1 bar basınç için kaç kw motor?

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
bu akşam bir tane kompresör bağlamam istendi.motor değerlerine baktım motor 0,75 kw 220 üçgen 380 yıldız yazıyor.bu motor kompresöre küçük gelir dedim.daha önce yanan motor aylarca çalışmış 1,1 kw.
0,75 kw motoru yıldız bağladım motor bayıldı.bende motoru istemeye istemeye üçgen bağladım.neyse motordan duman çıktı.
(daha önce bir kompresörde daha başıma geldi)ama motor daha hem hacim olarak hemde kw olarak daha büyüktü.kompresörün orjinal motoruydu o bağladığım motor.bağlantı şemasında 220 üçgen 380 yıldız yazıyordu fakat motor üçgen bağlanmış ve çalışıyordu.bu nedenle motoru bende 380 de üçgen bağladım.gerçi öbür bağlantıda motor bayılıyordu.yıldızda bağlasam yanacaktı.
benim merak ettiğim 1 bar basınç için kaç kw motor gerekli?bu kompresör için 6 bar dediler bana 6 bar basınç için kaç kw motor bağlamam gerekli.bunu internette aradım ama bulamadım.bilen var mı?
motor üçgen bağlandığı için mi yoksa kompresöre küçük geldiği için mi yandı?çünkü daha önce 220 üçgen 380 yıldız bağlantı şemalı bir motorun üçgen 380 le bağlanıp çalıştığını gördüm.hatta etiketine bakıp motoru yıldız bağladım ama 4 bardan sonra motor bayıldı.kapatıp üçgen bağladım.8 bar'a kadar çıktı motorda hiçbir problem olmadı!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sadece basınç değeri yeterli değil.Debiyi de vermeniz gerekir.

bu konuyu bilen biri yok mu?debiyi istemişsiniz benden bunu nasıl bulacağım.o zaman bir kompresöre motor bağlarken hangi özellikde birmotor bağlayacağım ve bunun hesabını nasıl yapmam lazım?debiyi nasıl hesaplayacağım?bunda açıklarsanız sevinirim.

Konuyu bilen çokta , yazdıklarınızdan sonuca varmak zor...
Yeniden kompresör dizaynı yapmayacağınıza göre basınc ve debisini bilmeniz gerekmez.
Uygun motoru tesbit için kompresörün gücünü ve devrini bilmeniz yeterlidir.
Sonra da kompresörün çalışacağı gerilim neyse, bu üç değere göre motoru seçersiniz,olur biter.

ben şunu bilmek istiyorum.biri size kompresör getirdi.dedi ki:arkadaş bu kompresör etiketi yok.ben bunu daha önce 6 bar basınçda kullandım.üstündeki motorda yandı bende attım.buna bir tane motor bağla 6 bara çıksın.
genelde de böyle demezler mi?ben hangi firmaya gitsem bana derler ki buna kontaktör bağla ben sorarım:kaç amper olsun cevap da şu:boş ver amperi bir tane kontaktör bağla çalışsın veya motor bu makinayı ufak bir motor bağladım çalıştı sende buna ufak bir motor bağla çalıştır derler.bu motor kaç kw kaç devir diye sorsan kaç kişi cevap alabiliyor?
bende şimdi soruyorum:1 bar hava basıncı için gerekli motor gücü kaç kw?yarın biri bana 6 bar basınç lazım dediği zaman bende ona diyebileyim ki:şu kw motor olmazsa motorun yanar.

istedigin motor takriben 3,5 - 4 kw resim yollarsan dahada yardımcı olabiliriz

1-kompresör ki bu oolay barla ölçülmez kompresör tipi önemlidir
2- motor devri
3- güç

ama yinede görsellik dahada yardımcı olabilir

bu akşam bir tane kompresör bağlamam istendi.motor değerlerine baktım motor 0,75 kw 220 üçgen 380 yıldız yazıyor.bu motor kompresöre küçük gelir dedim.daha önce yanan motor aylarca çalışmış 1,1 kw.
0,75 kw motoru yıldız bağladım motor bayıldı.bende motoru istemeye istemeye üçgen bağladım.neyse motordan duman çıktı.
(daha önce bir kompresörde daha başıma geldi)ama motor daha hem hacim olarak hemde kw olarak daha büyüktü.kompresörün orjinal motoruydu o bağladığım motor.bağlantı şemasında 220 üçgen 380 yıldız yazıyordu fakat motor üçgen bağlanmış ve çalışıyordu.bu nedenle motoru bende 380 de üçgen bağladım.gerçi öbür bağlantıda motor bayılıyordu.yıldızda bağlasam yanacaktı.
benim merak ettiğim 1 bar basınç için kaç kw motor gerekli?bu kompresör için 6 bar dediler bana 6 bar basınç için kaç kw motor bağlamam gerekli.bunu internette aradım ama bulamadım.bilen var mı?
motor üçgen bağlandığı için mi yoksa kompresöre küçük geldiği için mi yandı?çünkü daha önce 220 üçgen 380 yıldız bağlantı şemalı bir motorun üçgen 380 le bağlanıp çalıştığını gördüm.hatta etiketine bakıp motoru yıldız bağladım ama 4 bardan sonra motor bayıldı.kapatıp üçgen bağladım.8 bar'a kadar çıktı motorda hiçbir problem olmadı!

dostum yanlış anlamada sen niye 1,1 kw motor bağlamadın öncekinin 1.1 kw olduğunu söylüyorsun

çünkü gecenin 1 inde elimde olan tek çalışır durumdaki motor 0,75 kw lık motordu.bu yüzden bağladım.en azından ufakda olsa bir bar versin dedim ama olmadı!

anladım arkadaşlar.eğer işin içinde kompresör varsa kompresörün değerleri motor gücünde önemli!bunu anladım.peki şöyle sorsam aynı soruyu:
hidrolik yağ basıncını bilirsiniz.bunda motor bir pervaneyle yağa basınç uygular.kompresör gibi karmaşık bir mekanik yapısı yok ve bende hidrolikde 5 bar basınç elde etmek istiyorum.bu basıncı elde etmek için kaç kw'lık bir motor bağlamam lazım?bunun hesabını yapabilir miyiz?

hata bu zaten deminde yazdım 220/380 yıldız/üçgen dediği şudur
bazı şebeklerde faz faz arası gerilim 220 volt faz nötr 110 volttur
bizim kulandığımız şebekelerde ise faz faz 380 faz nötr 220 voltur
bu nedenle bu motor üçgen çalışmaz yanar
etiketin dediği eğer faz faz şebeken 220 v ise üçgen bağla faz faz 380 ise yıldız bağla
bu durumda üçgen çalışma koşullarını hatırlayalım
1- gücü 5 kw ve fazlası olacak
2-üçgen çalışma gerilimi 380 v olacak

yani etikette üçgen / 380 olması gerekiyor

basınç konusuna gelince
gücün en önemli kanununu hatırlayalım
derki - hiç bir zaman aldığın güç verdiğinden fazla olmaz

bunu çevirebilirsin http://www.didimakine.com.tr/tr/teknik/01.swf

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar