım yanacak mı? Eğer yanarsa izolasyon trafosunda da yanmasının sebebi aynıdır.
Yanar ama oldukça zayıf yanar. Bu sebeple ben bazen emin olmak için diğer elimi duvara değdirirdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri